Facebook si hrál s emocemi u 700 tisíc uživatelů

Facebook si hrál s emocemi u 700 tisíc uživatelů

Kromě toho, že Facebook je tou největší sociální sítí na světě, tak je i snem všech sociologů. S více než 1 miliardou aktivních uživatelů po celém světě se jedná o to nejlepší místo pro výzkum lidského chování.

 

Facebook samozřejmě většinu těchto dat analyzuje pomocí svých zaměstnanců, kteří se na tento obor specializují. Přece jenom na i na základě těchto dat se vám generuje váš news feed či reklamy, takže je to pro Facebook velmi důležité.

Nicméně ne vždy se jedná o čistě komerční účely. Například podle nově uveřejněné studie Facebook experimentoval se zobrazováním příspěvků u 689 003 uživatelů v zájmu vědy. A co chtěl zjistit?

Přenášení „online“ emocí. V lednu 2012 po jeden celý týden Facebook úmyslně manipuloval se zobrazováním příspěvků, kdy se snažil zobrazovat hlavně pozitivní nebo depresivní příspěvky.

A na lidi to prý skutečně zapůsobilo. Když Facebook uživatelům snížil počet zobrazovaných pozitivních příspěvků, tak poté začali psát více negativních statusů a méně těch pozitivních. A naopak. Shodou okolností se zrovna před pár dny objevilo video, které tento jev částečně ukazuje.

Lidé, hlavně teenageři by si měli dávat pozor na to, co všechno sdílí svým přátelům...a Faceboku

Lidé by si měli dávat pozor na to, co všechno sdílí svým přátelům…a Facebooku

Zpráva o této studii Facebooku rozhodně uškodila. Poslední dobou se totiž Facebook snaží ujistit svoji uživatele, že jejich soukromí je v bezpečí. Ale takovéto experimenty, kdy Facebook využívá své uživatele a jejich osobní data k experimentům tomu moc nenasvědčují.

Facebook ujišťuje, že všechny experimenty jsou vlastně jenom kvůli uživatelům, aby měli z Facebooku lepší zážitek. Ale přitom samotná studie otevřeně přiznává, že Facebook cíleně emociálně manipuluje se svými uživateli.

To již samozřejmě vyvolalo odpor jak u mnoha organizací zaměřených na soukromí, tak i u velkého množství obyčejných uživatelů. Uvidíme, jak se k tomu vyjádří samotný Facebook. Tedy jestli se vůbec vyjádří.

Manipulace s emocemi se asi žádnému uživateli nelíbí. Většina lidi ale zapomíná, že Facebook je technicky v právu. Každý při registraci na Facebook dal Facebooku souhlas, aby mohl pracovat a manipulovat s jeho daty.

Ano, i na tyto průzkumy (research) může Facebook využívat vaše data

Ano, i na tyto průzkumy (research) může Facebook využívat vaše data

A že těch dat je. Facebook o vás může vědět téměř cokoliv. Zde jsme vypíchli 80 věcí, které Facebook o vás ví, pokud jste mu to dovolili. Jméno, datum narození, vaše zájmy, vaši přátelé a mnoho dalšího…

Studie navíc poznamenává, že Facebook se řídil jenom základními údaji (jestli je příspěvek pozitivní nebo negativní), takže neporušil žádné zásady ochrany osobních údajů.

To samozřejmě není nic nového. Ale je to alespoň připomenutí, že i když jste nemuseli nic platit za registraci na Facebooku, tak vaše členství zde není zadarmo.

zdroj: forbes.com, buzzfeed.com, pnas.org

Milovník knížek, počítačových her a anime. Kromě toho si myslí, že člověk by kromě ducha měl rozvíjet i své tělo. Proto se pravidelně věnuje běhání, posilování a několika dalším věcem. Na Objevit.cz vás pravidelně informuje o novinkách z IT.

Komentáře

Nahoru