The Newtonians: celosvětově rozšířený kult milovníků zařízení z dávné minulosti Applu

The Newtonians: celosvětově rozšířený kult milovníků zařízení z dávné minulosti Applu

Kdo jsou Newtoniáni? Možná trochu blázni, každopádně se jedná o rozrůstající se skupinu lidí, kteří s až fanatickým zaujetím přehlížejí nejnovější generace zařízení od Applu a sází na dávno zapomenutou stařešinu: Apple Newton.

Pokud byste se náhodou ocitli v okolí Lake Tahoe ve Spojených státech, může se vám stát, že ve zdejších lesích narazíte na muže, který s sebou nosí zvláštní krabici. Je pomalovaná maskovacím vzorem, skrývá Apple Newton a trčí z ní obrovská GPS anténa, čili něco, co k tomuto starému příručnímu počítači vůbec nesedí. Tímto mužem je newtonián Ron Parker.

Newtonians: Sběratelé, láskyplní pečovatelé a hackeři

Apple Newton se přestal prodávat před dobrými patnácti lety, tedy mnohem dříve, než se GPS stalo standardním vybavením mobilů. Ron Parker ale přišel na způsob, jak zastaralé zařízení vybavit GPS lokátorem, navíc jej zabalil do fešáckého „army“ pouzdra, které zakoupil na eBay a nyní se svým elektronickým miláčkem, který plní funkci interaktivní digitální mapy a cestovního deníku, brázdí lesy a hory kolem Tahoe.

Mezinárodní hnutí Newtoniánů se vyznačuje láskou ke starým Newtonům od Applu

Detail upraveného Newtonu Rona Parkera

Tento Newton je však jen jedním z mnoha, které Ron Parker vlastní, opravuje a předělává. A není sám. Muž je součástí rostoucí komunity nadšenců do Newtonů, kteří svou společnou zálibu sdílí především na fóru NewtonTalk. Někteří o Newtonech pouze hovoří, jiní se však nebojí ani praktické stránky věci: stále využívají Newton jako digitálního osobního asistenta nebo, jako Parker, jdou dokonce dál.

Apple Newton: Posmívaný i milovaný

Po svém debutu v roce 1993 se Newton proslavil zejména jako legrační zařízení, které nikdo nechce. Z jeho technologie rozeznávání rukopisu si dělali legraci Simpsonovi stejně jako komik Gary Trudeau ve svém Doonesbury Gag. Dělat si legraci z Newtona bylo velmi snadné.

Přesto si Newton našel své vášnivé zastánce, kteří mu zůstali dlouhá léta věrní, i přesto, že se trh s technologiemi od té doby zásadně proměnil. Mezi tyto věrné patří třeba Grant Hutchinson z Kanady, který vlastní více než 80 Newtonů a jeden z nich funguje jako webový server, Wahyu Ichwandardi z Kuvajtu, který společně se svými dětmi využívá Newton jako skicák a vytváří tak svérázné umění, nebo Francouz Paul Guyot, který vyvinul emulátor, jenž převede software Newtonu do vašeho počítače nebo iPhonu.

Konference o Newtonech se účastní 25 lidí z celého světa

Nadšenci do Newtonu se scházejí na pravidelné Worldwide Newton Conference (Světové konferenci o Newtonu). Účast je prý nízká – prý se v minulých letech pohybovala kolem 25 lidí – zato však velmi rozmanitá. I v pětadvaceti lidech konference zastoupila účast všech polokoulí světa a téměř všech světových kontinentů.

Kdo jsou praví Newtonians? Podobně jako Greg Hutchinson jsou to většinou lidé, kteří byli přítomni zrodu fenoménu jménem Newton a zcela propadli jeho osobitému kouzlu. Na tehdejší dobu to byl jistě malý zázrak – načrtli jste neohrabaný kruh a Newton jej převedl na perfektní kružnici. Načmárali jste obrysy předmětu a Newton je zpřesnil. Napsali jste poznámku a zařízení ji převedlo do fontu.

Steve Jobs v Newtonech neviděl budoucnost – dnes zůstávají připomínkou časů minulých

Newtonů se prý prodalo přes půl milionu kusů. Steve Jobs a jeho lidé ovšem jeho výrobu brzy přerušili, neboť prý neviděli způsob, jak pomocí tohoto zařízení z lidí vytřískat nějaké peníze. Díky nadšencům, kteří Newtony s láskou opečovávají, ale zařízení žije dál. Dokonce má i vlastní muzeum – jeho vlastníkem je Walter Smith.

Ano, Newtony jsou již ve své technologii beznadějné zastaralé. Všechny iPhony, iPady i další zařízení je překonávají snad ve všech ohledech. Co vám ale tyto moderní hračky nikdy nedají, je ten zvláštní závan nostalgie…

Zdroj: https://www.wired.co.uk/news/archive/2013-08/06/apple-newton

Komentáře

Nahoru