Vaše stopy na internetu: Co vše za sebou zanecháváte a jak se tomu bránit?

Vaše stopy na internetu: Co vše za sebou zanecháváte a jak se tomu bránit?

Při brouzdání a komunikaci na internetu za sebou zanecháváte nezanedbatelné množství stop. Údaje z formulářů, historii návštěv, osobní údaje, hesla a spoustu dalších údajů, které určitému druhu lidí můžou přijít vhod. Proto je zapotřebí svá citlivá data chránit!

Důvodů, proč se ve světě internetu pohybovat anonymně, je hned několik. Každý může být pro někoho zajímavý a důležitý úplně jinak. Faktem ale zůstává, že většina lidí tyto problémy vůbec neřeší a je jim prakticky jedno, co lze z jejich působení na internetu zjistit a že na tom někdo může i vydělat.

Změna IP adresy není problém

Jedním z důvodů, proč se anonymně připojovat přes různé proxy servery a “přidělovače” jiných, cizokrajných IP adres, je využívání různých internetových služeb, které jsou dostupné pouze obyvatelům určité země. Typickým příkladem jsou třeba různé obsahové služby v USA, ke kterým se s českou IP adresou nepřipojíte. Jedná se například o populární stránku Hulu.com, kde naleznete velké množství seriálů a filmů v HD kvalitě. Tento problém lze poměrně jednoduše obejít a to použitím vhodného softwaru, který vám přidělí jinou IP adresu. Navenek se bude váš počítač k dané službě tvářit, jako kdyby byl v daném regionu a nic vám nebude bránit ve využívání takovéto služby.

Údaje o vaší IP adrese, providerovi a lokalitě, kde se s připojeným počítačem nacházíte, si může každý jednoduše zjistit. Stačí se podívat na stránku WhatIsMyIPAddress.com, na které se všechny tyto informace dozvíte. Tuto službu můžete využít i pro kontrolu, zda různé softwarové anonymizéry IP adres (příklady těchto programů naleznete na konci článku) skutečně fungují.

Bezpečnost nade vše

Dalším důvodem proč se maskovat a schovávat, je určitě bezpečnost. Při běžném využívání internetu po sobě zanecháváme řadu stop – cookies, historii prohlížení a vyhledávání, přijaté a odeslané e-maily, atd. V dnešní době není žádný problém všechna tato data odchytávat a využívat je k různým účelům – například k dalšímu prodeji, ale také k získávání citlivých údajů.

S vašimi osobními údaji a chováním na internetu pracují také různé renomované firmy, které tyto údaje třídí, analyzují a následně je používají k vylepšování svých služeb, ale také k monetizaci. Je to takový výměnný obchod – vy dostanete lepší výsledky hledání a lépe cílené reklamy. Firmy pak za takto poskytnuté služby získají reklamu od svých inzerentů.

Přehled programů pro anonymní pohyb na internetu

  • TOR – anonymní surfování
  • ULTRASURF – jednoduchá anonymita
  • JAP – anonymní proxy
  • HIDE IP - skryje vaši IP adresu
Měli jste někdy potřebu být ve světě internetu anonymní? Jaký program k tomu využíváte? Neváhejte se o vaše zkušenosti podělit v komentáři pod článkem!

Komentáře

Nahoru