Vize internetu z roku 1957: Nakupovat budeme přes televize (video)

Vize internetu z roku 1957: Nakupovat budeme přes televize (video)

Internet dnes považujeme za zcela samozřejmou věc. Připojit se již můžeme v podstatě kdekoliv a probíhá přes něj i poměrně důležitá obchodní nebo pracovní komunikace. Existují různé e-shopy a i jiné formy internetového podnikání. Ještě nedávno to tak ale nebývalo. Pojďme se spolu podívat, jak vlastně internet vznikal a jak měl podle vizionářů vypadat!

Stručná historie internetu aneb jak to všechno vzniklo

V těchto odstavcích si nejprve stručně povíme něco málo o vzniku internetu. Tyto informace si pak porovnáme s představami vizionářů, na které lidé dříve pravděpodobně nehleděli zrovna s důvěrou. Zamyslíme se nad tím, jak rychle se šílená sci-fi představa proměnila v denní realitu, kterou považujeme za naprosto samozřejmou.

ARPANET: První krůčky k celosvětové informační síti

ARPANET byla počítačová síť financovaná agenturou amerického ministerstva obrany (ARPA). Její spuštění proběhlo již v roce 1969 a postupně do ní byly připojeny počítače ze čtyř různých univerzit v USA. Původně experimentální síť se však začala rozmáhat a v roce 1973 byly připojeny i dva evropské státy – Norsko a Velká Británie.

Internet v plenkách

ARPANET se dále vyvíjel a měnil a v roce 1987 se poprvé objevil pojem Internet. Touto dobou k němu bylo připojeno zhruba 27 000 počítačů. V roce 1990 sice ARPANET jako takový skončil, ale celosvětová síť dál pokračovala. O pouhých šest let později k ní již bylo připojeno 55 milionů uživatelů a v roce 2000 počet připojených počítačů dosáhl čtvrt miliardy! Podívejte se na graf, jak se internet rozšiřoval.

Počet uživatelů internetu se prudce zvyšuje

Počet uživatelů internetu se prudce zvyšuje

Pozn.:  Internet je jméno celosvětové počítačové sítě a správně by se měl psát s velkým písmenem na začátku. V praxi se to ovšem až na výjimky nedodržuje a protože nechceme čtenáře plést, užíváme i my gramaticky nekorektní tvar s malým písmenem na začátku. Všem všímavým čtenářům, které to irituje, se tedy omlouváme.

Co máme dnes?

V minulém roce došlo k vyčerpání rozsahu adres IPv4. Tyto adresy mají velikost 4 bajty (tedy 32 bitů) a jednoduše si tak můžeme spočítat, že je využito zhruba 4,3 miliardy adres. Nejedná se sice o počet připojených počítačů, protože různí poskytovatelé internetových služeb mají zarezervovány větší rozsahy IP adres, než skutečně využívají, ale přesto si z tohoto čísla můžeme o počtu uživatelů internetu udělat jistou představu.

Od doby, kdy se pojem internet poprvé objevil, uplynulo asi 25 let. Během této doby se z internetu stala opravdu celosvětová síť, po které denně proudí obrovské množství informací. Díky internetu vznikla řada firem, které patří mezi jedny z nejúspěšnějších firem vůbec – z těch nejznámějších to bude třeba Google, ale velmi dobře na tom je i český Seznam.

Československo a David Gruber aneb co si lidé mysleli dříve

Lidé rádi přemýšlí nad budoucností a dohadují se o tom, co bude nebo nebude existovat, jak to bude fungovat a nadšeně vypráví, jak všechno bude snažší, jednodušší a lepší. Tato, dnes již historická, videa nám ukazují, jak se lidé dívali třeba na internet v době, kdy doma osobní počítač neměl skoro nikdo. Pro zajímavost přikládáme i videa, na kterých je vidět práce s jedněmi z prvních osobních počítačů – tehdy žhavou novinkou. Přijde vám dnes divné, že text můžete pohodlně zpracovávat na počítači? Dříve to byla úžasná novinka!

Ukázka práce s osobním počítačem

Na prvním videu se můžeme podívat právě na úpravu textu. Ačkoliv bychom dnes na předváděný textový editor z pochopitelných důvodů nadávali, dříve dokázal práci skutečně zefektivnit. Oproti psacím strojům toho totiž uměl mnohem víc.

Stařičký notebook: vestavěná tiskárna a kazetopásková jednotka

Myslíte si, že notebooky vznikly až hodně dávno po stolních osobních počítačích? Vůbec ne! V něčem byly dokonce i lepší než ty dnešní. No schválně, má váš notebook vestavěnou tiskárnu?

Vize internetu z let 1957 a 1986

Konečně se dostáváme k představám o tom, jak bude internet vypadat. První video je z roku 1957 a říká mimojiné třeba to, že za padesát let budeme nakupovat přes televize. Druhé video pak prezentuje názor Davida Grubera, který je vesměs podobný.

Jak vidíme, představy některých vizionářů byly poměrně přesné. Místo nakupování přes televizi máme internetové obchody, knihy si opravdu můžeme číst na internetu a dokonce se i běžně pořádají různé online konference. Co myslíte, budou naše vize budoucnosti také tak přesné?

Komentáře

Nahoru