Zajímavý web #10 – www.flightradar24.com

Dobrá zpráva pro fanoušky letadel – díky FlightRadar24 můžete sledovat libovolné linkové letadlo, které je právě ve vzduchu či filtrovat lety na základě různých parametrů.

V každém okamžiku jsou na celém světě ve vzduchu stovky či tisíce letadel. Zejména nad Amerikou a Evropou je jejich koncentrace ohromující.

Web Flightradar24.com ukazuje provoz letadel po celém světě živě. Technologie, pomocí které flightradar získává informace o poloze letadel, se nazývá ADS-B. To znamená, že zobrazené jsou na mapě jen ta letadla, které jsou touto technologií vybaveny. Zaznamenáno je kolem 60% osobních letadel a pouze malé množství vojenských a soukromých letů.

Flightradar24 má kolem 500 Primacy ADS-B po celém světě, které přijímají informace od letadel. Ty jsou pak posílány na server, odkud jsou zobrazovány na mapě. Letadlo se musí nacházet v pokrytí této sítě radarů, aby bylo zaznamenáno na mapě. Nejvíce pokrytá sítí je Evropa, až 90%, za ní následují USA, Kanada, Austrálie, Brazílie a jiné. Online provoz letů.

O každém letadle jsou zaznamenány i základní údaje, jako například směr odkud kam letí, typ letadla, rychlost a výšku ve které se nachází. Modré křížky na mapě označují některá letiště. Po kliknutí na vybrané letadlo, se na levém panely zobrazí zmíněné informace a na mapě se zobrazí čára, která naznačuje trajektorii a její barva označuje výšku v jaké se nacházelo. Čísla jsou v metrech.

Stránka vám zobrazí dokonce i historii letů nad daným územím (max. 15 zpětně). Pokud chcete vysledovat jeden jednotlivý let, tak vpravo nahoře je čas, vedle něj je nenápadné tlačítko search. Do něj zadáte číslo letu a pokud není dané letadlo mimo dosah těchto radarů či ješte nesedí na ranveji, tak se vám zobrazí na mapce.

Flight24

Klik na detail libovolného letu odhalí aerolinky, startovní a cílovou destinaci, nadmořskou výšku a několik dalších parametrů. Aplikace jde však ještě dál a umožňuje vám zobrazovat mraky či počasí (nemluvě o Cockpit View, pokud máte nainstalový plugin Google Earth).

K dispozici je i Android aplikace FlightRadar24 Pro. S ní stačí letadlo jen vyfotit a informace o letu se vyřinou vedle pořízeného obrázku.

Zdroj: vaszpravodaj.cz

Komentáře

Nahoru