Z dětí se stávají gambleři a na počítači utrácejí peníze rodičů

Z dětí se stávají gambleři a na počítači utrácejí peníze rodičů

Gamblerství je závislost duševně pohnutého člověka, který pod vidinou úspěchu bezmyšlenkovitě hraje hazardní hry. Rozvoj internetu v posledních letech však tuto závislost podstatně rozšířil, v jisté podobě i mezi mladistvé. Jako „gamblery“ dnes označujeme i závislé hráče počítačových MMORPG her a podobné online narkomany. Rozvoje se také dočkala různá pochybná online kasína a herny.

Problém je především v menších firmám s podivnými aktivitami a zvláštními podmínkami, které se navíc různě snaží obcházet zákony. Nemáte jistotu, že nezneužijí vaše údaje, nemáte jistotu vyplacení v případě výhry a také mohou obsahovat systém, který vám zaručí, že nevyhrajete. Navíc poměrně laxní přístup státních orgánů v ČR tak povoluje gamblerství prakticky i dětem. Zdá se, že je někde chyba.

Ovšem u online kasín to nekončí, stále nebezpečnější jsou i, již jednou zmíněné, online hry. Ty jsou určeny právě pro mladistvé. Prakticky největší drzost předvedla firma Gameforge, když nakopírovala známou hru World of Wardcraft, zjednodušila jí a bezplatně nabídla ke hraní. Ovšem hra manipuluje hráče k nakupování různých bonusových předmětů za placené SMS. Plán vyšel dokonale, průměrný věk hráče je 12 let a zisky z SMS jsou obrovské. Jsou známy i případy dětí, které dokázaly přes paušál utratit částky 20 000 korun za týden, samozřejmě bez vědomí rodičů. Pro tyto případy u nás neexistuje jakýkoliv systém prevence, ať už je to postih podobných podvodníků nebo preventivní programy na základních školách.

[poll id=“66″]

Online kasína a MMORPG hry, společně vytvářejí nový druh závislosti, tato závislost má od normálního gamblerství mnoho negativ. U online maniaků se totiž o jejich závislosti nedozví okolí tak rychle. Většinou se projeví teprve, když už je pozdě, a způsobí významnou ztrátu peněz nebo přeruší všechny sociální kontakty a návyky ve skutečném světě. Otázkou zůstává kdo je za to zodpovědný. Vinu na tom má jistě právní systém, který ve věcech internetu poměrně dost tápe, vždyť i dnes chybí odborníci pro řešení tzv. kyberšikany. Vinu ovšem na tom mají především internetoví podnikatelé a majitelé kasín, kteří se za všech okolností snaží vydělat co nejvíce peněz a pohybují se přitom na hraně zákona.

A jaký je váš názor na tento negativní fenomén ?

Komentáře

Nahoru