Viry na Facebooku: Nebezpečné odkazy, zprávy odnikud, útočné skupiny a mnoho dalšího

Viry na Facebooku: Nebezpečné odkazy, zprávy odnikud, útočné skupiny a mnoho dalšího

Opatrnosti na internetu není nikdy nazbyt a v případě sociálních sítí, jako je Facebook, to platí dvojnásob. Facebook je kvůli své rozšířenosti ideální půdou pro tvůrce virů, což lze poznat i podle toho, kolik různých druhů už tihle vynalézaví záškodníci dokázali vymyslet a rozšířit. Podívejme se nyní na některé z hrozeb, které na nás na číhají…

Odkazy, které mohou ublížit

Pokud Facebook používáte, určitě jste se už někdy setkali s odkazy, které nesly lákavé názvy jako například „The sexiest video ever“ (Nejvíc sexy video všech dob), „The funniest video ever“ (Nejvtipnější video všech dob) a další. V podstatě vždy platí, že se v takovém případě jedná o odkaz na nějakou externí stránku, která se vás pokusí přesvědčit ke stažení a instalaci nějakého programu, z něhož se nakonec vyklube právě vir.

Proto si vždy dávejte bedlivý pozor na to, jaké programy ve svém počítači spouštíte. Pokud si nejste stoprocentně jisti, že stažený program je nezávadný, raději neriskujte. Na internetu je spousta důvěryhodných zdrojů softwaru, ale je celkem jisté, že stránka, na níž vás zavedl podobně znějící odkaz, takovým zdrojem určitě nebude.

Zprávy od přátel bez jejich vědomí

I pokud si budete dávat pozor a vyhýbat se klikání na podobně podezřelé odkazy, nemusíte ještě mít nad viry vyhráno. Poměrně vychytralým způsobem, jak lidi přelstít, jsou spamy na chatu. Funguje to jednoduše, od někoho, koho máte v přátelích na Facebooku, vám přijde zpráva obsahující odkaz na stránku s virem.

Aby nebylo tak snadné okamžitě odhalit, že se jedná o podvod, obvykle vám nejprve přijde zpráva typu „Ahoj, jak se máš?“ a teprve po nějaké době, nebo až na zprávu odpovíte, vám přijde onen odkaz.

Pokud vám tedy od někoho z vašich přátel přijde podobná zpráva, okamžitě ho o tom informujte. To, že se jedná o spam, poznáte poměrně snadno, protože pokud mu na zprávu odpovíte, nebude ani vědět, že vám něco takového posílal. Vir už totiž napadl jeho počítač a zprávy posílá ostatním lidem z jeho seznamu přátel bez jeho vědomí.

Skupiny, stránky, aplikace

Možná ještě nebezpečnější než viry šířené pomocí odkazů na externí stránky mohou být falešné fanouškovské skupiny a různé aplikace. Ale jak poznáme, které ze skupin patří mezi ty, jejichž účelem je nakazit náš počítač? Možností může být hned několik, bohužel ne všichni na ně ale sází…

Pokud někde narazíte na pro vás zajímavou skupinu, je moudré si o ní nejprve zjistit co nejvíce informací, například pomocí Googlu. Stačí si vyhledat jméno dané skupiny, a pokud je skupina nějakým způsobem nebezpečná, určitě už na to někdo přišel před vámi a napsal o tom na nějaké fórum.

Další zdroje informací najdete přímo na Facebooku, když se podíváte na stránce dané skupiny do záložky Recenze (Reviews). Jedná-li se o nebezpečnou skupinu, určitě to tam už někdo napsal, aby ostatní varoval. Pokud zde uvidíte varování před připojováním se ke skupině, není právě nejlepším nápadem je neposlechnout.

Co se týče různých aplikací, je rada poměrně jednoduchá. Tyto aplikace podvodníci používají k získání vašich osobních údajů. Vždy se tedy před přidáním nové aplikace ujistěte, že po vás nepožaduje podezřele moc povolení k vašim osobním údajům. Nikdy neuškodí opět vyzkoušet, co si o dané aplikaci myslí Google.

Závěr

Je důležité neklikat na podezřelé odkazy, nepřipojovat se do každé skupiny, na kterou narazíme, a vždy se snažit získat si co nejvíce informací, než začneme používat novou aplikaci a dovolíme jí tak přistupovat k našich osobním údajům. Základem je bezesporu nainstalovaný a aktualizovaný antivirus, který počítač ochrání, když už ani opatrnost nepomůže.

Komentáře

Nahoru