Vít Michálek: Nebojte se vlastní iniciativy a zkoušejte nové věci

Vít Michálek: Nebojte se vlastní iniciativy a zkoušejte nové věci

V dnešním rozhovoru jsme vyzpovídali Víta Michalka. O koho že se jedná? Je to správce a zakladatel serveru Sudokuliga.cz, což je největší stránka se Sudoku u nás. Denně se zde odehrají stovky her. Kromě toho je i autorem Semor.cz, což je stránka mapující úspěšnost stránek u internetových vyhledávačů.

Ahoj Víťo, mohl by ses pro začátek představit našim čtenářům?

Ahoj, jsem Víťa a jsem IT :). Teď vážně, je mi 28, jsem spokojený manžel a otec  syna Davida. Jsem zaměstnám jako programátor a ve svém volném čase se věnuji projektům Sudokuliga.cz, Semor.cz a dalším.

Sám se považuješ za „ajťáka.“ Znamená to tedy, že celé dny pracuješ u počítače a nemáš pomalu žádný kontakt s lidmi?

To určitě ne. U PC trávím jen tu nejnutnější dobu (kromě té pracovní 8h). Své projekty se snažím dělat tak, ať jsou co nejvíce automatizované. Pokud to je možné, raději jsem se svou rodinou, než u PC.

Jsi vyučený strojař. Jak se takový strojař dostane k programování a marketingu? Bylo ti vůbec k něčemu, že jsi studoval strojírenství?

Jednoduše, nesehnal jsem práci ve svém oboru, ale kupodivu v tom, který byl pro mě koníčkem. Určitě jsem rád že jsem studoval, podle mě by každý člověk měl umět tvořit i rukama, nejen hlavou v interaktivním světě internetu.

Věnuješ se jak programování, tak i marketingu. S čím jsi začal dříve? A co tě více baví?

Začalo to programováním, když jsem asi ve svých 10 letech dostal Atari 800XL s kazetovou mechanikou a knížkou Qbasic. Nevím co mě baví více, rád programuju, tvořím, analyzuju, stejně jako rád přemýšlím nad novými věcmi.

Jsi zakladatelem stránek Sudokuliga.cz, původně Czech-sudoku.com. Proč jsi jej zakládal?

Důvodem byl světový boom sudoku a volné chvíle při studiu VŠ. Při začátcích jsem ale ani neuvažoval o takovém rozmachu, a že mi to vůbec něco vydělá, bral jsem to jen jako zábavu a prozkoumání svých možností.

V kontaktech si uvedený jako provozovatel, programátor, a tvůrce marketingu. Staráš se o všechny tyto oblasti úplně sám?

Ano starám, i když to možná zní příliš honosně. Ale jde to zvládnout a baví mě to.

Pravidelně pořádáš sudoku turnaje s hodnotnými cenami. Kde sháníš sponzory? A co jim na oplátku nabízíš?

Kdysi jsem je hledal na různých fórech, ale většina provozovatelů to neměla ráda, už asi 2 roky jsem toho nevyužil.Od té doby jsou sponzory většinou sami luštitelé. Mají vlastní firmy, rozhodnou se darovat nějakou tu věcnou cenu (kravaty, sady na odlévání olova, nástroje ke krbu atd.) a já jim za to nabízím reklamu na jejich firmy – bannery, PR články,pojmenování turnaje dle jejich volby. Těchto turnajů se může zúčastnit každý bez výjimky, já osobně z toho nemám ani korunu.

Kromě klasického sudoku je na stránkách i dalších 6 typů sudoku. Liší se od sebe nějak výrazně? A jak se liší od klasických sudoku? Má cenu zkoušet a hrát tyto další varianty?

Určitě to cenu má. Ostatní varianty přidávají různé další podmínky k luštění klasického sudoku. Někdy je to ulehčení – např.pokud jsou podbarvená pole, kde musí být ve výsledku sudé číslo. Nebo složitější, když není zadáno žádné číslo, ale jen symboly „větší“ „menší“ mezi jednotlivými buňkami. Jen u mě je typů 7, ale existuje jich mnohem více.

Sudoliga.cz - největší česká stránka o sudoku

Na Sudokuliga.cz jde dokonce sledovat i souboje mezi dvěma hráči

Taktéž zde nabízíš premium účty. Vydělá ti jejich prodej něco, nebo to stačí jenom na pokrytí nákladů?

Určitě to něco vydělalo, nicméně zatím se nejedná se o pravidelný příjem. Důležité bude, jestli si luštitelé budou tyto premium účty opakovaně nakupovat. Zhodnotit to mohu nejdříve v únoru 2014, kdy končí první vlna „předplatného“.

Když už provozuješ takové stránky, tak asi sám hraješ sudoku. Proč sudoku a ne třeba křížovky, nebo třeba šachy?

No už to není tak často jako kdysi, ale občas si zaluštím. Většinou teda na papíře, ať nesedím pořád u PC. Proti křížovkám nebo šachu ale nic nemám, sám je luštím/ hraji. Ale v roce 2005, kdy byl u nás boom sudoku, to byla jasná volba. Od té doby jsem sudoku provozoval po všechny zdarma, stránky byly i bez reklamy.

Osobně jsem se sudoku začal, když jsem se nudil ve škole a hodina mě nějak nebrala :). Jaká byla tvá cesta k sudoku? Od kolika let jej hraješ?

Začínal jsem podobně, luštil jsem na přednáškách ve škole. A při tom rozmachu jsem to pak chtěl zprostředkovat dalším lidem.

Někdy se při hraní sudoku zaseknu a nevím jak dál. Co bys mi v této situaci poradil?

Já osobně, když se zaseknu, tak to celé vymažu a řeším znovu:). Někdy i 4x, než se doberu výsledku. Je pěkné luštit sudoku za minutové časy, ale úplně stačí jej doluštit. Třeba si dát i den přestávku a později se k tomu vrátit, ale doluštit a nevzdávat to.

Existují na sudoku nějaké techniky, nebo je to všechno prostě o přemýšlení? Pokud ano, mohl bys je popsat?

Technik existuje celá řada, ale popisovat je tady nemá smysl, bylo by to možná delší, než celý tento rozhovor.

Jenom tak ze zvědavosti jsem zkoušel hrát klasické sudoku, abych se mohl porovnávat s ostatními. Po 9 minutých (což mi nepřipadalo špatné 🙂 ) jsem ho měl vyluštěné. Pak jsem si všiml, že někteří lidé to samé sudoku zvládli za 2 minuty. Jak je to možné? Je to talent či prostě jenom dril?

Když jsem poprvé zkusil sudoku, byl jsem o hodně horší. Ale pravidelným tréninkem jsem se zlepšoval na svůj momentální osobní rekord 2:42. Ti nejlepší ale některá sudoku luští i pod 1 minutu. A třeba moje žena začínala s luštěním až několik let po mně a její nejlepší čas je 1:15 :).

Na Sudoku lize probíhají kontrolní testy, které stanovují obtížnost sudoku. Jak tyto testy vyhodnocují obtížnost sudoku? A podle čeho může obtížnost „vyhodnotit“ normální hráč na první pohled?

Na první pohled moc hodnotit nejde. Může být třeba zadáno pouze 20 čísel, ale postup je velmi logický a jednoduchý. A naopak může být zadáno 40 čísel, ale jsou použity takové techniky, že pro nezkušené luštitele to může být „nevyluštitelné“ zadání. Hodnoticí systém není mou tvobou, to je počin Tomáše Tregla, který se snaží na zadání aplikovat logické postupy (základní techniky) a podle toho hodnotit obtížnost. V tištěný mediich se většinou obtížnost určuje podle počtu zadaných čísel a podobně, což však většinou neodpovídá skutečné obtížnosti – je to dost individuální, pro mistry v luštění jsou to jednoduchá zadání, ale pro smrtelníky, kteří neznají všechny techniky luštění, je to ďábelská obtížnost.

Denně se v Sudoku lize odehrají stovky her. Hrají zde pouze Češi popř. Slováci, nebo zde hrávají i jiní cizinci?

Momentálně jiní cizinci ne, ale kdysi býval server vícejazyčný. To hráli lidé z celého světa – Japonska, Indie, Číny, Keni, Ameriky atd. Nyní hrají jen Češi a Slováci.

Přes Sudoku ligu se lze kvalifikovat i na Mistrovství České Republiky v sudoku. Tuto možnost jsi zařídil sám, nebo tě organizátoři MČR kontaktovali?

S organizátory MČR se (s některými i osobně) znám, často spolu spolupracujeme i na jiných turnajích, hlavně tedy fomou propagace.

Taktéž jsi autorem služby Semor.cz. Mohl bys tuto službu představit našim čtenářům? Co všechno umí?

Jedná se o nástroj pro sledování dění okolo webových stránek klientů. Základem pro většinu je měření pozic klíčových slov ve vyhledávačích Seznam.cz, Bing.com a Google (i jazykové mutace). Dále pak měření ranků, či zaindexovanosti stránek ve vyhledávačích – kolik stránek dokáže vyhledávač z vašeho serveru nabídnout uživateli, který něco hledá. Pro linkbuildery nabízm evidenci a kontrolu zpětných odkazů, statistiky těchto odkazů a připravuji mnohem více. Nejlépe to vystihuje asi toto – pokud má klient (i budoucí) nějaký požadavek, který není úplně nesmyslný, nedělá mi problém jej zabudovat do systému. Stalo se tak již mnohokrát, že jsem upravoval stávající funkce, nebo přidával zcela nové, a to na žádost klienta.

Jak vlastně Semor vznikl? Měl to být od počátku nástroj pro veřejnost? Nebo to měl být tvůj vlastní interní tool, který ses rozhodl až později zpřístupnit i ostatním?

Zpočátku jsem vůbec neuvažoval o tom, že by semor.cz mohl byl veřejný. Měl sloužit především pro mé soukromé účely. Ale jak jsem projekt postupně rozšiřoval, rozhodl jsem se nabídnout jeho vyžití i dalším lidem.

Pokud se nepletu, tak Semor je relativně mladý projekt, starý asi ¾ roku. Co zákaznici? Jsi s jejich počtem spokojený, nebo si jich očekával více? Kolik zákazníků má placenou verzi a kolik jsi již na tomto projektu vydělal?

Jelikož jsem na tento projekt ještě nepustil žádnou reklamní kampaň, tak jsem s počtem i složením klientů velmi spokojen. Nejde mi o to získat desetitisíce klientů, ale bude mi jich stačit třeba i 300, ale hlavně spokojených. Asi jsem špatný podnikatel :).

Bezplatná verze  už neexistuje, k 1.10.2013 bude definitivně zrušena. Momentálně mají její uživatelé možnost se rozhodnout, zda zůstanou u placené verze, nebo přestanou systém využívat.

Semor.cz - nástroj pro sledování dění okolo webových stránek klientů

Semor.cz přehledně zobrazuje statistiky z vyhledávačů

Nekopíruje tak trochu Semor jiný český nástroj Collabim?

Nad Collabimem jsem zpočátku uvažoval, ale chyběly mi tam některé funkce, a tak jsem z něj nakonec vycházel pouze minimálně, vše jsem si vytvořil sám. Jediné, co je na těchto projektech„společné“, je kontrola pozic ve vyhledávači, a evidence odkazů. V semoru navíc sleduji ranky, či zaindexovanost webu ve vyhledávačích, prohledávám sociální sítě, kotroluji „lajky“ na článcích  a chystám napojení na Google Webmaster Tools a zpracovávání jejich dat. Někdo by mohl říct, že například ranky jsou zbytečné, ale nejsou. Pokud Vám najednou spadne Srank, GTPR na 0, je asi něco špatně, a je dobré vědět, že se něco stalo.

Všiml jsem si na blogu, že využíváš Sudokuliga.cz jako testovací server pro Semor. Děláš to tak často?

Ano, jak jinak dělat testy než na svých projektech, kde můžu zveřejnit jakékoliv informace? A pokud dopadne test špatně, tak se z toho poučím a nikomu tím neohrozím jeho projekt.

V jednom svém článku na blogu testuješ indexaci stránek pomocí úplně nové internetové stránky. Používáš často nějaké své projekty na testování SEO věcí? Zakládáš kvůli tomu úplně nové stránky?

Pro mne je lepší investovat 150 korun za novou doménu, bez historie, a na té testovat. Je to tak i průkaznější. Záleží ale, co je potřeba testovat. Někdy se musí sáhnout po již funkčním projektu.

Často srovnáváš Google, Bing a Seznam. Jaké jsou podle tebe největší rozdíly mezi Googlem a Bingem?

Největší rozdíl je asi v podílu na trhu a ve spontánní znalosti lidí. Google zná každý, ale Bing z běžných uživatelů téměř nikdo.

Všichni dnes řeší SEO na Googlu a Seznamu, ale všichni zapomínají na Bing. Je to podle tebe chyba?

Myslím, že při momentálním rozložení trhu ani ne. Když máte stránky dělány dobře, a máte tedy lidem co nabídnout, nemusíte se o tyto věci starat. Rozložení sil vyhledávačů je celkem jasné – odhadem 50% Google, 49% Seznam a 1% Bing .

Jaký je největší rozdíl mezi Googlem/Bingem a Seznamem? Dá se říci, že Seznam je horší nebo lepší než Google ? Pokud ano, tak v čem? A nebo se to nedá srovnávat?

Všechno to jsou výborné služby, a moc srovnávat to nejde. Za Googlem i Bingem stojí celosvětoví hráči, kteří mají, co si zamanou. Seznam ale přece nemůže být špatný, když už takovou dobu dokáže Googlu takto konkurovat, je jen pár zemí na světě, kde není Google dominantní.

Momentálně testuješ odkazy ze sociálních sítí? Jaký to bude mít podle tebe výsledek? Překvapuji tě momentální výsledky?

Nejvíce mě překvapil Bing, který dokázal zavést do indexu všechny 3 kontrolní odkazy ze soc. sítí, ale mohlo jít o náhodu.  Docela často se mě lidé ptají, jestli má smysl odkazovat ze soc. sítí na své projekty z pohledu SEO. Pokud teda nebudeme myslet na lidi, ale jen na stroje, má podle mě význam max. Google+ a částečně i Twitter, ale tam spíše počítám se zveřejněním odkazu nějakou silnou autoritou.

Má vůbec cenu provádět takovéto testy, když zítra už může být situace úplně opačná?

To by pak ale nemělo smysl vůbec nic . V marketingu a podobných oblastech je situace pořád dynamická, může být jiná a nemusí. Minimálně to pomáhá mapovat aktuální stav a poučit se z něj při případných změnách.

Určitě se v oblasti SEO orientuješ. Co bys doporučil začátečníkům?

Zejména vyhnout se SEO analyzátorům a podobným nesmyslům! Raději se zeptejte ve foru, napište si o radu. SEO není černá magie, kterou může znát jen pár vyvolených, je hodně marketingových odborníků, kteří Vám dokáži odpovědět nebo Vás nasměrovat, a to i zadarmo :).

Jaká forma propagace stránek je podle tebe nejúčinnější?

Sám za sebe nemám rád bannerovou, video reklamu –  ty se snažím pomocí programů blokovat.

Na své projekty jsem zatím nevyužil nic speciálního. Momentálně praktikuji vkládání odkazů do fora – tak 3 měsíčně, když tedy mám na svých stránkách něco, co pomůže s dotazem, a je zbytečné to znovu opisovat přimo do stránek fora. Dalé pak klasické PPC, s co nejlepším cílením na potřeby budoucího klienta (v tom se mi libí cílení na Facebooku, ale reklamu na něj dávat nebudu). Za 7 let, co provozuji stránky, jsem do reklamy investoval přesně 1250,-.

Děkuji ti za rozhovor. Chtěl bys na závěr něco vzkázat našim fanouškům?

Já děkuji za příležitost. A pro fanoušky – nebojte se vlastní iniciativy a zkoušejte nové věci, dokážete víc, než si myslíte!

Milovník knížek, počítačových her a anime. Kromě toho si myslí, že člověk by kromě ducha měl rozvíjet i své tělo. Proto se pravidelně věnuje běhání, posilování a několika dalším věcem. Na Objevit.cz vás pravidelně informuje o novinkách z IT.

Komentáře

Nahoru