Štítek: Vědecký výzkum

Vědci omylem vytvořili látku „požírající“ plast – pomůže vyčistit planetu?

Tento náhodný objev může přinést skutečné řešení eliminace milionů tun plastu, které budou jinak bez pomoci v současné době v životním prostředí přetrvávat po stovky let.

Vědci tvrdí, že tweetování zabraňuje dopravním nehodám

Tweety o počasí nebo provozu na dálnici jsou celkem nuda. Ale ve skutečnosti byste se vůbec neměli stydět je publikovat. Vědci totiž tvrdí, že byste tím mohli předcházet dopravním nehodám a zachraňovat životy.

Japonští vědci: Myšlenky a pozitivní záměry mohou změnit svět kolem nás

Dr. Masaru Emoto, výzkumník a alternativní léčitel z Japonska, dal světu hodně důkazů o kouzlech pozitivního myšlení. Proslavil se tím, když se jeho pokusy s molekulami vody objevily ve filmu z roku 2004. Jeho experimenty ukazují, že lidské myšlenky a záměry mohou měnit fyzikální realitu, jako je například molekulární strukturu vody. Vzhledem k tomu, že lidské tělo se skládá z minimálně 60 % vody, má jeho objev dalekosáhlé důsledky. Může si někdo opravdu dovolit mít negativní myšlenky nebo záměry?

Daniel Lemire: Počítačový výzkumník, profesor

Daniel Lemire studoval programování počítačů. Touto činností se zabývá už od svých 12 let. Byl podnikatelem, vládním vědcem i univerzitním profesorem. Živil se také navrhováním a prodáváním softwaru. Poněkud náhodou se stal profesorem počítačové vědy, ale jeho pravá láska je hacking. V současnosti dělá výzkum týkající se problematiky indexování. Ale je to pro něj v podstatě jenom záminka k vytváření softwaru. Většina jeho programů je zveřejněna jako otevřený software. Od roku 2004 pravidelně publikuje svůj blog o informatice a souvisejících tématech.

Jeffrey Ely: Profesor ekonomie na Northwestern University

Jeffrey Ely je profesorem ekonomie na Northwestern University. Učí na škole a dělá výzkum v oblasti teorie her a informační ekonomie. Zabývá se v podstatě otázkou, jakým způsobem nasměrovat sobecké motivace k dosažení dobrých sociálních výsledků. Píše svůj blog Cheap talk (Laciná řeč), v němž nahlížím na běžné situace každodenního života perspektivou ekonomie a teorie her.
Nedávno se pustil do projektu Purple pricing (Purpurové ceny), který modernizuje cenové mechanismy pro sporty, koncerty atd. Společně se svým obchodním partnerem Sandeepem Baligou aplikují výsledky jejich výzkumu teorie her, aby dokázali pochopit a odstranit neférové jednání při nakupování lístků.

Nový objev vědců: V DNA je ukrytý druhý kód života!

Vědcům se podařilo odhalit doposud utajený kód nacházející se v lidské DNA. Tento kód obsahuje přesně dané instrukce, které nesou informace o kontrole genů. Převratný objev je tak možné využít k diagnostice různých chorob, a tím pádem k jejich úspěšné léčbě. Medicína by díky tomuto objevu mohla postoupit zase o krok dopředu…

Jak dlouho trvá superpočítači simulovat 1 sekundu mozkové aktivity?

Jak dlouho trvá superpočítači simulovat 1 sekundu mozkové aktivity?

Během výzkumu chtěli vědci simulovat jednu sekundu skutečné mozkové činnosti. Použili k tomu čtvrtý nejrychlejší superpočítač na světě. Výsledky jsou jednoznačně překvapivé, nikdo z nás by si nedovedl tipovat, ale vidíme, že máme v oblasti výpočetního výkonu ještě co zlepšovat.
Každý smartphone má svou originální digitální stopu

Každý smartphone má svou originální digitální stopu

Tým německých inženýrů objevil digitální stopu, kterou zanechává každý smartphone na světě. Každá tato stopa je unikátní, takže se dá vystopovat. To by mohlo být alternativním způsobem ke zjištění, kde se nalézá daný smartphone, pokud by selhalo sledování telefonního signálu.
Aplikace trénuje mozek a pomáhá vědeckému výzkumu

Aplikace trénuje mozek a pomáhá vědeckému výzkumu

Zkoumat, jak funguje lidský mozek a co jeho funkce ovlivňuje má jednu nevýhodu: je velmi obtížné sehnat dostatečně velký a dostatečně reprezentativní vzorek populace. Nejochotnější bývají vysokoškolští studenti, ale ti sotva představují relevantní vzorek celého lidstva napříč věkem, vzděláním i dalšími faktory.
Pravidelní uživatelé Facebooku a Twitteru jsou sebestřední narcisté

Pravidelní uživatelé Facebooku a Twitteru jsou sebestřední narcisté

Možná znáte někoho ze svého okolí, kdo si o sobě myslí, že je moc krásný, vtipný a chytrý, a rád to také zdůrazňuje. Ale teď by měli zpozornět všichni, kdo neustále publikují nějaké tweety či příspěvky na Facebooku, kdo se na těchto sociálních sítích často vychvalují či mají hodně přátel: Mohou trpět narcismem.

Tisková zpráva: Za poslední rok 79 % podniků zaznamenalo mobilní bezpečnostní incident

Společnost Check Point® Software Technologies Ltd. (Nasdaq: CHKP), světový lídr v oblasti zabezpečení internetu, publikovala svou druhou mobilní bezpečnostní zprávu. Ta mimo jiné odhaluje, že 79 % podniků zaznamenalo v posledním roce mobilní bezpečnostní incident. Náklady na jejich řešení byly značné. Nová zpráva rovněž zjistila, že 42 % podniků mělo ve sledovaném období více než šest incidentů. 16 % organizací na řešení těchto událostí vynaložilo více než 500 tisíc USD.
Jsou špatné zprávy nakažlivé?

Jsou špatné zprávy nakažlivé?

Twitter se stal předmětem věděckého bádání, když se skupina vědců z Penn State University rozhodla vyzkoumat, zda jsou špatné zprávy nakažlivé – tedy, zda se šíří rychleji a více než zprávy dobré. A k jakým výsledkům dospěli?
Nahoru