Zázrak techniky: R/P FLIP. Slaví 55 let a vy o jeho existenci ani netušíte?

Jak analyzovat zvukové vlny pod mořskou hladinou, když nelze použít ponorku a většina běžných plavidel je pro tento výzkum nestabilní? FLIP je zkratka pro plující technickou základnu „Floating Instrument Platform“. Toto „plavidlo“ s doutníkovým trupem a speciálně navrženým interiérem je naprosto unikátní v tom, že dokáže plynule přejít z horizontální polohy do vertikální. Díky této schopnosti je FLIP ideálním prostředkem právě pro oceánografický výzkum.

Tuto základnu provozuje námořní fyzikální laboratoř Oceánografického institutu Ellen Scrippsové. Ta spadá pod Americký úřad pro námořní výzkum. Američtí vědci FLIP využívají pro výzkumy v Pacifiku i Atlantiku, neboť v horizontální poloze odolává velkým vlnám i bouřím. Kolem plující plošiny se pak občas na moři strhne záchranná akce, neboť lidé považují tuto základnu za ztroskotanou loď. Popravdě, nedivíme se.

flip boat

Historie RP Flip „boat“

Tato plošina byla postavena v rámci výzkumného programu životního prostředí amerického námořnictva nazvaného SUBROC už v roce 1962 v loděnicích v Portlandu. Slouží především pro sledování akustických signálů šířících se v moři, ale to není vše. Také se zabývá výzkumem vln, pomáhá s hledáním pokladů a vraků, sleduje teplotu a hustotu vody v oceánech. Sbírá také meteorologická data na otevřeném moři. Před cca 25 lety prošla základna i rozsáhlou modernizací za 2 mil. dolarů.

Jak technická základna FLIP funguje?

Jedná se vlastně o  obří plovoucí bóji o váze 711 tun bez jakéhokoliv vlastního pohonného systému, přemisťuje se tedy za pomoci tažného plavidla. Má dvě polohy – plavební vs. pracovní. Dokáže se během  práce otočit až o 90 stupňů a kolmo se ponořit pod hladinu.

Posádka do balastních nádrží načerpá mořskou vodu a díky její váze se pak loď postaví do vertikální polohy s trupem pod vodou. Stlačeným vzduchem se pak voda opět vytlačí z balastních nádrží ven a díky lehkému trupu zase zaujme horizontální polohu.

Podívejte se na video, které zachycuje jednotlivé fáze ponoření:

  1. kompletně na hladině
  2. zaplavování komor
  3. FLIP se naklání
  4. téměř pod hladinou
  5. vertikální poloha
  6. stabilní
  7. návrat na hladinu (nejnebezpečnější fáze, neboť do komor je opět přiváděn vzduch)
  8. zpět na hladině

Je pak ideální pro citlivá měřicí zařízení, má stabilní polohu a výzkum negativně neovlivňuje žádný hluk ani vibrace. Záď zůstává stále nad hladinou. Vidět můžete pak tedy jen 17 m z celkové délky 107 m, jež vidíte na obrázku.

bum

V těchto 17 m najdete také kabiny pro posádku, která může zůstat na moři bez zásobování až měsíc.

Posádka: 5 námořníků + 11 vědců

Interiér je kopletně uzpůsoben pro obě polohy lodě, najdete zde i dvojí pozici wc a umyvadel.  Jedny bývají vždy umístěny na stěnách v poněkud nezvyklých pozicích.

Samozřejmě se stalo plavidlo cílem i mnoha fotomontáží:

free flippy

velryba

Zdroje: Deap Sea News, Atlas Obscura, Wikipedia, Mirror, Ship technology, Youtube

Komentáře

Nahoru