Ve Velké Británii dnes skončila éra analogového vysílání

Analogové vysílání pomalu mizí z mapy Evropy. Dnešním dnem ve Velké Británii nebude existovat jediný televizní signál analogového typu. Všechny stanice přešly na digitální podobu.

Posledními, kdo se odpojili od analogové televize se stali obyvatelé Severního Irska. V 1:30 SEČ byly vypnuty poslední vysílače, které přenášely analogový signál. Přepínání na digitální televizi začalo ve Vleké Británii v roce 2006.

Cena za změnu signálu stála přibližně 630 milionů liber, což odpovídá 1 miliardě dolarů. Tato částka má ale poměrně rychlou a dobrou návratnost. Na frekvenci jednoho analogového signálu může být vysíláno totiž několik digitálních. Přístup je nyní přibližně ke 40 digitálním kanálům různých televizí.

Očekává se, že s odpojením analogové televize dojde také k oživení hospodářských ukazatelů země. Lidé budou více využívat možností, které digitální signál přináší a zakoupí si více zařízení. Využívat bude možné zároveň různé digitální služby, internet a přímá propojení s vysílacími společnosti.

Rozsah analogových frekvencí byl předán mobilním operátorům, aby mohlo dojít k posílení přenosu dat, který je hlavním problémem rozvoje internetu a souvisejích mobilních služeb. Zároveň se tímto krokem umožní i obyvatelům vzdálených míst bezkabelový příjem internetu. Stát na prodeji frekvencí vydělá přibližně 5 miliard liber, což je asi 8 miliard dolarů.

Zdroj: MSNBC

Komentáře

Nahoru