Watly 3.0: Čistá voda, elektřina a internet do Afriky

Není žádným tajemstvím, že v mnoha částech světa chybí voda, elektřina a internet. Jeden člověk z deseti nemá přístup k čisté vodě a 17 % světa nemá elektřinu. Internet je dostupný pouze 40 % obyvatel zeměkoule. Přitom ho OSN vidí jako nezbytný nástroj pro realizaci řady lidských práv.

Vyřešit tyto problémy však není tak snadné. Snažilo se o to už několik projektů a dalším je Watly: sluncem poháněný generátor schopný poskytovat čistou vodu, elektřinu a dokonce i ten přístup k internetu.

watly2

Watly 2.0: původní prototyp

Tým vedený italským podnikatelem Marcem Attisani už své zařízení Watly 3.0 prakticky vyzkoušel. Do budoucna by ho chtěli umístit do Ghany, Nigérie nebo Súdánu. Jenže jeden takový stroj vyjde asi na 450 000 dolarů (necelých 11 milionů korun). Attisani doufá, že sežene investory.

„To, na co se koukáte, je obrovský stroj. Je 40 metrů dlouhý, 15 metrů široký a váží 15 tun,“ popsal Attisani. „V první řadě je to velký počítač, který dělá to, co počítače normálně dělávají. Počítají, vysílají, sbírají a odesílají věci do cloudu, vzájemně propojují lidi.“

Co všechno Watly 3.0 umí?

Využívá 40 fotovoltaických panelů, které jsou schopné generovat až 70 kWh denně. Mnoho energie spotřebuje sám stroj, zbývající elektřina je lidem dostupná, mohou si ze zásuvky na přístroji dobít svá zařízení.

Pokud jde o vodu, energie ze solárních panelů je využívána na čerpání a filtraci odpadní a mořské vody. Destilace zabije veškeré patogeny a zbytky (těžké kovy, nečistoty, anorganické sloučeniny, …) jsou odčerpány do oddělené vodní nádrže. Watly dokáže vyrobit 5000 litrů čisté vody denně.

watly3

Watly 3.0: stále ve vývoji

Odhadovaná životnost stroje je minimálně 15 let. Vzhledem k tomu, že má nízké nároky na údržbu a pracuje bez připojení k elektřině, může fungovat v odlehlých oblastech, kde je to nejvíce zapotřebí.

A ten internet?

Když se připojí přes 3G, 4G nebo satelit, je Watly schopný poskytovat bezdrátové připojení k internetu až do vzdálenosti 500 metrů okolo. Má velký potenciál v informovanosti lidí. I v odlehlých koutech země by si mohli přečíst, co se děje ve světě, mohli by se vzdělávat.

Tento fascinující a ambiciózní nápad získal už mnoho designových a technologických ocenění včetně Horizon 2020 od Evropské komise. Postupně se vyvíjí už od roku 2013, ale v současné době běží nová kampaň na Indiegogo. Uvidíme, jestli se vybere dostatek peněz, každopádně my v redakci projektu fandíme.

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru