Studentka z MIT vytvořila podvodního drona, který dokáže mapovat dno oceánu a vyhledávat vraky letadel

Sampriti Bhattacharyya je PhD studentka na Massachusettském technologickém institutu (MIT). Vynalezla a patentovala podvodního drona o velikosti fotbalového míče. Dron s názvem Evie (elipsoidní vozidlo pro inspekci a průzkum) dokáže mapovat dno oceánu a podvodní znečištění. Také dokáže detekovat trhliny či praskliny v nádržích jaderních reaktorů a hledat trosky letadel.  

Sampriti založila startup zvaný Hydroswarm jako součást své dizertační práce. Vyvinula bezpilotní letouny pro extenzivní průzkum podvodního oceánu, hromadění dat netypických částech oceánu, odhalování min a skenování trupů lodí kvůli nelegálním drogám.

drone1-768x432

Studentka se svým dronem Evie

„Podvodní navigace existuje už spoustu let, ale k pokročilému vyhledávání pod vodou jsou potřebné mapy, které jsou stejně rafinované jako například Google mapy. A s tím přijde můj dron. Dokáže mapovat dno oceánu a může se zaměřit i na nejmenší objekty, ať už živé či neživé,“ řekla Sampriti ke svému vynálezu.

Evie používá sérii trysek k vodnímu pohonu a manévrování v různých směrem. Obsahuje baterii a výměnné senzory, které používá v závislosti na tom, jaký úkol má provádět. Dokáže sledovat kvalitu vody nebo měřit znečištění po ropných skvrnách. Také se mohou přidat kamery, které budou fungovat pouze v hloubce osvětlené přirozeným světlem. Ostatní místa dron snímá povrch přes ultrazvukové senzory.

Sampriti se zařadila také do Forbes žebříčku 30 nejmocnějších lidí, kteří mění svět. A dodává, že dron může pracovat buď samostatně anebo ve větší skupině pro mapování různých částí oceánu a detekci abnormalit.

„Skupina dronů s hydrofony, respektive mikrofony, které jsou schopny detekovat zvukové vlny pod vodou, může být užitečná při skenování různých sekcí mořského dne. Tento roj přístrojů by byl levnější a efektivnější než použití větších a dražších autonomních podvodních vozidel anebo robotů, které cestují pod vodou. Přemýšlela jsem nad tím, že nemáme žádnou technologii pro nalezení masivních vraků letadel v oceánu, a pokud rozeberete tento problém do detailů, zjistíte, že vše, co potřebujete najít, je ping z černé skříňky. A k jeho nalezení stačí i levný hydrofon. Proč tedy nepoužívat síť distribuovaných hydrofonů ve velké oblasti. Dokážou pracovat synchronně. Každé z těchto zařízení má vlastní ID a lokaci. A pokud jeden z nich zaznamená ping, ostatní začnou spolupracovat. Vyšlou detaily do satelitu a získáte tak informaci o tom, kde se ping nachází,“ dodala Sampriti.

Evie měří asi osm palců (20 centimetrů) a její plastové tělo je rozdělené do dvou odlišných hemisfér. V horní hemisféře se nachází pohonný systém se šesti vodními tryskami, které tlačí dron dopředu rychlostí asi 2 míle za hodinu (3,2 km a hodinu). Zatímco spodní hemisféra je vodotěsná a obsahuje všechnu elektroniku včetně baterie, pohybových čidel, centrálního procesoru, bezdrátového rádia a fotoaparátu.

Aktuálně se dron ponoří do hloubky 200 až 250 metrů, ale novější verze budou moci jít do hloubky až 1 000 metrů. Studentka chce jednou prozkoumat i Mariánský příkop, který má hloubku 11 kilometrů. 

Zdroj / Foto: Anonhq

Komentáře

Nahoru