Za nesplacené dluhy, zákaz cestování. Čína zavádí sociální kreditový systém jako hodnocení důvěryhodnosti občanů

Zvláštní opatření chystá od roku 2020 zavést čínská vláda pro své občany. Obyvatelé, kteří se vykazují kriminálním chováním, neplatí dluhy nebo prostě jen nevyhovují požadavkům vlády na důvěryhodnost, nedostanou povolení ke koupi letenky nebo lístku na vlak. A to je jen začátek.

sociální kredit

Sociální kreditový systém má vládě pomoci určit, kdo systému svým chováním vyhovuje a koho je naopak potřeba potrestat. Stát průběžně sleduje, co si lidé kupují, dělají a říkají. Na základě toho pak vyhodnocuje, na jaké úrovni společenského žebříčku se zrovna nachází. Nestačí mít tedy čistý trestní rejstřík a splacené veškeré dluhy, pokud občané nevedou příkladný život, můžou na to tvrdě doplatit. Momentálně probíhá testovací fáze, od roku 2020 by se měl systém uplatnit na celém území státu.

Výši sociálního kreditu neovlivňují pouze problémy se zákonem, na snížení celkového skóre se podílí veškeré činnosti, které mají v očích funkcionářů nálepku „nevhodné“. Krom nesplacených půjček, meškání se splátkami či drobných přestupků zajímá stát také to, co si obyvatelé Číny kupují, jak se veřejně vyjadřují, s kým se přátelí, jaké množství času stráví na internetu nebo třeba hraním počítačových her. Stejně tak bude potrestáno šíření nepravdivých informací o terorismu. Dokonalou kontrolu veškerých aktivit místních i turistů už nyní zajišťuje nejpropracovanější kamerový systém světa, kdy miliony kamer snímají obličeje a přiřazují k nim veškeré soukromé údaje.

A co znamená nízké skóre? Například zákaz cestování letadlem nebo vlakem. Občany s takzvaným nízkým sociálním kreditem jakožto „podezřelá individua“ čeká i mnoho dalších nepříjemností. Je možné, že se jejich sociální kredit promítne například do hodnocení při pohovorech. Otázkou je, zda lze nízký sociální kredit opět dostatečně navýšit, aby se člověk očistil. Podle prezidenta Xi Jinping jde totiž o plán vybudování systému založeného na myšlence „jednou nedůvěryhodný – navždy omezený“.

Zdroj text: Reuters, The Verge, zdroj foto: Imgur, CFR

Svůj život momentálně dělí mezi studium médií a andragogiky, drobnější copywriterské projekty a stáže. Po gymnáziu vedly její kroky na univerzitu, do regionální redakce novin a reklamní agentury, kde postupně získala cenné zkušenosti z oblasti žurnalistiky a reklamy, kterých si dodnes velmi váží. Ve volném čase se věnuje koordinaci festivalů po stránce PR. Skutečný odpočinek jí přináší vyčerpávající sport, dobrá kniha nebo kvalitní film.

Komentáře

Nahoru