Videohra Rakovina – příběh nemoci a naděje

Rakovina je jedna z věcí, kterou bychom nejspíš nepřáli ani svému nejhoršímu nepříteli. Přesto jí každý den onemocní statisíce mužů, žen a dokonce i těch nejmenších dětí. Pokud se v našem okolí vyskytne, je to věc, o které se nemluví, na kterou se nemyslí. Rozhodně se nejedná o téma pro videohru – nebo ano?

Na E3 byla k vidění zcela neobvyklá záležitost. Hra That Dragon, Cancer, která se svérázným způsobem věnuje velmi těžkému tématu – rakovině vašeho dítěte.

Jedná se o biografickou hru, mapující nejtěžší okamžiky v životě Ryana Greena a jeho synka Joela, jemuž byl v pouhém jednom roce věku diagnostikován atypický theratoidní rhabdoidní nádor. V posledních třech letech Joelovi našli sedm různých nádorů akaždý z nich byl zvlášť léčen agresivními chemoterapeutickými či chirurgickými postupy nebo ozařováním. Pokaždé lékaři dávali Joelovi jen několik týdnů života.

Joel je bojovník – je stále naživu

Jeho otce to inspirovalo k vytvoření skutečně neobvyklé videohry, point-and-click adventury, která hráče přenese do reality života s velmi nemocným dítětem.

Prostředí hry That Dragon, Cancer, která se věnuje tématu rakoviny vašeho dítěte, je velmi specifické a rychle vás vtáhne do děje

Prostředí hry That Dragon, Cancer, je velmi specifické a rychle vás vtáhne do děje

Na E3 bylo dostupné demo, v němž se nacházíte v nemocničním pokoji. V růži Ryana Greena sedíte na židli u dětské postýlky a klikáním na různé předměty vyvoláváte řadu myšlenek. Některé se týkají maličkostí – zvláštního barevného provedení nemocničního pokoje, nepohodlnosti židle. Jiné se týkají Joelova pláče.

„Ne.“

„Nebouchej hlavičkou o mříže, Joeli.“

„Joeli.“

„Joeli, vím, že je to k zbláznění.“

„Prosím, přestaň.“

„Prosím.“

„Přestaň.“

Joel v této scéně není vidět, ale jeho pláč je reálný až příliš – je to děsivý démon, který otce zanechává v pocitu absolutní bezmocnosti, kdy nemůže pomoci synovi ani utišit jeho bolest. Desetiminutové video vás ponechá ve stavu zoufalství a touhy pomoci Joelovi. Je tu však jeden moment, který vaši depresi ještě prohloubí.

Nad Joelovou postýlkou se vznáší slovíčko Pray – Modlit se. Když na něj kliknete, stanente se tichými svědky Greenovy modlitby k Bohu. Vše kolem zčerná a jen tichý mužův hlas se obrací k Bohu. „Chci tě zde. Chci, abys uklidnil mého syna. On tu stále je. Není mrtvý. Není s tebou. Bože, chci, aby tu byl se mnou. Prosím.“

Videohra dodává lidem odvahu hovořit o těžké nemoci

Ryan Green přesto tvrdí, že je hra plná naděje. Joel stále žije a on a jeho rodina si užívají spoustu společného času, ve který ani nedoufali. Hra That Dragon, Cancer by měla tuto naději šířit dál. Díky této hře by se lidé měli stát odvážnějšími, když přijde na taková témata, jako je právě smrt, rakovina, nemoc.

Ztotožnit se s hrou je, podle lidí, kteří si demo vyzkoušeli, velmi snadné. Nakonec začnete přemýšlet o lidech ze svého blízkého okolí, kteří třeba s rakovinou bojovali a prohráli nebo naopak zvítězili. Možná se pak i přestanete ostýchat o tomto tématu hovořit. Týká se více z nás, než se může zdát.

Ryan a Joel Greenovi

Ryan a Joel Greenovi

Hra That Dragon, Cancer, je zatím stále ve vývoji. Popořit ji lze nákupem knížky Ještě není mrtvý (He’s not Dead Yet), kterou sepsal Ryan Green se svou ženou Amy a která vypráví Joelův příběh očima jeho staršího bratra.

Zdroj: http://mashable.com/2013/06/21/that-dragon-cancer/

Zdroj obrázků: http://mashable.com/2013/06/21/that-dragon-cancer/

Komentáře

Nahoru