Zločinci po chytré vodě zezelenají

Pokud se chystáte vyloupit banku v části Londýna s názvem Brent, popřemýšlejte nejdříve, jestli budete dobře vypadat zelení. Tamní policie má totiž novou tajnou zbraň, s jejíž pomocí se zloději pod ultrafialovým světlem zobrazí zeleně. A nemají o tom ani ponětí.

Policie v oblasti Brentu v současné době testuje neviditelnou chemickou látku bez zápachu, která má název SmartWater (tedy chytrá voda). A novinka už pomohla dopadnout zloděje, který chtěl ukrást nastražené policejní auto. Chudák Yafet Askale se totiž chytil do nastražené boudy a byl nastříkán vrstvou neviditelného prášku.

smartwater-uv

Policie pak díky prášku neomylně poznala pravého zloděje. Pod ultrafialovým světlem totiž SmartWater zeleně září. Ani námitky, že je nevinen, mu tedy nepomohly. Soudce ho shledal vinným z krádeže motorového vozidla, uložil mu pokutu 400 liber a odsoudil ho na 49 hodin veřejně prospěšných prací.

„Toto je další vynikající případ důkladné práce provedené brentskými důstojníky. Pomocí technologie pasti s autem jsme chytli Askala a dostali ho před soud,“ popsal inspektor Madeline Ryder. „Past s autem je součástí celkové strategie snižování kriminality pomocí SmartWater.“

uv-smartwater

Látky, které obsahuje SmartWater, jsou bez zápachu a pouhým okem neviditelné. Na kůži mohou zůstat zhruba týden a je téměř nemožné je vyprat z oblečení. Když navíc dodáme, že zloděj absolutně nemůže mít tušení, že je označkován, je tu velká šance, že bude stejně jednou dopaden.

Braňte svůj majetek

Chemikálie ale už dost pomáhá i místním obyčejným lidem. Ti dostali zdarma její vzorky, aby s ní mohli označit své cennosti. Díky tomu se o 40 % snížil počet pouličních krádeží a počet vloupání dokonce o 80 %.

SmartWater má i svůj vlastní web, kde informuje o pokrocích technologie a o dopadených zlodějích. O produktu se tam můžete dozvědět více.

Zdroje: DailyMail, Gizmodo

Komentáře

Nahoru