Služební cesty u začínajících podnikatelů – jaké jsou možnosti

Služební cesty u začínajících podnikatelů – jaké jsou možnosti

Jakmile mladá firma začne svými aktivitami pokrývat vzdálenější kouty naší či cizí země, vyvstává otázka – jakým způsobem řešit služební cesty? Možností je samozřejmě několik. O tom, jaké výhody a nevýhody mají jednotlivá řešení služebních cest, se dočtete níže.

Vlastní auto zaměstnance

Asi nejsnazší způsob, jak se zbavit trnu v patě – říct zaměstnanci, ať použije vlastní automobil s tím, že mu firma proplatí cestovní náklady.

Zaměstnavateli odpadají starosti s vozovým parkem a celá záležitost pro něj končí proplacením cestovního příkazu.

Tento druh přepravy zaměstnanců má ovšem i své nevýhody, které nabírají na síle tak, jak se zvyšuje vzdálenost, kterou je nutné urazit. Pokud řešíte přesun zaměstnance z Brna do Blanska či z Ostravy do Karviné, vše probíhá hladce, jenže, v okamžiku, kdy je třeba vyrazit na trasu Ostrava –Praha či Brno – Vídeň, nastávají problémy. Jmenovitě jde o otázku dálniční známky, vybavenost auta na cestu do zahraničí (např. bezpečnostní vesta coby součást povinné výbavy) a nastavení povinného ručení a havarijního pojištění.

Pokud zaměstnanec nemá dálniční známku, není si jistý tím, jak jej havarijní pojištění kryje při autonehodě v zahraničí, nebo si nechce dokoupit povinnou výbavu auta na cestu do zahraničí, vzniká problém. Ten lze řešit jednoduše tím, že si (jako firma) půjčíte auto od někoho jiného – od autopůjčovny.

Auto z autopůjčovny

Tento způsob přepravy má také tu výhodu, že pro Vás služební cesta zaměstnance končí zaplacením faktury. Oproti situaci, kdy jede zaměstnanec na služební cestu svým vozem, je zde také výhoda toho, že je dopravní prostředek připraven. Ať už se jedná o dálniční známku (ta je dnes v autopůjčovnách samozřejmostí), povinnou výbavu automobilu (autopůjčovny počítají s možností cesty do zahraničí a jsou schopny auto dovybavit dle zákonných podmínek cizího státu) či pojištění (je ve vlastním zájmu autopůjčovny, aby měla auto adekvátně pojištěné).

O dalších výhodách a podmínkách půjčení vozu se dozvíte např. na stránkách této autopůjčovny.

Auto z autopůjčovny v účetnictví firmy

Začínajícím podnikatelům, kteří ještě nejsou zběhlí v podvojném účetnictví, bude asi vrtat hlavou otázka – jak je to s výdaji na půjčené auto?  Zaplacené půjčovné je pro firmu daňově uznatelným výdajem, stejně jako případná platba za škodu (např. kdyby Váš zaměstnanec propálil cigaretou strop vozu). Detailní postup zaúčtování auta z autopůjčovny najdete na této stránce portálu Pohoda.

Pokud podnikáte v Praze či okolí, poskytne Vám ráda vůz za účelem služební cesty MAD Autopůjčovna.

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru