Tisková zpráva: Spam v březnu: „rhybářům“ roste chuť na LinkedIn a e-shopy

Spam v březnu: „rhybářům“ roste chuť na LinkedIn a e-shopy

Moskva, 24. dubna 2014

 

Kaspersky Lab shrnula situaci „na spamové scéně“ za minulý měsíc. Přes zvyšující se podíl phishingových útoků na internetové obchody (nárůst o 8,9 procentního bodu na 12,8 %) jsou nejoblíbenějším cílem zločinných spammerů stále sociální sítě (23,5 %). V březnu riskovali prozrazení osobních dat „rhybářům“ například uživatelé LinkedInu. Objevilo se i velké množství škodlivých příloh poslaných „jménem“ známých finančních institucí. Obsahovaly často malware, který sbíral cookies či hesla z e-mailových programů a posílal je na vzdálené servery ovládané kybernetickými zločinci.

 

Profesně orientovaná sociální síť LinkedIn roste a minulý týden dosáhla 300 milionu uživatelů. Hromadná mailingová kampaň zaměřená na den Svatého Patrika jim v březnu nabízela prémiový účet zdarma s odkazem, který směřoval na phishingovou stránku. Pokud uživatel zadal své přihlašovací údaje, dostaly se do rukou podvodníků.

 

Po sociálních sítích jsou v žebříčku oblíbenosti „rhybářů“ e-mailové a chatovací služby (16,6 %). Podíl zneužití vyhledávačů (14,4 %) a finančních a platebních organizací (13,2 %) oproti únoru klesl o 2 a 3,5 procentního bodu. Na pátém místě jsou internetové obchody (12,8 %).

 

Nejrozšířenější škodlivé přílohy e-mailů v březnu:

  • Trojan-Spy.HTML.Fraud.gen – falešná HTML stránka tvářící se jako důležitá zpráva od velké banky, e‑shopu, softwarové společnosti apod.
  • Aspxor síťový červ – automaticky infikuje stránky, stahuje a spouští další software a sbírá cenné informace z počítače
  • Email-Worm.Win32.Bagle.gt – e-mailový červ, který rozesílá kopie sebe sama na všechny adresy, které najde v infikovaném počítači. Z internetu také bez vědomí uživatele stahuje různé soubory.
  • Zbot trojský kůň zaměřený na odcizení tajných informací
  • Rodina trojských koní Bublik – stahují škodlivé soubory do zařízení uživatele a spouští je
  • Rodina backdoorů Andromeda umožňuje kybernetickým zločincům tajně ovládat napadený počítač a přidává ho k botnetům

 

Zdroje spamu podle zemí:

Čína byla hlavním zdrojem spamů s 24,6 %, což je od února nárůst o 1,7 procentního bodu. USA byly druhé se 17 %, o 2 procentní body výše než v únoru, a Jižní Korea třetí s 13,6 %, což je měsíční nárůst o 0,8 procentního bodu.

 

Podíl spamu na celosvětovém e-mailovém provozu klesl v březnu o 6,4 procentního bodu na 63,5 %.

 

Kompletní zprávu Kaspersky Lab o spamu v březnu naleznete zde.

Rádi bychom vám nabídli prostor pro vaše tiskové zprávy. Pokud chcete, abychom o vás dali vědět, případně o vaší slevové akci, pořádané konferenci, novém produktu a podobně, můžete nás kontaktovat na emailovou adresu redakce@objevit.cz.

Komentáře

Nahoru