Investice 1 litru do proudového chrániče vám zachrání život

Investice 1 litru do proudového chrániče vám zachrání život

V roce 2007 vyšla nová norma nařizující (ve skutečnosti normy nemají „status zákona“ a dodržování není povinné) instalovat nový prvek do elektroinstalací pro obyčejné lidi. Jedná se o nutnost proudového chrániče s citlivostí 30 mA pro všechny zásuvky.

Princip činnosti proudového chrániče

Pokud si vzpomenete na základní školu jak jste zapojily žárovku a baterku. Říkali jste si že elektrický proud, který vyjde z baterky projde žárovkou, rozsvítí ji a vrátí se do baterky. Teď máme místo baterky zásuvku. Když je vše v pořádku, tak elektrický proud vyleze ze zásuvky levou dírkou projde třeba žárovkou lampy a zase se vrátí do pravé dírky zásuvky.

Jenže když vám lampu pravidelně počůrává pejsek a izolace je „zničená“ tak lampa tzv. probijí, když se se dotknete kovové kostry (kovové proto, že kov  je elektricky vodivý).

Teď když je lampa rozbitá, elektrický proud se rozdělí, část jej poteče do žárovky, ale část i do  vaší ruky, kterou se budete mít položenou na deklu s poškozenou izolací. Proud vám vstoupí do ruky a projde vámi do země (ve zpocených ponožkách vám elektrický proud více ublíží než v bačkorách s gumovou podrážkou) a vytvoří se tak „další elektrický obvod“.

Teď asi vás napadá, vždyť od toho mám jističe, aby mě to nezabilo. Úvaha je maličko správná, jenže jistič kontroluje, aby elektrický proud nenarostl, např. při zkratu (když se spojí 2 dráty před žárovkou, když pejsek čůrá na šňůru k lampě).

Právě proudový chránič hlídá, aby proud který  vylejzá z leví dírky zásuvky, aby se stejně veliký vrátil i do pravé dírky. Když je nějaký rozdíl (do 30 mA), tak to znamená, že elektrický proud si našel ještě jinou cestu, než přívodní šňůrou do lampy, třeba přes vaše tělo a ihned vypne elektrický obvod, jako když vám při prasklé žárovce vypadne jistič !

Jak poznám, že mám proudový chránič v rozvaděči ?

Vypadá jako tlustší jistič a má  tlačítko, které se musí 1 měsíčně stisknout.

Již existují i proudové chrániče které v sobě mají i jistič, tak si ušetříte místo v rozvaděči, ale musí to posoudit odborník co je vhodné.

Jak si dám proudový chránič vedle jističů ?

Nejdůležitější je zkontrolovat elektroinstalaci, zda to vůbec jde protože na starší elektroinstalace namontovat nejde, přesněji tam, kde jsou taženy jen 2 dráty.

Elektroinstalaci musí zkontrolovat oprávněná osoba tzv. revizní technik, a jeho revizní zprávu musíš dát projektantovi,  který udělá projekt na rekonstrukci (staré dráty se vybourají ze zdi a dá se nový 3 žilový kabel) a vše se přepojí. To opět musí provést odborný pracovník a po něm opět musí přijít revizní technik a jako podklad pro revizi musí mít papíry od projektanta.

Poznámka: Text je značně zjednodušen pro laickou veřejnost a v některých místech je technicky nepřesný a nerespektující některé výjimky.

 

29 let, invalidní důchodce pro invaliditu 3. stupně, vyučen v oboru Elektrikářem - silnoproud a maturita v oboru Strojírenství. Tak trochu plaváček českého internetu. Přezdívka: Koleso, Plaváček, Michal, Mistr Vodoznak Zájmy: strojírenství, elektrotechnika, plavání žen, venčení pejska Danečka II., tvorba vodoznaků a nakupování Pribináčků. Budoucí potravinový inspektor. Fanoušek stativu a měkké stírací pryže neboli gumy. Žije v Rakovníku a na Živě.cz. Vyskytuje se a píše na Objevit.cz, kde píše jen a pouze v CZ jazyce, i když s pravopisnými a gramatickými chybami, protože je dyslektik! Píše pro Objevit.cz dobrovolně a zcela zdarma bez nároku na jakýkoliv honorář! a děkuje šéfredaktorovi za cennou životní zkušenost a možnost vyzkoušení si práce redaktora internetového e-magazinne (E-zinu). Michal Kolesa - oficiální osobní webová stránka (odkaz na homepage Michal kolesa) ; otevře se v nové záložce/okně

Komentáře

Nahoru