Uhlík budoucností výpočetní techniky

Uhlík budoucností výpočetní techniky

Vědci chtějí co nejvíce zmenšit různé součástky a tak rozšiřují své obzory. Jejich pohled je nyní zaměřen na využívání technologie nanotrubek a uhlíku. 

Odborníci si od uhlíku slibují do budoucna velké úspěchy. Tento týden tato technologie dosáhla důležitého milníku a úspěchu. Neboť skupina vědců sestrojila první počítač, který je vyroben z netradičních uhlíkových nanotrubic ( běžně se využívá křemík).

Křemíkové technologie, které se stále využívají ve výpočetní technice a elektronice se přibližují ke svým hranicím. Je pravdou, že vědci stále tvrdí, že dokážou ještě více křemíkové součástky zmenšit a tím i zrychlit chod počítače, ale už to tak moc velký rozdíl ve velikosti doopravdy nebude. Současná velikost křemíkových tranzistorů činí 22 nanometrů, z těch chtějí vědci udělat 5 nanometrů, což je fyzikální hranice – maximální zmenšení.

Boj o nanometry

Možností, jak ještě zmenšit součásti je potenciální technologie uhlíkových nanotrubic, která má poměrně dobré elektrické vlastnosti a energeticky je mnohem lepší a efektivnější než již zmiňovaná technologie s křemíkem. Takže existuje jistá možnost, že by se v budoucnu mohla pomocí této technologie vyrábět elektronika, která by byla menší ( měla by větší fyzické hranice než má doposud křemík). V tom nejlepším případě by bylo dokonce možné vyrábět tak malé součástky, že by se nedaly měřit ani v jednotkách metru. Velikost by závisela především na počtu atomů v součástce.

Už spousta výzkumníků a vědců po celém světě se  již dlouho zabývá a specializuje na tuto technologií nanotrubic. Zaměřují se především na výzkum a výrobu uhlíkových čipů a další možnosti v této technologii. Skupina vědců ze Stanfordské univerzity ( Amerika) uveřejnila výsledky svého projektu. Jeho hlavním cílem bylo zkonstruování prvního a plně funkčního uhlíkového počítače. Nakonec se to skupině vědců podařilo ( ve větším měřítku).

Měřítko je hlavním problémem

I když malá, ale přesto zásadní chyba by se na zkonstruovaném uhlíkovém počítači našla a to je jeho velikost. Uhlíkové tranzistory, které vědci ve svém uhlíkovém počítači využili, jsou prozatím poměrně velké ( větší než ty křemíkové). Jejich velikost je až 1 mikrometr, což je v přepočtu na nanometry přesně 1000.

foto : www.rozhlas.cz

Přesto je to úspěch

Přes malé mouchy, jako je velikost počítače, je to úspěch a převrat ve výzkumu uhlíkové technologie.

 

Je to klasický počítač a můžeme s ním dělat cokoliv.
Mohli bychom na něm provozovat 64-bitové Windows, trvalo by to ale miliony let.

říká Max Shulaker jeden ze studentů, kteří se na projektu sestrojení uhlíkového počítače podílel

Však podle výzkumníků se nejedná o tak velice zásadní objev, jedná se spíše o to, že první funkční uhlíkový počítač je důkazem, že se s uhlíkem dá v budoucnosti pracovat stejně tak jako doposud s křemíkem. Všeobecnou funkčnost počítače testovali vědci na dvou jednoduchých programem – jeden z nic počítal a druhý hodnoty rovnal.

Jen tak pro zajímavost …

Zajímavostí však je, že počítač je sestaven z celkem 210 základních MIPS instrukcí, kterou mimochodem využívají i komerční procesory. Technologie využívaní uhlíku odpovídá však i průmyslovému standardu a jde kombinovat i s křemíkem. Výsledkem může být, že za několik let se začne vyrábět hybridní elektronika z obou dvou materiálů.

První počítač z uhlíkových nanotrubic (CNT)

foto:businessworld.cz

foto: www.sxc.hu, zdroj: tyinternety.cz

 

 

 

Vybírá jen ta nejlepší témata a snaží se psát tak, aby to lidi bavilo. Nezastavuje se před ničím, na rozhovory bere suprové lidi. Řídí se heslem "Per aspera ad astra", tedy "Přes překážky ke hvězdám".

Komentáře

Nahoru