Street artem proti neukázněným řidičům. Islandský 3D přechod pro chodce vám zamotá hlavu

Jak efektivně snížit rychlost dopravy v obytných čtvrtích, aniž by to stálo velké množství finančních prostředků? Na to by vám nejlépe odpověděli zastupitelé malého rybářského městečka Ísafjörður na poloostrově Westfjords. Zapomeňte na retardéry nebo zpomalovací semafory, tady se testuje chytrý 3D přechod pro chodce.

3D do textu

Problém neukázněných řidičů, kteří nedodržují nejvyšší povolenou rychlost v obydlených oblastech, rozhodně nepatří k ojedinělým jevům. Na Islandu se rozhodli řešit situaci svérázným způsobem a místo instalace drahých zařízení vsadili na šikovný optický klam. Klasický přechod v obytné čtvrti nahradili street artovou trojrozměrnou kresbou. Na přechod, který je namalován způsobem, jako by se ve formě panelů vznášel nad silnicí, si místní jistě brzy zvyknou, na náhodné návštěvníky města by však mohl tento street art platit dlouhodobě. Za zkoušku to rozhodně stojí, no ne?

Street art čili pouliční umění patří k moderním formám umění. Ti nejšikovnější umělci zvládnou pomocí barev a hry stínů vyčarovat neuvěřitelné 3D obrazce, které spolehlivě oklamou naše smysly, až nad tím zůstává rozum stát. Této techniky se rozhodli využít na Islandu, nikoli však za účelem pobavení kolemjdoucích, ale ke zpomalení dopravy. Za projektem stojí firma Vegmálun GÍH. Myšlenka na použití street artu v dopravě se ale původně zrodila ve zcela jiné krajině, a to ve městě Nové Dillí v Indii. Zastupitel pro životní prostředí města Ísafjörður Ralf Trylla na nápad narazil na internetu při hledání efektivních způsobů, jak se se situací v dopravě vypořádat. Následovalo vyřízení povolení na dopravním úřadě a policii a brzy už realizaci nestálo nic v cestě.

Celý projekt je zatím ve formě testování, pokud se ukáže jako úspěšný, není vyloučeno, že se počet 3D přechodů postupně navýší, aby se i v ostatních částech městečka doprava zpomalila a ulice byly bezpečnější. Místní zpravodajská služba Vísir informovala o tom, že podobné nenásilné regulace dopravního provozu pomocí chytrých přechodů byly použity také v Rusku, Číně nebo v již zmíněné Indii.

Jaký máte názor na možnou efektivitu 3D přechodů vy?

Zdroj text/foto: icelandmag.visir.is, zdroj video: facebook.com

Svůj život momentálně dělí mezi studium médií a andragogiky, drobnější copywriterské projekty a stáže. Po gymnáziu vedly její kroky na univerzitu, do regionální redakce novin a reklamní agentury, kde postupně získala cenné zkušenosti z oblasti žurnalistiky a reklamy, kterých si dodnes velmi váží. Ve volném čase se věnuje koordinaci festivalů po stránce PR. Skutečný odpočinek jí přináší vyčerpávající sport, dobrá kniha nebo kvalitní film.

Komentáře

Nahoru