Zásilky od Amazonu budou doručovat roboti

Jeff Bezos, výkonný ředitel Amazonu, představil možný směr, kterým se bude ubírat budoucnost doručování zásilek (nejen) tohoto internetového gigantu. V současné době totiž Amazon testuje bezpilotní drony, chcete-li „oktokoptéry“, které by mohly v blízké budoucnosti obstarávat doručování menších zásilek.

„Vím, že to vypadá jako sci-fi, ale není,“ řekl Jeff Bezos CBS.

Z velikosti dronů samozřejmě vyplývá i omezení v maximální nosnosti nákladu, ovšem to vůbec není překážkou, protože většina zásilek se do tohoto limitu s přehledem vejde. Oktokoptéry by měly být schopné unést zásilky s hmotností lehce přes dvě a čtvrt kila, což tvoří téměř 86 % objemu všech zásilek Amazonu. Velkou výhodou by však byla především rychlost. S pomocí bezpilotních letounů by byl Amazon schopný doručovat své zásilky během 30 minut.

Kdy?

Nečekejte však, že v nejbližší době jednoho z nich uvidíte někde přistávat. Z technologického hlediska již není problém, avšak nutné jsou nezbytné předpisy a povolení. Nový způsob rozvážky zásilek se zatím testuje, ale organizace FAA (Federal Aviation Administrativ) mající dozor nad civilním letectvím, projekt Amazonu dosud oficiálně neschválila. Civilní vzdušný prostor v USA by měl být otevřen pro všechny drony v roce 2015 a v Evropě až v roce 2016. Do té doby se musí dát dohromady právní předpisy, které minimalizují riziko zranění osob na zemi.

Amazon Prime Air

Amazon Prime Air

I díky této záležitosti nebude služba Prime Air spuštěná dříve než v roce 2015. Sám Bezos toto datum ovšem označuje za velice optimistické. Navíc neexistují žádné zmínky o tom, že by nějaká firma připravovala pro Amazon celou flotilu dronů. Těžko tedy říct kdy, ale jednoho dne to přijde.

„Jednoho dne budou létající droni Prime Air ve vzduchu tak normální, jako když dnes vidíte kamiony na silnicích.“

Konkurence

Amazon však s nápadem není první. Už i Zookal, australská společnost zabývající se půjčováním učebnic, chce používat bezpilotní letouny k doručování. Také až od roku 2015, pokud to schválí australský Úřad pro bezpečnost civilního letectví. Problémy ale očekávány nejsou, protože v Austrálii je používání bezpilotních letounů pro komerční účely povoleno.

Zdroje: BBC, TechCrunch

Komentáře

Nahoru