Skype slaví 10. narozeniny

Skype slaví 10. narozeniny

Skype právě včera oslavil monumentální kulaté výročí. A jak komunikační gigant napsal ve svém příspěvku na blogu, pomohl již spojit více než 300 milionů lidí po celém světě a nechal je mluvit více než 1 400 000 000 000 minut (zhruba 2,6 milionu let konverzací). Skutečně zajímavou částí Skypu je ale jeho historie.

Desetileté výročí je určitě významné, a tak na něj Skype i pořádně upozornil:

„Za pouhých 10 krátkých let změnil Skype vztahy mezi lidmi po celém světě tím, že jim pomáhá dělat věci společně, i když jsou od sebe daleko. Skype, který začal jako jedinečný způsob telefonování přes internet, se rychle vyvinul s funkcemi, které umožňují každý typ komunikace a v příštích deseti letech a dále se bude i nadále vyvíjet a růst. Těšíme se, že podle chování zákazníků a vývoje technologií najdeme nové způsoby, jak umožnit konverzace po celém světě.“

Pro většinu lidí je Skype jen programem pro psaní rychlých zpráv a telefonování s přáteli. Mohou ho využívat pro komunikaci mezi sebou, je to pro ně jen další aplikace na jejich počítači nebo mobilním zařízení. Ale Skype je také považován za průkopníka hlasových hovorů přes IP technologie.

Jak to začalo

Před deseti lety se objevilo šílenství okolo programů pro rychlou komunikaci – AOL Instant Messaging (AIM), ICQ, MSN Messenger nebo Yahoo Messenger. V té době ještě nikdo úplně nemyslel na to, že by lidem nemuselo stačit chatování, že by mohli přímo z aplikace provozovat také hovory a videohovory. V tomto byl opravdovým průkopníkem až Skype.

skype

Všechno to začalo nápadem dvou lidí, všechno to začali Janus Friis a Niklas Zennstrom. Byli majiteli populárního peer-to-peer (P2P) softwarového řešení Kazaa, které umožnilo uživatelům stahovat hudbu. Nakonec přišli na to, že by mohli používat P2P technologii, kterou již znali, k hlasovému volání. Skype je tedy zkratka pro „Sky peer to peer“.

Tým Skypu věřil, že čím více lidí se do služby připojí, tím stabilnější bude připojení a vše to bude zdarma. Koncem 90. let minulého století ještě nebyly dálkové hovory úplně standardní, ale Skype si myslel, že by mohly nalákat velkou spoustu lidí. Kdo by si nechtěl jednoduše sednout k počítači a zdarma si popovídat s někým, s kým nemůže být v osobním kontaktu? Velkým lákadlem bylo právě to, že telefonní služby byly v té době opravdu drahé, a tak si je spousta lidí po celém světě nemohla dovolit. Řešení měly přinést hovory přes internet (i když tedy hodí se poznámka, že lidé, kteří neměli na telefon, si asi těžko koupili počítač).

Screen-Shot-2013-08-29-at-8.39.24-AM

Skype se rychle rozrůstal a ke svým 300 milionům uživatelům se propracoval mnohem rychlejším tempem, než se šířily telefony a posléze mobilní telefony.

Různí majitelé, ale stejný cíl

V roce 2006 si úspěchů Skypu začal všímat eBay a za 2,6 miliardy dolarů ho koupil. Možná i zázemí takto silné společnosti Skypu pomohlo, aby se stal silnější platformou. Generální ředitelkou a prezidentkou eBaye byla tehdy Meg Whitman (nyní řídí HP) a ve svém prohlášení tehdy řekla:

„Komunikace je jádrem elektronického obchodu ve společnosti. My budeme vytvářet mimořádně výkonné prostředí pro podnikání na netu.“

Ano, opravdu řekla „na netu“.

Nicméně zdá se, že se tento sen nepovedlo uskutečnit. Společnost kapitulovala a většinový podíl služby v roce 2009 prodala investorům – například Silver Lake Partners.

microsoftSkype

Naštěstí přišla pro Skype spása (i když to je sporné) v podobě Stevea Ballmera a Microsoftu. Microsoft za něj utratil 8,5 miliardy dolarů. Od té doby to vypadá, jako kdyby Skype prošel vzkříšením. V letošním roce de facto úplně nahradil Windows Live Messenger.

Od své druhé akvizice zaznamenal Skype nárůst inovací včetně vydání nových verzí své desktopové i mobilní verze. Má potenciál stát se mezičlánkem mezi všemi různými zařízeními a produkty společnosti Microsoft. Společnost již má se Skypem nějaké plány včetně jeho navázání nejnovější herní konzoli Xbox One.

Konkurence

Není možné říci, že by to měl Skype v uplynulých deseti letech lehké. Podívejte se kolem sebe na nejpopulárnější aplikace a služby jako WhatsApp, Viber, Google+ Hangouts, TextPlus, Tango, Apple FaceTime, ooVoo a další. Zdá se ale, že uživatelům text nestačí, chtějí mít k dispozici plné spektrum komunikace – i zvuk a video. Pak záleží i na kvalitě hovorů, funkcích a samozřejmě na tom, kolik to uživatele bude stát.

Jak se stáváme stále více a více mobilními, je pro nás stále snadnější spojit se s přáteli, rodinou a ostatními blízkými naprosto kdykoliv, kdy to je důležité. Jedno je ale jisté. Skype jistě pomohl světu k vzájemnému propojení.

Infografika, kterou Skype ke svému výročí zveřejnil

skypeInfografika

Zdroje: Skype blog, The Next Web 

Komentáře

Nahoru