To nejlepší a nejhorší na iOS8

Na první pohled vypadá nový operační systém od Applu dost podobně jako předchozí iOS7. Nicméně když se do něj ponoříte hlouběji, objevíte spoustu nových funkcí, které výrazně zlepší váš mobilní zážitek. Nicméně stejně jako každá novinka, i iOS8 má své nedokonalosti. Pojďme se na to všechno podívat pěkně komplexně. Budeme chválit, ale i vytýkat chyby. Ať je náš pohled pěkně objektivní.

Co by se vám mohlo líbit?

1. Interaktivní oznámení

Interaktivní oznámení jsou jednou z nejlepších částí iOS 8. Můžete reagovat na smsky, emaily, upomínky z kalendáře nebo zprávy z Facebooku pomocí oznamovacích bannerů, které se objeví v horní části obrazovky. Můžete tak snadno odpovědět na příchozí zprávy, aniž byste byli nuceni opouštět aplikaci, kterou máte právě zapnutou.

interactive-notifications

Nahoře se vám zobrazují oznámení

2. Monitorování baterie

Díky šikovnému nástroji můžete přímo procentuálně zjistit, které aplikace vám vyžírají nejvíce energie. Statistiku najdete v Nastavení >> Obecné >> Využití >> Využití baterie. S její pomocí snadno získáte několik hodin výdrže navíc.

battery-usage

Procentuální zobrazení aplikací využívajících baterku

3. Klávesnice

V iOS 8 už nejste omezeni pouze na to, co vám nabízí Apple. Můžete zvolit i klávesnice třetích stran, jako třeba Swype, která je na AppStore dostupná za 0,99 dolarů. Pak je tu SwiftKey, Fleksy a další alternativy. Je to jen na vás, už si můžete vybrat.

Nicméně ani pokud nechcete stahovat žádnou aplikaci, nepřijdete zkrátka. Apple svou klávesnici vylepšil, potěší vás především návrhy slov ještě předtím, než začnete cokoliv psát.

swype

Klávesnice Swype

4. Časovač fotoaparátu

S iOS 8 je mnohem jednodušší vyfotit kvalitní selfie. Apple přidal do aplikace fotoaparátu časovač, který můžete nastavit buď na tři nebo deset sekund.

camera-timer

Nastavíte časovač a pěkně se vyfotíte

5. Otočná domovská obrazovka

U uživatelé iOS 7 mohli číst obsah v režimu na šířku zařízení, ovšem domovská obrazovka se nikdy nezměnila. Teď už to půjde. Když obrátíte zařízení o 90 stupňů, uvidíte domovskou obrazovku ve formátu na šířku.

landscape-homescreen

Otočí se vám celá obrazovka

6. Zkratky důležitých lidí

Pokud dvakrát stisknete tlačítko Domů, uvidíte nejen to, co máte otevřené, ale i tváře lidí, se kterými jste v poslední době mluvili. Tím bude snazší ihned zavolat nebo napsat lidem, se kterými jste často v kontaktu. Nevýhodou ovšem je, že se tak dá velmi snadno zjistit, s kým si píšete nebo voláte. Pokud například nechcete, aby někdo viděl, že jste si zase psali se svou ex, můžete funkci vypnout. Navštivte Nastavení >> Pošta, kontakty, kalendáře >> V přepínači aplikací a vypněte možnost oblíbených čísel.

key-people

Všichni uvidí, s kým jste si psali a volali

7. Jednodušší sdílení fotek a videa

Prostřednictvím aplikace Zprávy teď můžete odesílat přátelům několik fotografií najednou. A snadnější je i odesílání videí. Můžete natáčet přímo v textové konverzaci, nemusíte odesílat pouze již natočená videa.

photo-video-sharing

Sdílejte okamžiky ze svého života

8. Přesuňte a smažte

Abyste smazali email, nemusíte už klikat na ikonku koše na každé zprávě. Stačí ji přesunout doleva a ona se smaže. Jen si dejte pozor. Občas se vám totiž může stát, že něco smažete omylem, i když jste vůbec nechtěli. Když mail přesunete doprava, označí se jako nepřečtený.

swipe-to-delete

Přesuňte doleva nebo doprava a uvidíte

9. Kontaktní informace

iOS 8 si automaticky natáhne kontaktní informace a přidá je k emailu. Mohlo by se vám to hodit, když potřebujete někomu zavolat a nechcete procházet text až dolů, abyste našli číslo někde v podpisu. Rovněž nahoře nad emailem najdete adresy.

contact-info

Nad emailem uvidíte naprosto přesně, od koho vám zpráva přišla

10. Emailový multitasking

Emaily jsou nyní samostatná okna, takže nemusíte jeden zavírat, abyste mohli otevřít druhý. Prostě přejeďte dolů, abyste ho minimalizovali a otevřete další.

email-multitasking

Už nemusíte zavírat jeden, abyste otevřeli druhý

11. Chytřejší Spotlight

Spotlight je funkce, která je stále přístupná přetažením odshora dolů. Teď je tenhle vyhledávací nástroj výrazně chytřejší než kdykoliv předtím. Kromě hledání ve vašem zařízení prohledává i Wikipedii, ví, o čem se aktuálně mluví, ukáže vám restaurace v okolí nebo vám řekne, co se promítá v kině.

spotlight

Spotlight vám teď bude opravdovým pomocníkem

12. Sdílení polohy

Pokud se plánujete setkat s přáteli, můžete s nimi nyní sdílet svou přesnou polohu. Sdílejte ji třeba hodinu nebo až do konce dne. Je to jen na vás.

share-location

Podělte se o to, kde právě jste

13. Hlasové zprávy

Když chcete rychle něco sdělit, nemáte čas psát, ale zároveň se vám nechce s nikým mluvit, máte možnost nahrát a poslat hlasovou zprávu prostřednictvím aplikace Zprávy.

audio-messages

Prostě to jednoduše namluvte

14. Úpravy fotek

Není třeba trápit se nad tím, že jste potřebovali rychle něco vyfotit, a tak to není zrovna kvalitní. Teď můžete fotku snadno narovnat a vylepšit.

photo-adjustments

V jednoduchém editoru zvládnete veškeré základní úpravy

15. Časosběrná fotografie (time-lapse) a zpomalený pohyb

Uživatelé iOS 8 mají větší možnosti s videi. Nikdy nebylo snadnější zrychlit nebo zpomalit videozáznam. Buďte kreativní.

 

No a teď, po dostatečném vychválení, pojďme ke slibovaným negativním stránkám. iOS 8 je zase dalším krokem nahoru, nicméně je tam pár funkcí, které teoreticky zní fajnově, ale v praktickém provedení už tak fajnové nejsou. Tyhle věci by potřebovaly zlepšit:

1. Příliš velký

Pokud jste již upgradovali z iOS7 na iOS8, jistě sami dobře víte, jak obrovský byl soubor k aktualizaci. Ještě dodejme, že přestože samotný soubor zabírá asi jen 1,2 GB místa, stažení vyžaduje, abyste na vašem telefonu měli 5,7 GB prostoru. Spousta lidí tak mazala fotky, aplikace a hudbu, aby vytvořili místo pro operační systém.

Pokud iOS8 ještě nemáte, máme tu pro vás tip. Připojte svůj iPhone nebo iPad k počítači a stahujte iOS8 přímo odtamtud. Nebudete potřebovat tolik místa na svém zařízení.

download

Soubor ke stažení je příliš velký

2. Rychlé psaní

To, co se může jevit jako výhoda, může být současně i nevýhodou. Nová vestavěná klávesnice Apple vám navrhuje slova ještě předtím, než něco napíšete (na základě toho, co jste již napsali předtím). Některým lidem se ta funkce líbí, jiným ne – často totiž dostávají navržené pěkné blbosti. Jak jsme si ale řekli výše, nic není ztraceno. Pokud vám to vadí, zkuste nějakou klávesnici třetích stran.

klavesnice

Některé návrhy vám budou připadat opravdu hloupě

3. iCloud Drive

iCloud je snad největším selháním v celém iOS 8. Pokud na svém Macu nemáte OS X Yosemite (a to asi fakt ne, protože bude k dispozici až za pár týdnů), rozhodně na iPhonu nebo iPadu nezapínejte iCloud Drive. Přestane vám totiž fungovat synchronizace dat mezi aplikacemi!

icloud

4. HealthKit není k dispozici

Jedna z funkcí, o kterých se nejvíce mluvilo, je HealthKit – aplikace monitorující vaše zdraví. Jenže z AppStoru si ji ještě nestáhnete. Její vypuštění bylo o několik týdnů odloženo. V současné době vám tak pouze na domovské obrazovce leží její prázdná ikona. Bez jakéhokoliv vysvětlení, k čemu tam je a jak ji používat. A mimochodem celkem se mluví o tom, že Apple do ní zapomněl zahrnout menstruaci.

healthkit

Na HealthKit se můžete zatím maximálně těšit

5. Odstraněné fotografie

Když v iOS 8 odstraníte fotku, vlastně se neodstraní. Bude se ještě 30 dnů držet ve speciální složce. Co kdybyste uznali, že ji ještě potřebujete? Jasně, může se to hodit, když něco vymažete omylem, ale ve většině případů je to jen zbytečný krok navíc.

deleted-photos

Je to spíš otravné, když musíte všechno odstraňovat nadvakrát

6. Zvláštnosti v aplikacích

Některé aplikace se po updatu chovají fakt trochu podivně. Twitter například odstranil složku Koncepty. Spousta uživatelů si stěžovala na to, že jejich návrhy na tweety zmizely.

twitter-drafts

Nebuďte pak takhle překvapení

Co dodat. Vyjmenovali jsme více kladů než záporů, neusuzujte z toho proto, že tady děláme reklamu iOS. Jenže když on je fakt vcelku povedený… :-D

Zdroje: Mashable, Lifehacker

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru