Dnes vyšlo 1 článků

Vamping: Nový fenomén dospívajících

Vamping: Nový fenomén dospívajících

Možná máte doma taky nějaký takový exemplář dospívajícího, který využívá toho, že jsou prázdniny a má přehozený denní rytmus. V noci bdí a přes den spí. Ono je to teď totiž děsně v módě. V zahraničí už se pro to chytl název vamping. Kdy tenhle fenomén dorazí i k nám?

To, že teenageři zůstávají vzhůru až dlouho do noci, není žádnou novinkou. Neděje se to jen o prázdninách, funguje to takhle po celý rok. Novinkou ale je, že tohle ponocování teď začínají nazývat #vamping. Má to spojitost s vampires (tedy upíry), za což jistě mohou fenomény dnešní doby, jako je Twilight sága nebo třeba seriál Upíří deníky.

Jsou na to hrdí

Jde vlastně o to, že sedí u počítače, brouzdají po internetu, čtou si, co se děje na Facebooku, nebo sledují videa na YouTube. Hlavně se ale vidí jako jakousi součást kybernetické komunity. Jsou na to pyšní, že jsou vzhůru tak dlouho. A o to vlastně jde. Dělají to proto, aby vypadali dobře před svými kamarády.

„Chcete vypadat tak dobře, jak jen je to možné, takže klidně budete ve dvě ráno vzhůru, jen abyste si mohli říct ‚Jo, jsem taky jeden z těch cool lidí‘,“ vysvětlil jeden vamper New York Times.

Neuvědomují si, jak si ničí zdraví

Jenže kvůli sociálním sítím a tomuhle fenoménu, který také často objevíte pod hashtagy #notsleepingatall nebo #breakingnight, se teenageři nemají šanci vyspat. Ignorují doporučených osm až devět hodin spánku, jen aby zůstali v kontaktu se svými vrstevníky. Ale neuvědomují si, jaký to má dopad na jejich zdraví. Podle Národní nadace spánku jen asi 15 % dospívajících spí 8,5 hodiny, jak by měli. Jedna studie dokonce ukazuje, že dvě třetiny studentů středních škol spí méně než 7 hodin denně.

vamping

Owen Lanahan (15) z Portlandu sleduje videa na svém notebooku a píše svým přátelům pod peřinou, aby ho neviděli rodiče.

Nedostatek spánku omezuje schopnost učit se, naslouchat, soustředit se a řešit problémy. Teenageři, kteří se vyhýbají spánku, jsou také náchylnější k akné a jiným kožním problémům. Nedostatek spánku může vést i k přibývání na váze, protože vás přiměje k tomu, abyste doplnili energii přejídáním se nebo jedením nezdravého jídla s vysokým obsahem cukru a tuku.

Vždyť za to můžete vy

Možná s tím ale mohou něco dělat i všichni v okolí teenagerů. Vědecký pracovník z Microsoft Research se ve své knize It’s Complicated: The Social Lives of Networked Teens zmínil o dvou důležitých skutečnostech. První z nich je, že noc je pro dospívající vlastně jedinou denní dobou, kdy mají čas na intimní konverzace s přáteli. Přes den jsou všude kolem rodiče, učitelé a další osoby, takže třeba nemohou komunikovat se svými vrstevníky tak, jak by chtěli. Navíc prý během dne nemají čas, protože jsou zatěžování plněním školních i mimoškolních povinností.

No vidíte to. Takže pokud svému dítěti vytknete vamping, možná si ještě vyslechnete, že je to vlastně vaše vina…

Zdroje: The New York Times, Medical Daily, fotografie: Flickr – mudasir Rashid, Leah Nash pro New York Times

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru