Vaše daně mají namířeno do…: Výdaje státního rozpočtu na rok 2014

Přijdete z práce, lehnete si a v hlavě koluje nápad, že byste nejraději byli doma a nedělali nic… Přesně takové myšlení má skoro každý z nás, a to především tehdy, když zjistí, jak je jeho plat doslova ohoblován. Zdravotní pojištění se skřípěním zubů zkousneme. Sociální pojištění a daně ale často rozchodit nemůžeme. A to spousta z nás ani neví, kam mají naše daně namířeno. Proč se na to ale nepodívat, když díky internetu můžeme? Přehledná mapa nám krásně ukazuje, že některé výdaje jsou přinejmenším hodně zajímavé.
www.pinterest.com

Celkové výdaje státu opět vyšší…

Mapa hovoří celkem jasně, kompletní výdaje České republiky pro rok 2014 jsou stanoveny na 1 211 307, 51 mil. korun. Není nijak zarážející, že tato suma je oproti loňskému roku o 2,59% vyšší.

Jen pro ilustraci, deficit rozpočtu ČR pro rok 2014 činí 112 miliard korun.

Zahladíme stopy za problémy OKD a MUS

Na přehledném schématu musí jednoznačně zaujmout navýšené výdaje putující Ministerstvu průmyslu ČR. Jde celkem o bezmála 28%. Člověk by si řekl, že podpora podnikání a průmyslu je v pořádku.

Po dalším pohledu vám ale určitě spadne brada, protože 14 700 mil. jde na obnovitelné zdroje, tedy na podvody související s fotovoltaickými elektrárnami zdobícími nejedno pole.

Při následujícím nahlédnutí se vaše situace jistě opět nevylepší. Další výdaje jdou totiž na zahlazování následků hornické činnosti. Horníci měli vždycky těžký život a peníze bych jim přál.

Ostatně vybaví se mi vždy krásné scény z pohádky Dařbuján a Pandrhola. Tam bylo ale zlo potrestáno. Realita je u nás poněkud jiná. Pandrholů vlastnících obrovské nemovitosti nejen na Šumavě je poněkud více a horníků ubývá.

Ministerstvo zemědělství také získá

Skvělé! Ministerstvo zemědělství bude mít o 18,21% více peněz. Bude se více pěstovat česká zelenina a ovoce! Omyl, probuďte se!

Vždyť více než 38 000 mil. půjde do Státní intervenčního fondu. Ten se sice soustřeďuje na rozvoj venkova, rybářství atd., nicméně dotovat chov domácích zvířat pravděpodobně ve velkém nebude a řepku z polí asi také neodstraní…

Sociální stát počesku

Určitě stojí zato se podívat i na poměr podpory podnikání a sociálních výdajů. Podpora podnikání činí 16 433,33 mil. korun. Budeme-li počítat pouhé sociální dávky, tak ty dávají dohromady 39 710 mil. korun.

To je panečku poměr, a to se nebavíme o dávkách v hmotné nouzi a dalších sociálních výdajích, jež si ostatně můžete klidně prohlédnout a těšit se opět do práce s tím, že vaše daně potěší některé hodně pracovité lidi mající pokud možno co nejvíce potomků.

Vzdělávání ustupuje lenosti

Resort Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy si pohoršil. Ostatně proč jej také podporovat, když ihned nevynáší?

Vypadá to, jakoby nám spíše záleželo pouze na tom, abychom uměli alespoň číst a psát. To se ale pomalu stává, jelikož úroveň školství u nás neustále klesá. Některé mazané hlavy si ale myslí, že „Tablety do škol“ vše vyřeší.

Úřad vlády a senát navyšují

Máte-li silný žaludek, prohlédněte si také navýšení výdajů pro Úřad vlády České republiky a pro Senát PSP ČR. První instituce si bude určitě dál uměle vytvářet další poradní výbory a druhá bude hlídat to, co se, slušně řečeno, nepovede Poslanecké sněmovně PČR. Snad nám vše ještě pohlídá i pan prezident, kterého jsme si svobodně zvolili…

Lépe asi nebude, ale třeba se zasmějeme…

Z výčtu nesmyslných investic už poměrně bolí hlava, ale klidně se s informacemi můžete i přesto svěřit někomu na telefonu. Mobilní operátoři by mohli zlevnit, když jde Českému telekomunikačnímu úřadu o necelých 21 % více peněz!

Omyl, naše služby v oblasti mobilní komunikace jsou několikanásobně dražší než třeba v Británii anebo jiných evropských zemích.

Ať ale nejsme příliš pesimističtí, Ministerstvo kultury ČR dostane také o 17,17% více. Budou se třeba točit více trpké komedie, v nichž jsme my Češi dobří, anebo absurdní dramata, která výdaje státního rozpočtu nápadně připomínají.

Zdroj: http://www.pinterest.com/pin/447263806715068758/

Zkušený učitel na základní škole, který se zajímá o vše možné i nemožné. Copywriter orientující se na různou tematiku. Spoluvlastník úspěšného webu www.inzahrada.cz a majitel webů www.nasdum.eu,www.nasezahrada.com,www.filmyprokazdeho.eu a dalších. Svými texty snad nikoho neunudím a budou se líbit...

Komentáře

Nahoru