Tipy a triky pro správné vyhledávání na Googlu

Tipy a triky pro správné vyhledávání na Googlu

Mnoho lidí užívajících internet dodnes nemá ani ponětí o síle celosvětového a nejpoužívanějšího vyhledávače Google.com, který každý den přes 200 milionů dotazů jeho uživatelů. Jak jej však doopravdy používat jako profesionál?

Google sám o sobě dokáže vyhledávat pomocí mnoha dotazů. Základním a tím i nejznámějším a nejpoužívanějším je obyčejné napsání vyhledávaného dotazu do vyhledávacího formuláře přímo na úvodní stránce Google. Tím však vyhledá jakákoliv slova z našeho dotazu a výsledné stránky seřadí dle počtu vyhledávaných slov na stránce. Nebyl by to však Google, kdyby neuměl i více. Podle lehkých a velice rafinovaných doplňků dotazů v podobně znamének a dalších lze vyhledávat mnohem lépe.

Vyhledání podobných slov pomocí znaménka ~
Znamínko „~“ dokáže lehce vyhledat podobná slova námi vyhledávanému. Zkuste si například vyhledat dotaz „~auto“. Ve výsledcích vyhledávaní se Vám kromě skloňovaného slova „auto“ vyznačí i například „car“, „vehicle“, „automobil“ a další podobná slova slovu „auto“. Příjemné je to například při vyhledávání „~diskuze“, kdy zároveň naleznete i pojem „diskuse“ a podobně.

Vyhledávání letopočtů od – do
I to je možné. Pomocí teček. Pokud mezi letopočty vložíte dvě tečky, Google vyhledá všechny události mezi těmito dvěmi daty. Vyzkoušet si to můžete například na dotazech „2001..2002“ a podobných.

Vyhledávání dotazu jako celku pomocí „ “
Pokud chcete vyhledat dotaz tak, jak jej napíšete, doporučujeme vložit dotaz mezi uvozovky. Chcete-li vyhledat dotaz „Česká republika“, porovnejte schválně výsledky vyhledávání s a bez uvozovek. Bez uvozovek se Vám hledaný dotaz bude i skloňovat, tedy naleznete i „České republiky“ a další. S uvozovkami je to však tak, jak to napíšete.

Vyhledávání s automatickým dosazením slova pomocí *
Pokud se chystáte na film Michaela Jacksona s názvem This Is It a nemůžete si za žádnou cenu vzpomenout, co to vlastně je mezi slovy „This“ a „It“, nezoufejte. Google dokáže dosadit slovo sám. Stačí vyhledat dotaz „This * It“ a výsledky zobrazí Vámi hledané „This Is It“.

Vyhledávání jednoho nebo druhého dotazu pomocí OR
Zápasy mezi Spartou a Slávií byly vždy velice zajímavé a vyrovnané. Zahrajte si však zápas á la Google právě mezi pražskými týmy! Pomocí dotazu „Sparta OR Slavia“ Vám Google vyhledá jeden nebo druhý tým. Tím pádem se zobrazí oba a my můžeme říci, že v tomto vyhledávání se na prvním místě umístila Sparta, jak se hrálo u Vás?

Vyhledávání dotazu se zablokováním jiného pomocí –
Máte-li rádi hru Stronghold, například jedničku a zároveň nesnášíte Stronghold Crusader a při vyhledávání se Vámi tak nenáviděná hra stále vnucuje do výsledků, nezoufejte ani v tomto případě. Pomocí dotazu „Stronghold –Crusader“ se Vám zobrazí výsledky na pojem „Stronghold“, ale zároveň se zablokují všechny výsledky dotazu „Crusader“. Dobrá pomůcka. Vyzkoušet můžete i na viditelném dotazu „diskuzní –fórum“, kde se zobrazí například „diskuzní server“, „diskuzní klub“ a další.

Vyhledávání bez ignorace znaků pomocí +
Ač to zní divně, Google skutečně může ignorovat určité znaky. Například „a“. Přidáním „+“ před něj tomu však zamezíte. Jelikož je „a“ velmi často opakovaným znakem, Google jej nebude brát jako důležitý. Přidáním „+“ tomu tak nebude.

Vyhledávání vysvětlení a pouček pomocí Google a define
Vykašlete se na hledání Wikipedie. Využijte Google. Nevíte, co je to Popocatepetl? Jednoduše zadejte do Google dotaz „define:popocatepetl“ a Google Vám zobrazí definici, tedy vysvětlení Vámi hledaného pojmu s odkazem na Wikipedii.

Vyhledávání dotazu s využitím přípony pomocí filetype
Hledáte něco, co má příponu .exe a Google Vám vypisuje pro Vás nevhodné výsledky? Nezoufejte a zkuste vyhledat Váš dotaz s využitím „filetype:exe“, který vypíše stránky, na kterých se Vámi hledaný dotaz nachází s koncovkou .exe. Platí to samozřejmě i pro jiné koncovky. Vyhledávat můžete například zabalený QIP pomocí „qip filetype:rar“.

Vyhledávání dotazu s využitím titulků pomocí allintitle
Pomocí tohoto dotazu si vyhledáme například stránky, které mají ve svém title (titulek stránky nahoře v prohlížeči) pojem „RostWorld“. Využijeme k tomu dotaz „allintitle:RostWorld“ a zjistíme, že jich bylo zaindexováno přes 2500 kousků. Dotaz nám vyhledal pouze stránky se slovem „RostWorld“ ve svém titulku.
Pokud chcete vyhledávat nejen v titulku, využijte dotazu „intitle:“, tedy například „intitle:RostWorld“.

Vyhledávání s využitím adresy pomocí allinurl
Zajímá-li nás, zda-li je námi vyhledávaný dotaz v URL adrese nějaké webové stránky, můžeme využít „allinurl:“. Pomocí dotazu „allinurl:seznam“ se nám vyhledají veškeré stránky mající pojem „seznam“ ve své adrese, tedy jako například Seznam.cz. Je to zajímavé a zajímat to bude možná i zájemce o případné domény. I tak by se to dalo využít.
Pokud chcete vyhledávat nejen v URL adrese, využijte dotazu „inurl:“, tedy například „inurl:seznam“.

Vyhledávání v textu pomocí allintext
Další pomůckou je vyhledávání v textu. To se vykašle na title a další prvky využívané při normálním vyhledávání, ale využije skutečně pouze text. Vyhledáním dotazu „allintext:Vánoční slevy“ se nám zobrazí stránky mající pojem „Vánoční slevy“ mezi tagy a .
Pokud chcete vyhledávat nejen v textu, využijte dotazu „intext“, tedy například „intext:Vánoční slevy“.

Vyhledávání dotazu na určitě stránky pomocí site
Zajímalo by Vás, jak a kde píše ODS o ČSSD na svých stránkách ods.cz? Můžete to lehce zjistit pomocí dotazu „ČSSD site:ods.cz“. Ten vypíše všechny výsledky nalezené na stránce ods.cz mající v textu pojem „ČSSD“. Pokud vynecháte první slovo a vyhledáte tedy pouze „site:ods.cz“, vypíšou se Vám všechny zaindexované stránky daného webu.

Vyhledávání odkazu na stránku pomocí link
Stránky, které odkazují na Vaši stránku lehce dohledáte pomocí „link:“. Jednoduše řečeno si můžete zjistit, jaké weby odkazují na NIC.cz. Zadáme do Google.com dotaz „link:www.nic.cz“ a máme vyhráno.

Vyhledávání podobných stránek pomocí related
Pokud Vás již nebaví používat vyhledávač Atlas.cz a nevíte, jaký jiný, zkuste si vyhledat podobné stránky. Pomocí dotazu „related:www.atlas.cz“ se Vám ve výsledcích zobrazí veškeré podobné stránky k Atlas.cz, jako například Seznam.cz, Centrum.cz a další vyhledávače.

Vyhledávání informací o stránce pomocí info
Nejste-li fanouškem hokejové Slávie a nevíte, co se na stránkách hc-slavia.cz nachází, můžete si to objasnit pomocí dotazu „info:hc-slavia.cz“. Tento dotaz koneckonců vypíše obsah metatagu „description“ přímo pod odkazem na stránku ve výsledku vyhledávání.

Vyhledávání vyrovnávací paměti pomocí cache
Toto bude zajímat asi spíše odborníky. Pomocí dotazu „cache:youtube.com“ se Vám zobrazí vyrovnávací paměť pro stránku Youtube.com platnou pro ten den. Díky tomu si můžete ve výsledku lehce zobrazit jen textovou verzi a další.

Všechny tyto tzv. operátory lze samozřejmě kombinovat. Díky nim můžete ovlivnit výsledky Googlu a najít skutečně jen to, co potřebujete.

V únoru 2010 ho coby studenta střední školy veřejnoprávní napadlo založit IT magazín. Našel si zajímavou doménu a začal budovat. Po roce mělo Objevit.cz denně stovky návštěvníků a stále jim předkládá více a více zajímavých článků z oblasti IT.

Komentáře

Nahoru