Wolfram|Alpha: Geniální vyhledávač nepomůže jen studentům, ale i všem ostatním…

Wolfram|Alpha: Geniální vyhledávač nepomůže jen studentům, ale i všem ostatním…

Když člověk v dnešní době hledá nějakou informaci, obvykle se v první řadě obrátí na internet. Není nic snazšího, než použít vyhledáváč jako Google, či Seznam, zadat svůj dotaz a pak už jen najít tu správnou stránku. Nebo snad je?

Pro ty z vás, kteří stále hledají jednodušší a rychlejší cestu k odpovědím je tu Wolfram|Alpha. Jedná se o tzv. Computional knowledge engine, volně přeloženo jako výpočetní odpovídací stroj. Na rozdíl od vyhledávačů, jako je třeba Google, jež vám nabídnou pouze seznam stránek, které by mohly obsahovat odpověď na váš dotaz, Wolfram|Alpha přímo odpovídá na dotazy uživatele.

Tato služba byla vyvinuta firmou Wolfram Research a je založena na dřívějším produktu Mathematica, který slouží k řešení algebraických úloh a jiných výpočtů, či k vizualizaci výsledků složitých početních operací. Projekt Wolfram|Alpha byl představen v březnu 2009 britským vědcem Stephenem Wolframem a od 15. května téhož roku je dostupný věřejnosti, tedy i vám na stránce www.wolframalpha.com.

Jak to vlastně funguje?

Pokud navštívíte výše uvedený odkaz, jistě si všimnete, že stránka je podobná většině známých internetových vyhledávačů. Uprostřed stránky je textové pole, do nějž stačí vložit váš dotaz. Wolfram|Alpha poté nalezne ve své databázi vhodnou odpověď na váš dotaz. To je však jen zlomek toho, co tento mocný nástroj dokáže. Představme si nyní některé funkce, které Wolfram|Alpha nabízí.


Úvodní strana Wolfram|Alpha.

Odpověď na dotazy formulované v přirozeném jazyce

Projekt je založen na tom, že vaše dotazy nemusíte zadávat heslovitě, jak je zvykem při vyhledávání pomocí internetových vyhledávačů, ale můžete své dotazy vkládat v přirozeném jazyce. Pokud tedy ovládáte angličitnu (jiné jazyky bohužel Wolfram|Alpha neovládá), můžete si to vyzkoušet. Zkuste například zadat „What is your name?“ (Jak se jmenuješ?) nebo „What is the meaning of life?“ (Jaký je smysl života).

Wolfram|Alpha samozřejmě umí zodpovědět i užitečnější dotazy. Nalezne například odpovědi na dotazy jako „Distance between Paris and London“ (Vzdálenost mezi Paříží a Londýnem) nebo „Amount of water in Pacific ocean“ (Množství vody v Tichém oceánu).


Takto vypadá stránka s výsledky dotazu.

Databáze pro vyhledávání samozřejmě není dokonalá, takže nedostanete odpověď na úplně všechny dotazy co vás napadnou, ale i pokud Wolfram|Alpha nezná přesnou odpověď na váš dotaz, nabídne vám ze své databáze nejbližší možnou odpověď, podle slov, která jste zadali, takže aspoň nějakého výsledku se dočkáte téměř vždy.

Řešení algebraických úloh

Jak již bylo zníměno výše, tento projekt je založen na dřívějšim produktu firmy Wolfram Research Mathematica. Nabízí tedy i některé funkce, podobné funkcím tohoto programu. Pokud jste na střední nebo vysoké škole a trápí vás matematika, mohl by vám Wolfram|Alpha trochu usnadnit život. Zkuste například do textového pole zadat „x^2 + 2*x + 45” (bez uvozovek).  Wolfram|Alpha provede výpočet a nabídne vám výsledek obsahující kořeny zadané kvadratické rovnice, graf funkce, derivaci, určitý intergrál a mnoho dalších informací k danému příkladu.


Takto vypadá výsledek příkladu.

Je však možné zadávat i mnohem složitější početní operace, např. výpočet určitého integrálu. Zkuste třeba „Integrate x*e^x“. V tomto případě dostanete nejen výsledek tohoto neurčitého integrálu, ale i postup, kterým se k výsledku dopracujete. Otázky není nutné formulovat přesně tak, jak jsou napsané zde. Stejného výsledku dosáhnete pokud napíšete „Integrate[x*e^x]“, nebo např. „Integration {x*e^x}“. Wolfram|Alpha je v tomto ohledu poměrně  inteligetní a obvykle přijde na to, co se po něm chce.

Uvedl jsem zde pouze některé příklady, ale Wolfram|Alpha dokáže počítat mnohem víc. Od goniometrických funkcí, přes derivace či limity. Pro studenty středních či vysokých škol se tak může stát velmi užitečným pomocníkem.

Řešení úloh matematické logiky

Kromě řešení algebraických úloh si Wolfram|Alpha poradí i s výpočtem úloh matematické či výrokové logiky. Například po zadání „(A and B) or C“ dostanete pravdivostní tabulku dané logické funkce, schéma zapojení logického obvodu funkce, či Vennův diagram a mnoho dalších informací.

Výhodou je také to, že není nutné nijak specifikovat, zda chceme odpověď na algebraickou úlohu, úlohu matematické logiky, či odpověď na dotaz v přirozeném jazyce. Wolfram|Alpha sám podle zadaného dotazu pozná, co od něj požadujeme. Také již bylo zmíněno výše, že dotazy nemusí mít nějakou přesně danou strukturu, takže není nutné složitě studovat manuál. Pokud patříte mezi programátory, můžete mít tendenci psát výše zmínění příklad takto „(A && B) || C“. Výsledek bude v obou případech stejný.

Shrnutí

Výše zmíněné příklady využití tohoto projektu jsou opravdu jen pomyslnou špičkou ledovce. Wolfram|Alpha nabízí mnohem víc funkcí a neustále se vyvíjí, takže je téměř jisté, že další budou přibývat. Všem mohu jen doporučit se s tímto projektem osobně seznámit a jeho funkce vyzkoušet.

Na stránce www.wolframalpha.com se můžete i bezplatně registrovat a je možné i vytvoření Pro účtu, který nabízí za měsíční poplatek další funkce a možnosti navíc.

Komentáře

Nahoru