Za svobodu projevu za mříže, íránská kreslířka půjde na téměř 13 let do vězení

Atena Farghadaniová, umělkyně z Íránu, která se nebojí dát najevo svůj názor. Zcela otevřeně a na rovinu kritizovala tamní režim, čímž si vysloužila trest. Když si podala ruku se svým právníkem, přilila tak vodu do ohně. Soud jí odsoudil k trestu necelých třinácti let ve vězení. 

K trestu byla odsouzena  1. června 2015 za šíření propagandy urážku členů parlamentu, prezidenta a nejvyššího vůdce kresbami, tajné dohody proti národní bezpečnosti a nakonec i za nemanželský sexuální vztah (po podání ruky se svým právníkem). Atena Farghdaniová půjde na dvanáct let a devět měsíců do vězení. Celý akt přelíčení byl více než rychlý. Důkazy se údajně zakládaly pouze na výpovědi kreslířky.

Obviněnou mohl navštívit její právník, Mohammad Moghim až po jejím odsouzení. K dalšímu obvinění přispěl tím, že si se svou klientkou potřásl pravicí. Za „nemanželský sexuální vztah“ a „neslušné chování“ jak právníka, tak i kreslířku čeká nové soudní přelíčení. Advokáta však vyšetřují na svobodě poté, co zaplatil kauci zhruba šedesát tisíc dolarů.

Odvážnému štěstí přeje?

Atena měla pro strach uděláno. Ve svých devětadvaceti letech se nebála dát prostřednictvím umění najevo svůj názor. Členům íránské vlády namalovala opičí a kozí hlavy poté, co se snažili prosadit zákon, který kriminalizuje dobrovolnou sterilizaci a omezuje přístup k antikoncepci. Podle zprávy Amnesty International se Atena také scházela s rodinami politických vězňů a na sociální síti psala protivládní příspěvky. 

„Atenu potrestali za její kresby vězením, což je samo o sobě nechutnou karikaturou spravedlnosti. Nikdo by neměl být v žaláři za své umění nebo mírový aktivismus,“  tvrdí zástupce Amnesty International pro Blízký východ a severní Afriku Hassiba Hadj Sahraoui. Organizace ji proto považuje za vězně svědomí.

Atena Farghdaniová byla poprvé zadržena v srpnu loňského roku, v listopadu propuštěna a o šest týdnu opětovně zadržena. I v tak krátkém časovém intervalu pokračovala ve svém boji za mír. Poskytla rozhovory médiím a natočila video na Youtube. Veřejně popsala, jak ji dozorci v teheránském vězení Evin každý den dlouhé hodiny vyslýchali, dozorkyně bily a podrobovaly ponižujícím osobním prohlídkám. Na tzv. samotce byla nucena být více než dva týdny. Dle listu The Independent si zadržená Atena stěžovala na nepřiměřené praktiky v dopise, který rozeslala íránským politikům včetně prezidenta Hassana Rouhaniho.

Poté následoval protest

Jelikož si zažila sama na vlastní kůži, jaké podmínky panují ve vězení, začala na protest držet hladovku, která měla za následek infarkt a nakrátko ztrátu vědomí. Celá událost pobouřila světovou veřejnost. Karikaturisté z celého světa dávají najevo svou podporu pomocí umění.Pod hashtagem Draw4Atena (kresli pro Atenu) svými kresbami začali tlačit na íránské politiky. Akci podpořil britský list Guardian, který některé z karikatur zveřejnil a vyzval své čtenáře, k další akci.

Zdroj : medium,journalismisnotacrimemairperkins

Jmenuji se Radka a vyznačuji se tím, že ráda píši. Druhým rokem mám vlastním blog, kde se snažím psát poznatky ze svého života ironickou formou. Kromě psaní jsem instruktorka jógy, knihomol, milovník zvířat - hlavně psů a věčný snílek.

Komentáře

Nahoru