Zmáčknutím tlačítka se můžete cítit lépe, ale…

Je to reflex utvořený léty praxe. Zvolíte si tlačítko a zmáčknete jej, poté se něco stane. Jsou všude, na zvoncích, automatech, na přechodu i ve výtahu. 

Ne všechny ale po zmáčknutí automaticky vyústí v požadovanou akci. Některé jen vyvolají placebo dojem toho, že máme věci plně pod kontrolou, což nemáme. Nezáleží na tom, jak usilovně mačkáte, nic se nezmění.

istock_000050757486_woman-waiting-for-elevator

Zdroj: NY Times

Tlačítka zavření dveří ve výtahu neplní svou funkci již od roku 1990. V USA toho roku vstoupil v platnost zákon o osobách pohybově postižených. Ten vyžaduje, aby dveře výtahů byly dostatečně dlouho otevřeny pro bezpečný vstup lidí s berlemi, hůlkou a kolečkovým křeslem. Čili se uživatelům výtahů zamezilo ovlivnit zavírání dveří. Tento trend se pak rozšířil do světa.

00xp-placebobuttons-superjumbo

Zdroj: NY Times

Ty mohou ovládat jen pracovníci údržby a hasiči se správným klíčem a kódem. Není jisté, kolik výtahů ještě má možnost zavírat dveře manuálně. Vzhledem k životnosti výtahů jich už však není mnoho. Na druhou stranu, tlačítko pro otevírání dveří, nedělají-li to automaticky, stále fungují.

Nefunkčnost tlačítka však neznamená jeho odstranění. Dokonce se může i rozsvítit po zmáčknutí, jako signál funkce. Profesor psychologie Harvardské Univerzity, Ellen J. Langer, tvrdí:

„Představa kontroly nad situací je velmi důležitá, odstraňuje stres a podporuje duševní pohodu.“

vocation-superjumbo

Zdroj: NY Times

Ona lež fungujícího tlačítka je docela neškodná. I ti, co vědí, že zmáčknutím nic neurychlí, často tlačítko rádi zmáčknou. Neubrání se tomu. A dveře výtahu? Ty se nakonec vždy zavřou.

Zdroj: NY Times

Komentáře

Nahoru