Chcete anonymně brouzdat po síti? Zkuste Tor!

Chcete anonymně brouzdat po síti? Zkuste Tor!

Anonymita na internetu je všeobecná iluze – ve skutečnosti o sobě poskytujeme mnoho dat, která by nikdo další vědět neměl. Otázka úplné anonymity je sice kontroverzní, ale i slušný uživatel má zajisté mnoho důvodů, proč nechce nedobrovolně a veřejně vysílat své osobní údaje. Jednou z velmi jednoduchých a uživatelsky přívětivých možností, jak skrýt svou identitu, je Tor.

Co je Tor?

Projekt Tor byl původně vyroben pro americké námořnictvo, ale nyní je zdarma k dispozici. Tor je tvořen balíkem programů, které pomáhají chránit anonymitu na internetu. Nejsnadnější možností je instalace prohlížeče Tor, který stačí pouze stáhnout a rozbalit. Prohlížeč je předem nakonfigurován k bezpečnému prohlížení internetu a vzhledem k tomu má i určitá omezení. Zakazuje například Flash a některé skripty či techniky, protože mohou obejít jeho zabezpečení.

Tor obsahuje i další programy, například pro manuální konfiguraci připojení a zabezpečení či program pro poskytování služeb síti Tor. Tor je schopen zabezpečit téměř jakoukoliv komunikaci prostřednictvím TCP protokolu a existuje pro Windows, Mac, Unix/Linux i Android.

Prohlížeč Tor

Prohlížeč Tor

Jak Tor funguje?

Zjednodušeně lze říci, že když posíláte data, lze celkem snadno ukrást hlavičky vašich souborů i v případě, že jsou tato data zašifrována. Z informací lze celkem snadno uhádnout například vaši národní příslušnost, s kým komunikujete a samozřejmě spoustu dalších informací. U soukromých komunikací se často jedná o neškodné věci, ale u firem, obchodníků či aktivistů již může jít o velmi závažné informace.

Tor funguje přes síť dobrovolných poskytovatelů, kteří fungují jako mezičlánky. Když se připojíte, automaticky dostanete náhodnou cizí adresu a vaše data prochází náhodně přes různé počítače v síti Tor až ke klientovi. Žádný z mezičlánků neví, od koho data skutečně přišla a kam putují.

Tor samozřejmě nezabrání odesílání informací prostřednictvím dalších aplikací, které se připojí přímo mimo jeho bezpečné připojení. Příkladem může být například otevírání příloh emailu přímo v prohlížeči. A pochopitelně také vyžaduje rozumný přístup uživatele, který svým neuváženým chováním může prozradit řadu osobních údajů.

K čemu je vlastně anonymita dobrá?

Současné služby na internetu se z nás na každém kroku snaží vysávat osobní údaje. Zadejte jméno, email, případně adresu či telefon. Pro zlepšení služeb zadejte tamto a ono, vyplňte bezpečnostní otázky, pro zvýšení bezpečí vašeho emailu zadejte další kontakt a podobně. Všechna tato data se samozřejmě neuvěřitelně hodí marketingovým specialistům a obchodníkům, kteří sledují vaše chování na internetu a mohou pak lépe cílit reklamu a vnucovat produkty. Podobné chování je nelegální, ale těžko postižitelné a většinou těží zejména z blbosti uživatele.

Existují ale i mnohem nebezpečnější skupiny, pro které je vaše komunikace zlatým dolem. Jednou z nich jsou kybernetičtí zločinci, kteří kradou vaše hesla, přístupy k různým zebezpečeným službám a čísla kreditních karet. Velmi zajímavé jsou samozřejmě i korporátní informace. Další nebezpečnou skupinou mohou být i stát a úřady, protože snaha o nabourávání soukromí a cenzuru enormně roste i v tzv. vyspělých zemích.

Úplně jiná kapitola to však je v méně tolerantních zemích s cenzurou internetu, kterou dokáže Tor obejít. Tor je tak velmi důležitý nejen pro soukromé uživatele, ale také pro firmy, novináře, obchodníky a samozřejmě pro bezpečnostní složky.

Anonymita je však i nebezpečná

Na jednu stranu má síť Tor velký přínos pro mnoho uživatelů, kteří z nějakých důvodů nechtějí odkrývat svou identitu. To samé je ovšem cílem různých zločinců, pro které je podobný nástroj doslova požehnáním. Tor umožňuje bezpečnou komunikaci nejen firmám a bezpečnostním složkám, ale například i crackerům a teroristům. Méně škodlivou skupinou mohou být například spameři, kteří díky měnící se IP adrese dokáží obcházet blokování své činnosti.

Na internetu je samozřejmě i mnoho individuí, která škodí pouze pro své potěšení, na diskuzních fórech i v komentářích pod články je podobných příspěvků často plno. Na Tor bychom se však neměli dívat jako na nástroj zkázy, ale spíše jako na nástroj chránící svobodu. Do komunikace uživatelů internetu nikomu nic není a snaha o kontrolu internetu nepřinese nic dobrého. Tor je jedním z nástrojů, který znemožňuje sledování naší činnosti online.

Komentáře

Nahoru