WordPress: Několik kroků k větší návštěvnosti a lepší optimalizaci vašeho blogu

WordPress: Několik kroků k větší návštěvnosti a lepší optimalizaci vašeho blogu

Nazývat to „SEO optimalizace“ není správné. Přesto jsem si to dovolil, jelikož mnozí hledají návod, jak svůj web postavený na redakčním systému WordPress „optimalizovat“. Rozhodl jsem se tedy napsat článek, v němž sepíši základní kroky, jež může každý webmaster učinit a to bez jakýchkoliv znalostí skutečné SEO optimalizace, která má s následujícími radami opravdu málo společného, přinejmenším je to naprostý základ a měl by být samozřejmostí…

Redakční systém WordPress by už sám měl být postaven tak, aby byl přívětivý pro vyhledávače. Většina šablon je tomu přizpůsobena. Nebavme se prosím o důležitosti struktury nadpisů na webu, rovněž zapomeňme na „strongování“ slov v úvodním představení blogu někde v panelu a podobně. Pojďme si ukázat kroky, které vám neublíží, maximálně pomohou.

Sitemap.xml, aneb nechte vyhledávače vcucnout celý váš web

WordPress po instalaci nabízí možnost zákazu nebo povolení vstupu vyhledávačů na web. Pokud toto zakážete, nebudou váš web již indexovat a nebude se zobrazovat ve vyhledávačích. Učinit tak můžete i v nastavení webu v administraci.

Wordpress: Zákaz vstupu vyhledávačů
Zákaz nebo povolení vstupu vyhledávačů na web

Abyste robotům práci ulehčili, můžete si nainstalovat vlastní sitemapu. To je nejčastěji XML soubor s výpisem odkazů na všechny vaše články, stránky, štítky a další. Robot přijde, všechny odkazy stáhne a zaindexuje. Je to pro něj lehčí, rychlejší a taková mapa by měla být jistou součástí každého webu.

Wordpress Sitemap
Sitemapa Objevit.cz platná ke dni 29. 11. 2011.

Vlastní mapu lze získat pomocí tohoto doplňku.

Optimalizujte svůj web, včetně článků a podstránek

WordPress má v základním nastavení možnost vyplnění popisu stránky, jejího nadpisu, klíčových slov a podobně. To vše se zobrazí v hlavičce ve zdrojovém kódu. Klíčová slova a popis stránky jsou však všude stejné, tedy i ve článcích, kde se mění akorát title. Existuje však doplněk All In One SEO, jenž vám nabídne možnost přímé optimalizace článků. Respektive umožní vepsání vlastních klíčových slov a popisu článků, včetně naprosto jiného title, než je nadpis článku.

Wordpress: SEO optimalizace
Vlastní titulek, popis a klíčová slova u článku

Pro zajímavost, podívejte se na title tohoto článku, srovnejte jej s nadpisem článku a následně s tvarem URL článku. Jak vypadá zdrojový kód se můžete podívat zde:

Wordpress: Zdrojový kód
Ukázka zdrojového kódu, vloženo do PSPadu

Nastavte si hezké URL, je to nejjednodušší krok

Už základ WordPressu nabízí v nastavení možnost úpravy tvaru URL. Naleznete jej v Nastavení -> Trvalé odkazy.

Defaultní nastavení URL u WordPressu je následující: example.tld/?p=5513

Můžete použít několik možností, jak svoje URL sestavit. Nejčastěji se používá pouze název článku, tedy tvar /%postname%/. Možností je ale mnoho, proto si zvolme ukázkový název článku „Ahoj, jak se máte?“ a pojďme si to ukázat:

/%postname%/ – vložení názvu článku (/ahoj-jak-se-mate)
/%category%/-/%postname%/ – rubrika a název článku (/rubrika/ahoj-jak-se-mate)
/%postname%/ – /%post_id%/ – název článku a jeho ID (/ahoj-jak-se-mate-15)
/%author%/ -/%postname%/ – autor a název článku (/pepa/ahoj-jak-se-mate)
/%day%/-/%monthnum%/-/%year%/-/%postname%/ – den, měsíc, rok a název článku (/01-01-2012-ahoj-jak-se-mate)

Možností je ještě víc, zkusit je můžete na stránkách systému.

Wordpress: Hezké URL
Nastavení hezkých URL ve WordPressu.

Všeobecně se doporučuje vkládat co nejkratší URL, což může ovlivnit pozici ve vyhledávačích.

Nechte odebíratele vašeho RSS přijít na váš web

Častou chybou, kterou webmasteři dělají, je, že ve svém RSS zobrazují celý článek. Odebíratel RSS pak nemá důvod na web přijít, může si článek přečíst přímo ve svém čtečce. Webmaster tak přichází o potencionální návštěvníky (čtenáře). Nastavení je přitom velice lehké. Stačí jedno kliknutí.

Wordpress: RSS
Nastavení RSS ve WordPressu.

Jak již bylo řečeno výše, toto není SEO optimalizace. Jsou to jen základní kroky, které by rovněž zasloužily doplnit. Můžete sami v komentářích linkovat na zajímavé návody nebo pluginy, případně psát svoje tipy. Snad vám ty naše pomohly.

Komentáře

Nahoru