Wikipedia dostala k 10. narozeninám 16 milionů dolarů

Wikipedia dostala k 10. narozeninám 16 milionů dolarů

Největší encyklopedie na světě, Wikipedia, slaví letos svoje desáté narozeniny, které již zaregistrovali lidé z celého světa. Již nějakou dobu můžete v horní části encyklopedie sledovat prosbu jednoho ze zakladatelů, internetového podnikatele a programátora Jimmyho Walese. Ten vyzývá všechny návštěvníky a uživatele nejen k dalšímu rozšiřování Wikipedie, ale zároveň i k finančnímu příspěvku a tak i zabránění různým změnám způsobeným nedostatkem peněz. Právě k desátému výročí Wikipedie se však jeho vzkaz změnil na děkovný. Wikipedie dostala od svých návštěvníků již přes 16 milionů dolarů.

Je to neuvěřitelné číslo. Samotná Wikipedie vznikla vlastně až 15. ledna 2001, již teď však burcují oslavy narozenin celý svět. Vybraných 16 milionů dolarů bude využito na rozšíření a podporu otevřené internetové encyklopedie a na další sesterské projekty. Nezapomeňme na to, že Wikipedie existuje ve více než 250 jazykových verzích různého rozsahu. Česká verze byla spuštěna 3. května 2002. Wikipedie je dnes rovněž pátou nejnavštěvovanější stránkou na světě.

Nadace Wikimedia Foundation obdržela přes 500 tisíc příspěvků a skoro 130 tisíc příspěvků její pobočky roztroušené po světě. Dá se z toho vypočítat, že průměrná výše jednoho příspěvku činila 22 dolarů.

Poděkování Jimmyho Walese si můžete přečíst zde.

Štítky:

V únoru 2010 ho coby studenta střední školy veřejnoprávní napadlo založit IT magazín. Našel si zajímavou doménu a začal budovat. Po roce mělo Objevit.cz denně stovky návštěvníků a stále jim předkládá více a více zajímavých článků z oblasti IT.

Komentáře

Nahoru