Dnes vyšlo 1 článků

Tento levný materiál promění znečištěnou vodu na pitnou

Američtí vědci zjistili, že listy grafenové biopěny položené na hladině vodní plochy dokážou ze znečištěné či slané vody vytvořit pitnou vodu. Tento proces je nejnovějším příkladem toho, co zázračný grafen dokáže. Materiál má obrovský potenciál, protože je levný a nevyžaduje při čištění vody elektřinu.

Tyto dvouvrstvé pláty biopěny fungují tak, že zachytávají znečištěnou vodu, která se odpařuje v čisté formě. Vodní pára se potom zachytí a nečistoty či sůl uvíznou v pěně.

„Tento proces je velice jednoduchý. Vše probíhá v jednom kroku,“ uvedl jeden z výzkumníků Srikanth Singamaneni z Washingtonské univerzity v St. Louis. „Doufáme, že v zemích, kde je dostatek slunečního záření, jako je Indie, budeme moci vzít špinavou vodu, odpařit ji pomocí našeho materiálu a zachytávat čerstvou vodu.“

Grafen je přítomný ve vrchní vrstvě ve formě oxidu, což znamená, že teplo ze Slunce nepronikne do spodní vrstvy či do vody, a tím se maximalizuje efektivita celého procesu. Spodní vrstva je vyrobená z organické sloučeniny zvané čistá celulóza a její úlohou je nasávat vodu. Obě vrstvy biopěny jsou nastavené tak, aby se co nejvíce vzájemně doplňovaly.

Samotný proces výroby pěny je také zajímavý. Kultivované bakterie produkují celulózu, přičemž v polovině procesu vytváření vrchní vrstvy se přidají vločky oxidu grafenu. Vědci tento proces přirovnávají k tomu, jak ústřice vytváří perly.

Biopěna je levná. A celý proces není drahý, takže je vhodný pro vzdálené a venkovské oblasti, které nemají přístup k alternativním systémům čištění vody.

„Oba materiály jsou vysoce škálovatelné,“ řekl Singamaneni. „Takže si dokážeme představit výrobu obrovských listů této biopěny.“

Toto není jediný projekt ve vývoji využít sílu Slunce pro vytvoření přenosného filtračního systému. V loňském roce tým z MIT získal prestižní ocenění za vytvoření sluncem poháněného systému, který se dal přesouvat na přívěsu. V tomto případě byly použity fotovoltaické panely k nabíjení baterií. Poté se baterie použily na pohon stroje na elektrodialýzu. Kdežto biopěna vyvinutá týmem z Washingtonské univerzity nepotřebuje elektřinu vůbec.

Alexandrijská univerzita v Egyptě také využívá odpařovací cyklus pro čištění slané či špinavé vody. Používá syntetické membrány, které zachytávají sůl či nečistoty.

Všechny projekty jsou v počátečních fázích, ale dávají nám naději, že v technologiích čištění vody přichází zásadní posun. Změna pomůže jednomu z deseti lidí, kteří stále nemají přístup k nezávadné pitné vodě.

Zdroj: Science Alert

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru