Švábi, navádění Kinectem by mohli prozkoumávat nebezpečné oblasti

Švábi, navádění Kinectem by mohli prozkoumávat nebezpečné oblasti

Spojení Kinectu od Microsoftu s neoblíbeným hmyzem by mohlo přinést armádu poslušných švábů, kteří by prozkoumávali hroutící se budovy, oblasti zasažené radiací a další místa, nebezpečná lidem.

Vytvořit dálkově ovládaného švába není nic složitého – stačí napojit obvody na nervová zakončení v jeho tykadlech. Mikrostimulací tykadel dosáhneme toho, že si šváb myslí, že je před ním překážka a pokusí se jí vyhnout – můžeme tedy určit směr, kterým se zvíře vydá.

Vědci dokážou naplánovat švábovi trasu jeho cesty

Kombinací tohoto postupu, který vyvinuli vědci z univerzity v Jižní Karolíně a technologii Kinectu pro záznam pohybu mohli výzkumníci vytvořit a naplánovat přesnou trasu, kudy se šváb musí vydat. Když se šváb pohybuje, systém sleduje a vyhodnocuje jeho pohyb a na základě toho pak stimuluje nervová zakončení v jeho tykadlech.

Program také využívá Kinect ke sběru dat o účinnosti elektrických podnětů, které šváb dostává a o způsobu, jakým na ně reaguje. Tato data pomohou výzkumníkům nastavit zařízení tak, aby byl šváb ovládán s maximální přesností.

Pokud celý projekt skončí úspěšně, vědci doufají v jeho rozšíření – do budoucna by chtěli šváby vybavit komunikačním zařízením, které by umožnilo záchranným týmům na místě katastrofy komunikovat s uvězněnými nebo těžce zraněnými lidmi.

Zdroj: http://www.wired.co.uk/news/archive/2013-06/26/kinect-cockroaches

Komentáře

Nahoru