V Německu se snaží vytvořit další Silicon Valley

Ať už je to Microsoft, Facebook, Google, Apple, nebo nějaké mladší přírůstky – Snapchat, Slack, Pinterest nebo Buzzfeed, šampionem v technologických změnách je prostě USA. Jenže Německu se to nelíbí.

Vybavujete si teď nějaký německý startup? Pravděpodobně ne. Možná SoundCloud, ale většina z vás neví, že je německý. Německé společnosti ve vytváření digitalizovaných služeb zaostávají. Tamní vláda se ale stále snaží poskytnout potřebné podmínky, investice a právní systém startupům, které by mohly konkurovat těm z USA.

Běží tam například German Silicon Valley Accelerator, který pomáhá startupům. Financuje ho vláda a podporuje ho německé Ministerstvo hospodářství. Každoročně vybírá ty nejlepší německé startupy, kterým pomáhá ve spolupráci s předními americkými firmami z New Yorku a Kalifornie.

Navzdory těmto snahám Německo trpí nedostatky ve struktuře. Za prvé jsou stále dost omezené možnosti státního financování a za druhé je daňový systém země příliš složité. A to mladé německé odborníky odradí.

Dnes existují pouze dvě významné technologické německé společnosti – SoundCloud a Rocket Internet. Obě jsou z Berlína. S trochou snažení by to ale mohlo být o něco lepší.

soundcloudTeam

SoundCloud

Proč by v Německu mohlo být druhé Silicon Valley

Německo se může chlubit dobrou lidskou sílou, která vyplývá z jejich vynikajícího vzdělávacího systému. Na vysokoškolské vzdělání u nich máte nárok zdarma a šest německých univerzit se drží v žebříčku světových top 100.

Kromě vzdělání si Německo udržuje velmi vysokou životní úroveň. Také německé firmy se ve svých oborech drží na předních místech – jmenujme například BMW, Volkswagen, Audi, Siemens, Allianz, Bosch nebo Adidas. Nicméně zmíněné korporace v poslední době velmi málo investují do výzkumu.

Musí lépe využít svůj potenciál

Odchod chytrých mozků do zahraničí zaznamenávají nejčastěji rozvojové země, ale také Německo trpí velkou vlnou emigrace. Spousta mladých inteligentních lidí míří do USA, Velké Británie, Švýcarska nebo Rakouska.

Silicon Valley z tohoto přílivu německých inženýrů těží. Po absolventech německého RWTH v Aachenu nebo Technické univerzity v Mnichově je v kalifornských společnostech velká poptávka. Kromě toho si tam mnoho Němců založí své vlastní specializované společnosti (tzv. skryté šampiony).

To dělá z Německa a USA velké konkurenty, takže se není čemu divit, že německá vláda zahájila program, aby své chytré mozky nalákala zpět.

berlin

Berlín

Mají ale ještě jeden velký problém. Německá společnost neuznává selhání, takže zákony a pravidla jsou tam nastavená tak, že jakmile jednou selžete, skončili jste definitivně. Přitom neúspěch je součástí procesu učení…

Pokud to změní a udrží své vzdělané obyvatele doma, mají šanci svůj sen o stvoření druhého Silicon Valley naplnit.

Zdroje: BI, Forbes, fotky: Flickr – Alexander SteinhofThomas Bonte

 

Komentáře

Nahoru