Stop kouření! aneb dbejte na své zdraví

Na každé krabičce cigaret je napsáno velkými písmeny něco ve smyslu: „Kouření způsobuje smrt.“ I tak se denně prodají miliony tohoto zboží. Proč? Protože s každou další cigaretou přichází větší a větší závislost. Tu způsobuje nikotin uvolňující se při inhalaci tabákového kouře.

smokingkills

Jednou jsem někde četl, že z velké části má však kromě nikotinu na závislosti podíl i nuda…  Ano, nuda. Dlouhodobí kuřáci jsou jednoduše natolik navyklí, že neví co s rukama. I proto je tak těžké se závislosti na tabáku (nikotinu) zbavit.

Teď Vám budu vyprávět něco z vlastní zkušenosti. Přiznejme si, všichni víme, jak to mezi mládeží chodí, že kouří každý druhý, přičemž policie dělá, že nic nevidí. Mě osobně to neskutečně štve (jak někteří víte, mně je 15), že si někteří moji přátelé takhle ničí zdraví. Navíc včera se mi nejlepší kamarádka svěřila, že začala pěstovat marihuanu, což mě odrovnalo úplně. Od té doby jsem s ní zatím nenašel zpátky společnou řeč… začala se mi totiž tak nějak příčit.

No nic, to jsem odbočil. K té mojí zkušenosti… Ano, i já jsem chvilku kouřil (sedmá třída, zemřel mi dědeček, pololetní zkoušky, kopačky,… prostě období pod psa). Trvalo to asi dva měsíce. Potom jsem potkal nějakého staršího pána, jak si kupuje Petry, tak mu říkám, ať mi koupí taky jedny, že mu to proplatím (teď mi to, prosím, nemějte za zlé). No, on byl trochu zmatený, nejspíš i trochu nalitý, každopádně chystal se to koupit, když v tom mu z peněženky vypadla občanka. Já se samozřejmě jako správný mladý muž sehnul, abych mu ji podal. Přitom jsem si všiml jeho data narození. Doteď si to pamatuji přesně – 1979. V té době mu bylo 32… Vypadal tak na padesát. A v tu chvíli se ve mně hnulo svědomí a já si říkám, „Opravdu chci ve třiceti vypadat takhle?“, načež jsem mu řekl, ať mi nic nekupuje, že už nic nechci. Od té doby jsem se cigarety ani nedotkl a tak trochu opovrhuji lidmi, kteří si tabák neustále nezodpovědně dopřávají.

smokingkills2

Co tím chci říct je, že jsem si prostě jednoho dne řekl, že kouřit nebudu a to jsem taky splnil. Chvíli mi to chybělo, ale nakonec se mozek a plíce jednoduše smířily s tím, že už žádný kouř nenatáhnu . Nevím, možná to bylo tím, že jsem v tom byl „jenom“ 2 měsíce, ale stejně. Myslím si, že to, jestli člověk s něčím přestane (myslím to teď obecně), záleží jen na jeho vlastní vůli a odhodlání.

Obecně jsou dva druhy kuřáků – ti, kteří chtějí přestat, ale nejde jim to (pro ty samozřejmě existují různé terapie apod.) a pak ti, kterým je to fuk (nepočítám ty, kterým se povedlo přestat). No a právě pro ten druhý „druh“ tu jsou skupiny lidí, které chtějí takové kuřáky formou různých kampaní upozornit na to, že to co dělají, není správné (např. ty nápisy na krabičkách). Pojďme se teď podívat na pár velmi zajímavých a originálních kampaní proti kouření. Jenom ty z vás, co kouříte, prosím, nesmějte se těm kampaním, ač mohou být jakkoliv vtipné… Naopak se nad sebou zamyslete… (Michal Hromas)

1. Kouření je jed

Ve Velké Británii byl vytvořen dvanáctimetrový tanker, který vypadá jako cigareta. Měl upozornit na toxický kouř cigaret.

antismoking1

2. Pasivní kouření zabíjí

Každý rok zemře v ČR zhruba 3000 lidí na rakovinu plic způsobenou pasivním kouřením.

antismoking2

3. Plíce kuřáka

Do výlohy budovy v Německu byly umístěny skleněné plíce kuřáka, které měly lidi přimět, aby přestali kouřit. antismoking3

4. Tabáková úmrtí

Úmrtí související s terorismem od roku 2001: 11 377. Úmrtí související s tabákem od roku 2001: 30 000 000. antismoking4

5. Světový den bez tabáku

Světový den bez tabáku je oslavován po celém světě 31. května. antismoking5

6. Kouření na místě činu

antismoking6

7. Pasivní kouření

Nadace Roy Castle nám připomíná, že kvůli pasivnímu kouření, je ve Velké Británii hospitalizováno 17 000 dětí ročně. antismoking7

8. Nekuřácké samolepky

Na auta a v okolí kuřáckých prostorů jsou umísťovány nálepky Quitsmoke. antismoking8

9. Kouření způsobuje předčasné stárnutí

antismoking9

10. Kuřákovo ráno

Kartáček na zuby z cigaret a zubní pasta z popelu. antismoking10

11. Pomalá smrt

Kouření způsobuje pomalou a bolestivou smrt. antismoking11

12. Vliv kouření na plíce

Toto není reklama, ale prostě jen provokativní fotografie, kterou vytvořil Sancho Hemelsoen. antismoking12

13. Cigaretový lesk na rty

Myslíte, že vás to udělá hezčí? Chytrá reklama od Moscow. antismoking13

14. Billboard proti kouření

15 000 nedopalků bylo jeden po druhém slepeno dohromady, aby Peruánská liga proti rakovině demonstrovala škodu, jakou člověk, který kouří, zapříčiní své rodině. antismoking14

15. Marlboro

antismoking15

16. Boxovací pytel pro boj s kouřením

Cvičení je skvělý způsob, jak ovládat nutkání jít si zakouřit. Jděte tu cigaretu radši pořádně nakopnout. antismoking16

17. Zbraně hromadného ničení

Text je psán systematicky uspořádanými cigaretami. antismoking17 No a pokud vás ani tyto reklamy nepřesvědčily, že byste měli přestat kouřit, rozhodně se zkuste inspirovat ještě na webu Smokingadverts.com. Třeba Vás tam něco zaujme. (Aneta Dufková)

Tento článek je společným dílem Michala Hromase a Anety Dufkové

Zdroj: Toxel

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

  • jiří Kabrt

    Ač nekuřák musím napsat,,,tak ubohé, kdo takový blábol mohl napsat…

    • Michal Hromas

      Nevím, o jakém blábolu mluvíte. Když se Vám něco nezdá, měl byste být konkrétní, abychom mohli chyby opravit ;)

Nahoru