V jakých podmínkách se vyrábí iPhone

Tian Yu pracovala více než dvanáct hodin denně, šest dní v týdnu. Musela vynechávat jídlo, aby stíhala pracovat přesčasy. Pak se vrhla z okna ve čtvrtém patře. Přežila, ale následky si ponese do konce života.

17. března 2010 kolem 8. hodiny ranní se Tian Yu vrhla ze čtvrtého patra závodu, kde pracovala, v Shenzhenu v jižní Číně. Celý měsíc předtím pracovala na montážní lince, kde vyráběla díly pro Apple iPhony a iPady.

V závodě Foxconn Longhua pracuje asi 400 000 zaměstnanců. Ti vyrábějí smartphony a tablety, které pak prodává Samsung, Sony nebo Dell a končí tak v britských nebo amerických domovech. Ale tato čínská největší továrna vyrábí také gadgety pro Apple. V roce 2010 vyrobili zaměstnanci závodu Longhua 137 000 iPhonů denně, tedy asi 95 kusů za minutu.

Tian Yu nebyla jediná a dopadla ještě dobře

Ten stejný rok se 18 pracovníků, z nichž nikdo nebyl starší 25 let, pokusilo v zařízení Foxconn o sebevraždu. Čtrnáct z nich opravdu zemřelo. Tian Yu byla jednou z těch šťastnějších. Bylo jí právě sedmnáct, když si prožila 12-denní kóma, měla zlomenou páteř a kyčle a od pasu dolů ochrnula.

Tian Yu

Tian Yu se v roce 2010 pokusila o sebevraždu stejně jako 17 jejích kolegů.

Snažili se to zastavit

Když se tahle zpráva dostala do světa, mnoho reportérů se snažilo zjistit, co přesně se v továrně dodávající Applu děje. Unikly některé fotografie bezpečnostních sítí, které byly umístěny pod okny továrny (zřejmě chtěli zabránit dalším sebevrahům) a rozhovory se zaměstnanci odhalily opravdu špatné podmínky. Některým lidem se zdá, že úmrtnost byla vlastně ještě dost nízká vzhledem k vysoké míře sebevražd v Číně. Avšak nikdo nemyslel na to, že život si častěji berou starší lidé nebo ženy na vesnicích než mladí, kteří se právě přistěhovali do města hledat své štěstí.

Teď už je to od té nešťastné události více než tři roky. Diskuze o tomto skandálním problému byly pozastaveny. Ovšem podle všech řečí pracují výrobci iPadů a iPhonů ve stále stejný podmínkách „pracovního táboru“, ale zaměstnanci pracující na Foxconnu se o tom zmiňují málokdy.

Příběh Tian Yu

S Yu se o tom v průběhu minulých tří let bavili Jenny Chan a Sacom, zástupci skupiny z Hong Kongu, která se stará o lidská práva. Od jejího návratu z Shenzhenské nemocnice do její rodné vesnice s ní byli Chan a její kolegové stále v kontaktu a rozhovor s ní zveřejnili v nejnovějším vydání akademického žurnálu s názvem New Technology, Work and Employment. Výsledkem je vzácný náhled na to, jak se velké elektronické společnosti spoléhají na zaměstnávání mladých, chudých přistěhovalců z čínského venkova. Nacpou je do chudobinců a přeplněných nocleháren a těch, kteří se proti tomu snaží bojovat, se zbaví.

Yu vysvětluje, že v únoru 2010 opustila svoji vesnici ve střední Číně, aby šla vydělávat peníze pro svoji chudou rodinu. Jako dárek na rozloučenou jí otec dal asi 500 čínských juanů (cca 1600 Kč) a mobil z druhé ruky, aby mohla aspoň zavolat domů. Po cestě dlouhé téměř 700 km byla přijata ve Foxconnu. Příručka pro zaměstnance lákala: „Pospěš si za svými nejlepšími sny, usiluj o nádherný život.“

Ale Yu si nepamatuje svoji každodenní rutinu jako obzvlášť nádhernou. Manažeři každou směnu začali tím, že se ptali pracovníků, jak se mají, a oni byli nuceni odpovědět: „Dobře! Velmi dobře! Velmi velmi dobře!“ Potom už museli být jen ticho.

Pracovala více než dvanáct hodin denně, šest dní v týdnu. Byla nucena se účastnit ranních pracovních schůzek, které nebyly placené, vynechávat jídlo a pracovat přesčasy. Přestávky na toaletu byly omezeny, kdyby vás nachytali, že je překročíte, strhli by vám plat. A o nějakém pracovním školení či vzdělávání se jim mohlo jenom zdát.

Během prvního měsíce musela Yu dva týdny pracovat od pondělí do neděle. Zahraniční novináři, kteří navštívili areál Longhua, ukazují i bazény a obchody, ale Yu byla příliš vyčerpaná na to, aby mohla dělat něco jiného než spát. Střídaly se jí noční a denní směny a bydlela na koleji s osmi osobami, jejichž jména ani neměla čas poznat.

Ztracená ve městě daleko od rodiny, neschopná se s někým spřátelit nebo se aspoň pořádně vyspat. Ale úplně Yu zlomilo, když jí šéfové kvůli nějaké administrativní chybě nechtěli zaplatit práci za minulý měsíc. V zoufalosti se vrhla z okna.

Myslíte si, že se něco změnilo?

Zkušenosti Yu samozřejmě odporují tomu, co tvrdí Foxconn nebo Apple. Po sebevraždě však Tim Cook vyzval Foxconn ke zlepšení pracovních podmínek. Ale není tu žádný důkaz o tom, že by jim třeba poskytl nějaké peníze, aby tak mohli učinit, nebo že by si to dokonce zkontroloval.

Po pokusu o sebevraždu obdržela Yu jednorázovou humanitární pomoc 180 000 juanů (necelých 600 000 Kč), aby se mohla v pořádku vrátit domů. Jen pro srovnání Tim Cook loni obdržel plat 4 miliony dolarů (abychom mu ale nekřivdili: proti tomu, co dostal v roce 2011, je to ještě docela málo).

Zdroj: theguardian.com

Komentáře

Nahoru