Záchrana a obnova dat

Ztráta cenných dat může přinést spoustu komplikací a ztrát. Záchrana a obnova dat pak může být jediným procesem, který vaše data získá zpátky. Pojďme si o této problematice říct něco víc. 

V tomto článku vám pokusíme přiblížit jak ke ztrátě dat dochází, jak lze takové situaci předejít nebo do jaké obnovy dat se můžete pustit vy sami.

data

Záchrana a obnova dat – i takto může vypadat

Jak se projevují první náznaky, že jsou vaše data v ohrožení?

  • Váš notebook/počítač se začíná sekat a vy jej musíte několikrát denně restartovat.

  • Můžete slyšet, jak váš disk jede na plné obrátky, aniž by jste na počítači vykonávali složitější proces.

  • Váš operační systém nelze nastartovat anebo nemůže najít některý disk.

  • Slyšíte nezvyklé zvuky, které jste v počítači nikdy předtím neslyšeli.

  • Dělá vám problém otevřít jakýkoliv dokument nebo se chybně zobrazuje.

  • Soubory nejdou zkopírovat nebo odstranit.

  • Po vložení flash disku se nic nestane – nemůžete z něj nic zkopírovat ani nahrát.

  • Na disku objevujete data, která jste nikdy předtím neviděli. Z většiny se jedná o neúplné obrázky nebo nesmyslné znaky v dokumentech.

Jaké poruchy mohou postihnout datový disk?

Poruchy datového disku nastat z různých příčin. Níže najdete rozdělení dle typu poruchy, pravděpodobné příčiny a na kolik by vás taková obnova dat vyšla.

1. Softwarová porucha disku

Nechtěně smazané soubory nebo jejich obsah

Pravděpodobná příčina: Nechtěné vymazání souborů s daty v koši, virová nákaza či poškozený sofware, instalace špatného ovladače hardware atd.

Orientační cena: Jedná se o nejlehčí typ ztráty dat, kterou můžete při správném postupu za pomoci programů, které jsou zdarma obnovit sami. Více o této obnově dat píšeme níže.

Pokud by jste se rozhodli svěřit obnovu dat do rukou odborníků, ceny se pohybují okolo 900,- Kč.

Zformátovaný disk

Pravděpodobná příčina: Nechtěné zformátování disku na pokyn uživatele, aktivita viru nebo nakaženého software, porucha základní desky, plánované formátovaní bez ohledu na předchozí zálohované data.

Orientační cena: Opět se jedná o lehčí typ ztráty dat, který můžete provést sami. Budete k tomu však potřebovat programy, za které si musíte připlatit. Více o této obnově dat píšeme níže.

Pokud by jste se rozhodli svěřit obnovu dat do rukou odborníků, přibližné ceny se pohybují v rozmezí 1000,- Kč – 3.000,- Kč.

Přepsané soubory

Zde nastává největší problém v případě, že jsou data ztracená data přepsána jinými. Zásadní vliv na úspěšnou obnovu disku má počet přepsání disku nebo jeho stáří.

Pravděpodobná příčina: Nechtěné přepsání souborů na pokyn uživatele, aktivita viru nebo nakaženého software, porucha základní desky, instalace poškozeného ovladače hardware, atd.

Orientační cena: Zde si můžete vystačit sami za pomocí sofistikovaných programů, za které si ale připlatíte.

Pokud by jste se rozhodli svěřit obnovu dat z přepsaných souborů profesionální firmě, ceny se pohybují v rozmezí 1.500,- Kč – 3.000,- Kč

Porucha souborového systému

Zde se jedná o případ, kdy jsou data sice na svých místech, poškozený je však souborový systém, jinak také mapa disku. Bez něj je disk pouze rozházená a neposkládaná stavebnice. Tahle obnova dat si vyžaduje větší časovou náročnost.

Pravděpodobná příčina: Porucha disku nebo řadiče, neopatrná manipulace s programem sloužícím k manipulaci disku, aktivita viru nebo nakaženého software, nedokončené instalace operačního systému, instalace poškozeného ovladače hardware, atd.

Orientační cena: Odborné firmy si za obnovu dat z poškozeného souborového systému účtují částky v rozmezí 2.000,- Kč – 3.000,- Kč.

2. Mechanická porucha disků

Vadné ložiska či motory

Harddisk je výrazně hlučný, zvuky se podobají bzučícímu cvrčku. Případně je místo klasického zvuku roztočeného disku ticho a disk se neroztočí. Takto porouchaný disk nemůžete nalézt ani v BIOSu.

Pravděpodobná příčina: Následek zkratu na propojovacích vodičích mezi počítačem a diskem, připálené vinutí motorku po přepětí v napájecí síti nebo se může jednat třeba o opotřebení mechanické části disku.

Orientační cena: Odborné firmy si za obnovu dat z vadných ložisek či motorů účtují částky v rozmezí 4.500,- Kč – 12.000,- Kč.

Deformace mechanických částí

Příznaky této poruchy jsou velmi podobné té s vadnými ložisky či motory. Nejčastěji k této závadě dochází v případě, kdy vám nootebook spadne na zem. Dojde tak ke deformaci osy disků, ložisek nebo hlav.

Pravděpodobná příčina: Pád nooteboku/počítače s diskem na zem, manipulace se zapnutým nootebookem.

Orientační cena: Odborné firmy si za obnovu dat z deformovaných mechanických částí účtují částky v rozmezí 4.500,- Kč – 12.000,- Kč.

Poškození datových ploten

Případ, kdy jde o jedno z nejtěžších poškození disku, na které můžete narazit. K takové deformaci dochází nejčastěji při pádu disku, přičemž náraz způsobí deformaci osy disků nebo ložisek. Hlavičky tak zdeformují datovou plotnu, čímž mohou poškodit velkou oblast disku. Šance na obnovu jsou v tomto případě velmi malé. Příznaky se mohou projevovat tak, že se vám disk vůbec nenačte nebo můžete slyšet jak se opakovaně a marně pokouší načíst.

Pravděpodobná příčina: Pád nooteboku/počítače s diskem na zem, vniknutí kapaliny nebo nečistot do vnitřního prostoru disku, selhání elektroniky při parkování hlaviček disku.

Orientační cena: Odborné firmy si za záchranu dat z poškozené vnější elektroniky disku účtují částky v rozmezí 7.000,- Kč – 12.000,- Kč.

3. Elektronická porucha disků

Poškození vnější elektroniky disku

Počítač zobrazuje hlášku, že mu chybí systémový disk nebo nejde vidět v BIOSu počítače.

Pravděpodobná příčina: Porucha napájecího zdroje počítače, vadná základní deska počítače, chybné propojení disku s počítačem, atd.

Orientační cena: Odborné firmy si za záchranu dat z poškozené vnější elektroniky disku účtují částky v rozmezí 2.000,- Kč – 5.000,- Kč.

Poškození vnitřní elektroniky disku

To se projevuje velmi podobně jako u poškození vnější elektroniky disku. Většinou následuje v druhém sledu, hned za poškozením vnější elektroniky a to sice tak, že přenese napětí na vnitřní elektroniku. Tak pak nejeví žádné známky života.

Pravděpodobná příčina: Totožné jako u poruchy vnější elektroniky disku. Poškození může nastat také v případě vadné součásti.

Orientační cena: Odborné firmy si za záchranu dat z poškozené vnitřní elektroniky disku účtují podobné částky jak u té vnější, tedy v rozmezí 2.000,- Kč – 5.000,- Kč.

 Jaké preventivní kroky mám provést, abych se ztrátě dat vyhnut?

  • Nepodceňujte větrání – ke každému novému počítači přidejte také nový větrák

  • Tekutina největší nepřítel – dejte si maximální pozor na to, aby se například káva nepřelila do vašeho nootebooku. Taková chyba vás může stát hodně financí.

  • Nedotýkat se – a to především všech elektrických obvodů či konektorů. Tření způsobené například kancelářkou židlí a následky kontakt s diskem může způsobit výboj o síle několika kiloVoltů.

  • Prostředí – udržujte pokojovou teplotu a suché prostředí.

  • Z chladu do tepla – při přechodu z chladného prostředí do teplého může vzniknout problém v podobě zkratu vodičů při náhlé tvorbě vodních par. Proto raději se zapnutím počkejte.

  • Jednou za čas, alespoň 1x za 4 měsíce udělejte defragmentaci disku, která je běžnou součástí operačního systému.

  • A to nejdůležitější na závěr. Zálohujte data!

Jak zálohovat data?

Pokud dojde ke ztrátě dat, záloha vás může doslova zachránit. Zálohování dat je naprostá povinnost, kterou by jste měli dodržovat stejně jako aktualizaci antivirového programu nebo zapínání pásů v automobilu. Pojďme si představit několik druhů, jak lze data zálohovat.

Zálohování dat na externí disk

Jedná se o jeden z nejoblíbenějších způsob zálohy dat a zároveň vzhledem ke klesajícím cenám také nejdostupnějším. Nejvhodnějším způsobem může být zakoupení interního disku, který pak umístíte do boxu. V případě poruchy stačí disk vyjmout.

Ještě lepší variantou je pořízení hotového externího disku. Disk však nenechávejte na stejném místě, na kterém je váš počítač. V případě požáru nebo návštěvy zloděje o data přijdete tak či tak.

Zálohování dat na flash disk

I přes pokles cen jsou flash disky vzhledem k jejich kapacitě poměrně drahé. Tuto metodu tedy zvolte v případě, že chcete zálohovat menší obnos dat.

Zálohování dat na CD nebo DVD

Poměrně zastaralý způsob zálohování dat, avšak i tahle metoda skrývá výhody. Můžete rozprostřít data na více míst a zabránit tak ztrátě dat například při živelné katastrofě. Velkou nevýhodou CD a DVD je však jejich vratká životnost.

Zálohování dat na cloud

Jedním z nejmodernějších a čím dál častěji využívaných způsobu je tzn. on-line zálohování dat.

Ve kterých případech mohu data zachránit sám?

Vysypání koše ještě neznamená konec

Všichni určitě dobře znáte situaci, kdy se vaše místo na disku zcela zaplní a vy tak musíte některá data smazat a dát do koše. I virtuální koš se musí vynášet což občas přinese nechtěnou situaci. Vyhodíte data, o které jste nechtěli přijít. Není všem dnům konec!

Dokud nejsou data přemazána jinými daty, můžete je lehce obnovit.

rycycle

Jak na to?

Nejdůležitější je být opatrný. Pokud se dostanete do této situace, využívejte počítač co nejméně a snažte se na něj nenahrávat další data. Mohlo by lehce dojít k přemazání souboru. Držte se také zásady obnovování dat na jiný disk. V případě, že by jste je obnovovali na totožný disk, mohlo by opět dojít k jejich přepsání.

Není třeba hned volat specializovanou firmu, která si naúčtuje těžké peníze. Bohatě vám k tomu postačí software, který seženete zdarma. Které aplikace můžeme doporučit?

Recuva

Tento nástroj má jednoduché rozhraní, rychlé skenování vybraného disku a v tabulce přehledně označeny poškozené soubory. To vše zadarmo. Co víc si přát?

Krom obnovy dat z vašeho počítače poslouží také pro paměťové karty digitálních fotoaparátů či mp3 přehrávačů.Tato aplikace nabízí také trvalé smazání souborů, přičemž daný soubor přemaže 35x.

Recuva ke stažení -> ZDE

Komprimovaná a šifrovaná data a formátovaný disk

Větší komplikace se mohou dostavit, pokud používáte speciální funkce. Co to znamená?

Šifrovaná a komprimovaná data:

Na disku NTFS jsou uložena kompletně všechna data včetně jejich atributů. Ty mohou obsahovat například záznamy o přístupových právech a podobně. Teprve po těchto informacích přichází na řadu samotná data. Systém Windows ukládá všechna data komprimovaně a šifrovaně. Tahle data dokáže rozpoznat opravdu jen velmi kvalitní nástroj.

Mezi taková data patří také tzn. dodatečné informace (tzn. Alternate Data Streams), které nejsou pro uživatele pod Windows rozpoznatelné. Například u fotografií se může jednat o náhledy, které vytváří digitální fotoaparát nebo ZoneID u souborů z internetu, pro zjištění, odkud pochází. Aby jste si mohli tyto data prohlédout, můžete využít například program ADS Locator.

ADS Locator -> ke stažení ZDE

Data uložená na systémovém disku:

Zde nastává problém v případě, jestliže máte data uložená na stejném disku jako operační systém. Windows neustále něco zapisuje a tak může rychle dojít k přepsání smazaných dat

Zformátovaný disk:

V tomto případě není obnova nikterak složitá. Pokud je disk zformátovaný nebo je odstraněna část diskového oddílu, data zůstávají beze změny. Problém nastává až při vyhledávání odstraněného diskového oddílu. Nástroje na obnovu musí část po části projít disk a provést analýzu.

Jak na to?

V těchto případech musíte využít kvalitnější nástroje, které jsou již většinou placené. Skvěle se nám osvědčily následující:

Data Rescue PC 3 -> ke stažení ZDE

Unerase -> ke stažení ZDE

EaseUS® Partition Master – > ZDE (do 1 GB zdarma)

Zdroj: Hardwaresecrets.com

Komentáře

Nahoru