Jak zrušit Timeline na Facebooku?

Jak zrušit Timeline na Facebooku?

Není nic jednoduššího, než si jej přece zrušit! Na internetu najdete desítky návodů a videí, ve kterých vám rádoby chytráci radí, jak se zaručeně zbavit této nové fičury. Napíšu to velkými písmeny, aby to každý pochopil: TIMELINE PROFIL ZRUŠIT NEJDE. Pro jistotu to napíšu ještě jednou, pokud trpíte capslockovou slepotou či jste alergičtí na kapitálky a jiná nepřirozeně velká písmena. OPRAVDU to nejde.

Jak je možné, že ve videu Timeline to zrušit jde? Je to FAKE?

Je a není zároveň. Na Youtube většina IT guru používá pro navrácení facebookového svého profilu do původního stavu plugin, který si nainstalují do prohlížeče. Tím však dojde ke změně jenom u vás – na vašem počítači (respektive pouze ve vašem internetovém prohlížeči – v Mozille, IE, Chromu apod.). Ostatní uživatelé uvidí na vašem profilu stále TIMELINE profil. Klidně můžete svým kamarádům tvrdit, že „vy to máte změněné“ – chyba lávky. Nemáte.

Proč Facebook přišel s tímto upgradem? Vždyť „ta“ Timelajna je pěkně hnusná a nepřehledná!

Ano. V tom s vámi bude souhlasit docela velké procento populace na Facebooku. Proč se k tomu kluci z Facebooku odhodlali? Jedna bláznivá teorie říká, že si zaměstnanci Facebooku libují v týrání sociálních neviňátek a proto vznikl Timeline profil. Někteří skeptici dokonce tvrdí, že se jedná o věděckou studii, která si klade za cíl zmapovat, co ještě uživatelé Facebooku vydrží.

Ale ať je to tak a nebo jinak, budete muset Timeline profil používat už napořád. Nebo aspoň do té doby, než někdo zavelí zase k další proměně z relativně vkusného motýla na lišaje smrtihlava, který se (přiznejme si to rovnou) líbí jen několika málo nadšencům (vyznavači stylu EMO, punkeři, rockeři, metalisti).

Zběžně o Facebook Timeline

Dne 15. prosince 2011 oznámil Facebook, že změní dosavadní grafickou podobu facebookových profilů. Tato změna nese jméno Facebook Timeline, která umožňuje uživatelům vytvořit si ze svého profilu online deníček, ve kterém máte zaznamenány veškeré důležité milníky. Částečně tak Facebook kopíruje vzhled klasických blogů, které se vyznačovaly tím, že se všechny zprávy řadily pod sebe chronologicky. Vaši přátelé si tak mohou během několika minut prohlédnout celou historii vašeho života, podívat se, kdy jste dokončili základní, střední a nebo vysokou školu. Od kdy jste zadaní. Jak dlouho v aktuálním zaměstnání apod. Vy sami do Timeline profilu můžete zařazovat i další pro vás důležité milníky (kdy jste se přestěhovali, ve který den jste začali s rekonstrukcí dobu či bytu, kdy jste si nechali na vaše tělo umístit první tetování atd.).

Ač po vizuální stránce se jedná dle mého soudu o nešťastný počin, podíváte-li se na to z druhé stránky, poznáte, že se nejedná o až tak špatný tah. Timeline totiž doslova vybízí lidi, aby toho na sebe práskli pokud možno co nejvíce. Čím více toho na sebe prozradí, tím déle budou trávit jak oni, tak i ostatní sledování dalších Facebookových profilů, komentováním, přidáváním dalších fotek apod.

Co dále vám umožní provádět Facebook Timeline? Co nového přináší?

Timeline vám umožňuje nahrát si na pozadí vlastní fotku (tzv. Cover Photo). Tím lze docílit docela hezkého vzezření vašeho profilu (pozor, budou si jej moci prohlédnout všichni, takže nepoužívejte fotografie, které nemají vidět cizí oči).


Dále si můžete nahrát vlastní profilový obrázek (Profile Picture), nejčastěji si zde lidé nahrávají obrázek svého xichtíku.

Další vychytávkou je pak Timeline Navigator – najdete jej na pravé straně obrazovky. Umožňuje vám vyfiltrovat události dle data (roku, měsíce). Po kliknutí na vybraný datum se vám zobrazí všechny aktivity, které jste v daném období publikovali. Nemusíte tak už dlouze hledat, stači si pamatovat, ve kterém roce jste co prováděli.

Poslední významným nástrojem je tzv. Timeline Publisher. Jedná se o klasické pole pro odesílání statusů, obrázků a stanovení již dřívě zmiňovaných milníků. Protože Timeline dává všem možnost dozvědět se o vás docela hodně informací (navíc s časovým určením, kdy jste co dělali), můžete si nastavit i úroveň zabezpečení profilu a ovlivnit, co uvidí ostatní. Můžete si nastavit míru soukromí a ovlivnit tak, kolik toho mohou vidět vaši přátelé i lidé, kteří vás vůbec neznají. Změnu nastavení provedete následovně – klikněte v pravém horním rohu na šipečku – viz obrázek.

Pak již jen zvolte jeden z přednastavených bezpečnostních profilů (Public, Friends, Customu této volby si můžete stanovit, kteří lidé nemohou vidět bližší informace obsažené v Timeline profilu).

 

Zabezpečení profilu si můžete nastavit ku obrazu svému – pod těmito tři tlačítky pak máte další volby, s jejichž pomocí můžete ovlivnit, zda vás lidé mohou tagovat ve fotkách a zda nejdřív musíte tagnutí schválit, můžete si nastavit, kdo všecho vá může posílat žádosti o přátelství, na této stránce lze také nastavit blokování konkrétního uživatele či uživatelů – stačí zadat jméno nebo email a dotyčný se k vám na profil už nikdy nedostane).

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru