SPACE INVADERS: Legendární hra sedmdesátých a osmdesátých let 20. století!

SPACE INVADERS: Legendární hra sedmdesátých a osmdesátých let 20. století!

Videohra Space Invaders (v češtině Vesmírní Nájezdníci) je dodneška pojmem, který představuje jednu z nejznámějších arkádových her, která byla kdy vytvořena. Její historie sahá až do sedmdesátých let 20. století a považuje se za jednu z předchůdců moderních videoher. I přestože je hra postavena na velmi jednoduchém principu, do dnešních let jsou tvořeny modernější a propracovanější verze. Pojďme společně oslavit #retroday a zavzpomínat na začátky této klasiky.

Začátky této videohry sahají do až do roku 1978, kdy byla vyvinuta slavným vývojářem a programátorem v této oblasti Tomohiro Nishikadem. Poprvé byla 2D střílečka prodávána společností Taito v Japonsku pod názvem 株式会社タイト(Space Invaders).

Protože pravděpodobně tuto hru všichni neznají, hodilo by se vysvětlit, jaký je vlastně její princip. Střílením z rakety se snažíte zničit mimozemšťany, kteří se v řadách pomalu snášejí k zemi.  Musíte sestřelit všech 48 (v řadách po šesti), abyste postoupili do dalšího kola. Vyšší level znamená tradičně větší obtížnost. Původně však tvůrce zamýšlel, že by se stříleli vojáci, ale protože firma Taito měla za to, že by tím vyslala zprávu, že střílení lidí je v pořádku, nahradila je proto raději mimozemšťany.

„Jsem hrozný v hraní her. Ve skutečnosti mám problémy dostat se vůbec přes první level Space Invaders.“
Tomohiro Nishikado

V každé hře má hráč tři životy, které si udrží jedině tak, že se bude vyhýbat střelám ufonů a nedovolí jim sestoupit až na zem. K úhybu před střelami nepřátel mu pomáhají také tři (v novějších verzích i čtyři) štíty umístěné uprostřed hry mezi stíhačkou a nepřáteli. Jakmile jsou však ochranné bunkry zničeny (mimozemšťany či hráčem samotným), neposkytují již samozřejmě obranu.

Hra se stala okamžitě trhákem a v roce 1980 byla povolena ve Spojených Státech. Space Invaders se podařilo vydělat za celou svou ‚kariéru‘ více než 500 milionů dolarů, což barvitě vykresluje popularitu videohry po celém světě. Vesmírní Nájezdníci se hrávali v automatech na mince (na plakátu).

Lidé po ní doslova šíleli a jsou zaznamenané i případy, kdy dívka okradla vlastní rodiče o 5000 dolarů kvůli této videohře nebo jak hned několik mladých gangů vykradlo obchody s potravinami, aby měli dost peněz na hraní Space Invaders. Dokonce popularita hry zapříčinila v Japonsku nedostatek 100-yenových mincí do konzole (počet těchto mincí v oběhu musel být zčtyřnásoben!) a není se čemu divit, když pouze za dva roky od uvedení hry společnost Taito prodala v zemi vycházejícího slunce přes 300 tisíc takových automatů, v USA pak 60 tisíc.

V roce 1980 se tak začalo uvažovat o přenesení hry do domácího použití a proto vzniklo několik různých verzí hry pro různé domácí konzole. Největší úspěchy slavila Atari 2600 i přesto, že hra zde byla velmi zjednodušená. Tento nástup hry na trh z ní udělal jednu z nejznámějších her s neuvěřitelným množstvím verzí a i nyní si jí můžete zahrát na mnoha herních portálech. Může se tedy směle rovnat hrám jako je Pac-man či Pong.

Zdroj: wikipedia.orgclassicgaming.ccretrogames.czwallwidehd.com

Komentáře

Nahoru