„Teroristický útok z vás hrdinu neudělá,“ vzkazují komiksy jordánského kreslíře

Jako dítě se stal obětí napadení s rasovým podtextem. Místo vidiny pomsty však začal uvažovat o problému rasové nenávisti a extrémismu jako takovém. Aby mohl své myšlenky předávat dál, začal jordánský podnikatel Suleiman Bakhit přednášet o úctě, rovnosti a toleranci na základních školách. Dnes pro děti kreslí poutavé komiksy inspirované Jamesem Bondem, Jackem Bauerem nebo americkými superhrdiny. Do svých komiksových postav vkládá poselství o pravém významu hrdinství a bojuje tak proti pokřiveným hodnotám šířeným ISIS.

Komiks

V Jordánsku skutečné hrdiny neznají

Batman, Spiderman, Superman… obdivovaní američtí superhrdinové, kteří zachraňují svět před lotry, a přitom zůstávají skromní, okouzlující a přátelští. Kdo by je nemiloval! V určitých zemích však mají hlavní slovo zcela jiná jména, která malým školákům vytváří hodnotový systém. Také extrémistické ideologie totiž mají své domnělé bojovníky, kteří ale v příbězích protkaných násilím vysvětlují hrdinství úplně jiným způsobem, motají tak dětem hlavu a lákají je na svou stranu. Jak děti před nebezpečnými teoriemi prohlašujícími terorismus za největší důkaz hrdinství chránit? Aby mohli mladí arabští muslimové vzhlížet k pravým etickým hodnotám a skutečným vzorům, kreslí pro ně Suleiman Bakhit komiksy, které vychází z jejich vlastní kultury.

komiks 2

Rasová, náboženská nebo etnická nesnášenlivost patří k nejčastějším motivům teroristických útoků, jejichž počet stále roste. Podněcování k nenávisti podporují příběhy plné velkých slov o obětování a nekonečné slávě, které fundamentalisté šíří po světě. A to nejen mezi dospělými lidmi, ale zvláště mezi dětmi, které si už v nízkém věku hledají vzory, jež by mohly ve svém životě následovat. Jak jim ale vysvětlit, že jde o mýty, které se nezakládají na pravdě a s hrdinstvím nemají nic společného? Unikátní způsob našel jordánský kreslíř komiksů Suleiman Bakhit.

 „Na jedné z přednášek si stoupla šestiletá dívka a řekla: ‚Suleimane, Suleimane, mám otázku: Existuje arabská Barbie?‘ a kluci se přidali: ‚Existuje arabský Superman, existuje arabský Batman?’“ přiblížil autor zrození myšlenky nakreslit komiks.

Jak Suleiman prozradil v roce 2014 na fóru svobody v Oslu (Oslo Freedom Forum), sám se jako dítě stal obětí útoku jen z důvodu, že se narodil jako Arab. Tato zkušenost ho přivedla na myšlenku bojovat proti násilí slovem a později i obrazem. Při návštěvách dětí v základních školách přišel na to, že nejlepším způsobem, jak s nimi o takto vážných problémech komunikovat, jsou komiksy. A tak vdechl život dílům jako Element Zero, Princess Heart či Mansaf and Uzi. Některé z jeho komiksů získaly takovou popularitu, že se v podobě učebnic staly součástí školních osnov pro děti na čtvrtém a pátém stupni základní školy, v minulém roce o tom rozhodlo tamní ministerstvo školství.

V současné době není Bakhit jediný, kdo mezi dětmi tyto pozitivní vzory šíří, na jeho práci navazuje skupina studentek, která se pustila do práce na svých vlastních komiksech.

 

Zdroj text/foto: twitter.com, weforum.org, zdroj video: youtube.com

Svůj život momentálně dělí mezi studium médií a andragogiky, drobnější copywriterské projekty a stáže. Po gymnáziu vedly její kroky na univerzitu, do regionální redakce novin a reklamní agentury, kde postupně získala cenné zkušenosti z oblasti žurnalistiky a reklamy, kterých si dodnes velmi váží. Ve volném čase se věnuje koordinaci festivalů po stránce PR. Skutečný odpočinek jí přináší vyčerpávající sport, dobrá kniha nebo kvalitní film.

Komentáře

Nahoru