Teroristé unesli 276 dívek, na sociálních sítích běží kampaň Vraťte nám naše holky

Sociální sítě hýbou světem. Pokud tedy chcete celý svět na něco upozornit, lepší místo než Facebook, Twitter, Instagram nebo Google+ asi nenajdete. Stejně je to v případě, když chcete svět upozornit na nějaký závažný problém. Na sociálních sítích se o něm dozví spousta lidí. A je tu velká šance, že někdo z nich i pomůže.

Ve středu 30. dubna v noci zajala teroristická skupina Boko Haram 276 dívek ze severní Nigérie. Teď by se ale měla bát. Tito islámští muži sice srovnali celé vesnice se zemí, zabíjeli muže a spící děti, ale svět proti nim bojuje mocnou zbraní. Je ozbrojen hashtagy a sociálními sítěmi.

Hashtag #BringBackOurGirls na sociálních sítích doslova explodoval. V jednu chvíli se začal šířit jednoduše všude. Je totiž poháněný silným rozhořčením a touhou zajistit, aby se téměř 300 dívek mohlo vrátit zase domů ke svým rodičům.

Fotky dívky domů nevrátí

Úspěšnost kampaní pomocí hashtagů je sporná. Rozhodně je to skvělý způsob, jak přivést pozornost lidí. Jenže když se lidé vyfotí a opatří fotku hashtagem #BringBackOurGirls, unesené dívky to domů nepřivede. Je fajn, že se zapojují i známé tváře, ale to, že se lidé jako Michelle Obama nebo David Cameron vyfotí, nikomu nepomůže. My nic víc dělat nemůžeme, nemáme takovou moc. Vlivní lidé by ale nemuseli jen aktualizovat svůj stav, mohli by jednat.

michelle-obama-bring-back-our-girls

Do kampaně se zapojilo mnoho známých tváří.

emma-watson-bring-back-our-girls

Emma Watson se svým originálním křížkem.

Avšak nějaký účinek to má. I média sledují Facebook a Twitter. A média čtou různí lidé, třeba politici. Uvidí-li, že je něco populární, pokusí se k tomuto problému také vyjádřit. Například francouzský prezident nabídl, že uspořádá summit o Boko Haram. A navíc i teroristé často sledují Twitter. Například skupiny jako Al-Káida nebo Al Shabab značně využívají sociální sítě. Takže třeba Boko Haram uvidí všechny ty příspěvky označené hashtagem #BringBackOurGirls a zamyslí se nad tím.

bring-back-our-girls

Na vigilii v hlavním městě Nigérie přišlo více než 250 lidí.

Můžeme jen doufat. Nebo doufat a pokusit se také pomoci šířit podvědomí o těchto strašných věcech, které se ve světě dějí. Pokud máte odvahu, vezměte foťák, napište na kus papíru #BringBackOurGirls a sdílejte! Nebo aspoň sledujte vývoj situace na Facebooku Bring Back Our Girls.

Zdroje: Independent, Buzzfeed

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru