Spojené státy americké žalují Apple kvůli kartelové dohodě o prodeji elektronických knih

Ministerstvo spravedlnosti USA podalo žalobu proti společnosti Apple a knižním vydavatelům. Podezírá je z kartelové dohody o cenách elektronických knih. Žaloba tvrdí, že Apple a vydavatelé se domluvili, aby omezili cenovou soutěž prodeje e-knih. Škoda má údajně činit několik desítek milionů dolarů.

Podání žaloby k soudu je ukončením několik měsíců trvajícího vyšetřování společnosti Apple a pěti největších vydavatelů v jejím portfoliu: „Hachette Livre“ (Lagardère Publishing France), „Harper Collins“ (News Corp. USA), „Simon & Schuster“ (CBS Corp. USA), „Penguin“ (Pearson Group UK) a „Verlagsgruppe Georg von Holzbrinck“ (Macmillan Německo).

Šetření probíhalo na základě přijetí jednotné cenové politiky pro prodej e-knih. Tato politika je známá jako agenturní model. Vydavatelé stanoví vlastní ceny e-knih a prodejce inkasuje dohodnutou provizi. Běžně vydavatelé prodávají knihy za velkoobchodní ceny a prodejci si určují ceny sami. Žaloba nahrává velkému prodejci knih – Amazonu. Společnost Amazon umí stlačit velkoobchodní ceny na velmi nízkou úroveň. Menší prodejci nejsou schopni cenově Amazonu konkurovat a proto potřebují „agenturní prodej“. Amazon naopak potřebuje nízké ceny e-knih, aby dosáhl prodejnosti čtečky knih „Kindle“.

Agenturní prodej byl zaveden v roce 2010. Od té doby Amazon postupně ztratil podíl na trhu e-knih z téměř 90 procent na zhruba 60 procent. „Barnes & Noble“ (největší prodejce knih v USA) tak získal podíl na trhu přes 25 procent. Cena nových knih a bestsellerů se ustálila mezi 12,99 dolaru a 14,99 dolaru. Amazon  „dobíjel“ knihy za cenu 9,99 dolaru.

Apple uzavřel s největšími vydavateli dohodu, že poslouží jako online zástupce za 30% provizi. A zachová vyšší ceny. Také obdržel takzvanou „doložku nejvyšších výhod“, která zakazuje vydavatelům dodávat e-knihy prodejcům za méně než společnosti Apple. Tato skutečnost je hlavním bodem žaloby USA proti Apple.

Zdroj: DailyTech

Štítky: , , ,

Komentáře

Nahoru