Zakladatel „ruského Facebooku“ prchá ze země. Proč?

Vkontakte je největší sociální síť v Rusku, proto bývá často nazývána i „Ruským Facebookem“. Její zakladatel Pavel Durov však v úterý utekl ze země. Proč by to spoluzakladatel tak úspěšné sociální sítě dělal? No, dobrovolně to nebylo. Byl vyhozen.

V příspěvku na profilu na své sociální síti Durov v pondělí vysvětlil, že byl vyhozen ze své pozice generálního ředitele Vkontakte. „Ruský Facebook“ je podle něj nyní pod úplnou kontrolou dvou osob blízkých Vladimíru Putinovi – Igora Sečiny a Ališera Usmanova.

Pod nadvládou bohatých

Usmanov patří mezi nejbohatší muže v Rusku. V posledních letech se navíc pohybuje v oblasti několika technologických podniků. Nedávno vlastnil 10 % podílu Facebooku, vlastní i stránku Mail.ru, která hostuje ruskou druhou a třetí největší sociální síť. Sečin je často popisován jako jeden z nejbližších Putinových spojenců. Je to ropný magnát.

Durov to ale rozebral ještě podrobněji. Sedm let byla v Rusku relativní svoboda sociálních sítí. Pak se ale začal dohadovat s Kremlem, odmítl s nimi sdílet uživatelská data. A to je právě ten problém.

vk-pavel-durov

Profil Pavla Durova na Vkontakte

Bývalý CEO říká, že i přesto ho Kreml cenzuroval podobným způsobem, jakým filtruje tisk a televizní zpravodajství. A v současné době je sociální síť, která se může pochlubit 143 miliony registrovaných uživatelů (88 milionů z nich jsou Rusové), úplně pod kontrolou státu.

„Jsem pryč z Ruska a nemám v úmyslu se tam vrátit,“ řekl Durov. „Bohužel, v zemi v současné době nelze provozovat internetové podnikání.“

Poraďte mu

S odchodem Durova to bylo trochu složitější. Prvního dubna totiž podle všeho odstoupil z postu generálního ředitele sám. Jako důvod uvedl, že je příliš omezován. O dva dny později však svou rezignaci stáhl s tím, že to byl jen aprílový žertík. To se mu očividně vymstilo. Teď tvrdí, že ho vyhodili právě na základě formalit souvisejících s tímto neuskutečněným odstoupením.

Durov momentálně přemýšlí, ve kterém městě se se svým dvanáctičlenným týmem usadit. Ve svém příspěvku píše, že hledá místo, kde bude mít svobodu, volný trh, neutralitu, občanská práva a silné soudní systémy. Pak se chystá vyvíjet mobilní sociální síť. Pokud byste prý měli tip na město, ve kterém by se mu mohlo dobře žít, máte se mu ozvat na durov2016@gmail.com.

Zdroje: Arstechnica, Techcrunch

Komentáře

Nahoru