Think different

Think different

Steve Jobs. Ikona. Legenda. Kdo by nechtěl být takový, jako býval on. Dokonalý chce se skoro říci. Být jako on je vlastně nemožné. Ale co byste měli dělat a jak se v životě chovat, pokud se mu chcete aspoň přiblížit?

Letos oslavíme již druhé výročí od smrti Stevea Jobse. Přesto je to, jako by tu byl stále s námi. Tím, co dokázal, je jednoduše nezapomenutelný. Jak mohl dosáhnout tolika pozoruhodných úspěchů během svého relativně krátkého života? Co se od něj můžeme naučit?

1. Soustřeďte se.

Místo toho, aby vyvíjel spoustu projektů najednou, trval Steve na tom, aby se Apple zaměřil jen na dvě nebo tři priority. Pokud se rozhodnete upřednostnit malé množství věcí, budete mít větší úspěch. Vypnutí hluku kolem vás vám umožní vyniknout v těch několika prioritních položkách.

„Není na světě nikdo, kdo by uměl lépe vypnout všechno, co se děje kolem,“ uvedl o Jobsovi dnešní generální ředitel společnosti Apple Tim Cook. „To mu umožnilo zaměřit se jen na několik věcí a ty ostatní odmítnout. Jen málo lidí je v tomhle opravdu dobrých.“

2. Buďte zvědaví.

Jobs neustále sbíral informace od různých zdrojů. Poslouchal, hodnotil a pak si utvořil vlastní názor. A nezajímal se jen o business a technologie, byl to všestranný člověk. Porozuměl hudbě, kreativitě i výtvarnému umění.

steveJobsYoung

3. Nespokojte se s průměrností.

Proč byste se měli spokojit s průměrností, když můžete usilovat o dokonalost? Jobs aplikoval perfekcionistický přístup na všechno, co dělal, včetně obchodu a produktového designu, reklamy, prezentací a uvedení produktů na trh. Všechno muselo být dokonalé, tedy aspoň se o to snažil. A vidíte, čeho všeho můžete dosáhnout, když se budete snažit. Nikdy nebudete dokonalí, ale můžete mířit vysoko.

4. Obklopte se silným týmem.

Jobs měl snad šestý smysl pro vyhledávání talentovaných lidí v oblasti podnikání, technologií, managementu a marketingu. To je další aspekt, ve kterém se Jobs nikdy nespokojil s průměrností. Bral do týmu pouze ty nejlepší. Zdokonalovat svou schopnost postřehnout a vychovávat talenty je klíčové pro správného vůdce a rádce.

mac_dev_team_lunch

5. Buďte zapálení do toho, co děláte.

Jobs byl ze své práce tak rozvášněný, že po dobu tří let pobíral jen plat ve výši jednoho dolaru. I když to není zrovna něco, co si může každý dovolit udělat, skvěle to ilustruje, jak byste měli milovat svoji práci.

6. Předvídejte.

Jobs předpokládal potřeby svých zákazníků. Nečekejte na to, až vám váš šéf, klient nebo zaměstnanec řeknou, co potřebují. Buďte o krok napřed a předvídejte jejich potřeby.

7. Inspirujte i ostatní k velkým věcem.

Podle všeho byl Jobs tím, kdo všechno řídil. Nakonec ale dal dohromady mimořádně talentovaný tým, který je plně schopný fungovat i bez něj. A čím to je? Steve měl totiž jeden relativně neprozkoumaný talent – schopnost inspirovat ostatní k dosažení velkých věcí. Jobs řekl prvnímu týmu při výrobě Macintoshe, že jsou tady aby „udělali díru do světa“. A udělali.

steveJobsApple

8. Nemáte co ztratit.

S diagnózou rakoviny slinivky se Jobs změnil. Tváří v tvář své smrtelnosti byl více nebojácný a ochotný riskovat. To se stalo mocnou hnací silou vývoje nových produktů společnosti, iPhonu a iPadu.

„Být nejbohatším člověkem na hřbitově pro mě není důležité. Uléhat v noci ke spánku s tím, že jsme udělali něco úžasného, to je to, na čem mi záleží. Připomínat si, že jdete vstříc smrti, je ten nejlepší způsob, jak se vyhnout dojmu, že máte co ztratit,“ uvedl Jobs v roce 2005.

9. Úspěch je postaven na inovaci ne na vynálezu.

Inovátor nemusí být člověk, který přichází s novými nápady, ale člověk, který obrací myšlenky na výrobu produktů, které lidé mohou využít. Steve Jobs nevymyslel počítačovou myš nebo grafické uživatelské rozhraní, ale věděl, že by je lidé mohli potřebovat. MP3 přehrávače, smartphony a tablety zde byly i předtím, než Apple představil iPod, iPhone a iPad.

Inovátoři nevidí jiné věci – oni vidí věci jinak. Steve Jobs to také uměl. Byl to jedinečný muž s talentem, s jehož pomocí vnímal to, co lidé chtěli, ještě než sami přišli na to, že to chtějí.

steve-jobs-mini-ipad-650x0

10. Nikdy neztrácejte víru.

Sám Jobs přiznal, že vyhození z Apple bylo to nejlepší, co se mu kdy stalo. Díky tomu totiž založil NeXT a Pixar, potkal svou životní lásku a nakonec se s klidem do Apple vrátil.

„Jsem si jistý, že nic z toho by se nestalo, kdybych nebyl vyhozen ze společnosti Apple. Byla to hrozně chutnající medicína, ale myslím, že ji pacient potřeboval. Někdy vás život zasáhne do hlavy cihlou. Neztrácejte víru.“

11. Udělejte, co je třeba.

Musíte se občas překonat a udělat i to, co se vám příčí. Když se Steve v roce 1997 vrátil do Apple, byla společnost na pokraji bankrotu. Tak se dohodl se svým protivníkem Billem Gatesem. Stoupl si na pódium a oznámil, že Microsoft investuje do Applu 150 milionů dolarů a bude nadále podporovat své Office produkty i pro Macy.

Musel to být ponižující zážitek. Ale neměl na vybranou. A ten den znamenal počátek největšího obratu v historii společnosti. Trocha přemáhání se vyplatí.

Steve_Jobs_and_Bill_Gates_(522695099)

12. Think different

Jen takový člověk, jakým byl Steve Jobs, může najít dvě slova, kterými popíše celou svou životní filozofii. Tato slova se pak stala mantrou a reklamním sloganem pro Apple.

Kéž by bylo tak jednoduché se podle nich řídit…

Zdroje: Foxnews, Ellieblogs, Cbsnews, obrázky: Trialx, Digitaltrends, Wikimedia, Adobe, CultofMac

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru