Michal Burda: Tetování o člověku hodně napoví (3/4)

Michal Burda: Tetování o člověku hodně napoví (3/4)

Michal založil před mnoha a mnoha lety asi nejznámější tatérské studio u nás (Tribo). Stal se doslova českou žijící legendou a průkopníkem české tatérské scény. I díky němu se dnes dívají Češi na tetování trošku jinak. A i díky němu mají mnozí z nich nějakou malůvku na svém těle. 

Četli jste už první a druhou část rozhovoru?

Musí tatér člověka vyzpovídat a utvrdit se v tom, že si je klient skutečně jistý, že tetování opravdu chce?

Podle mě to důležité je. Záleží samozřejmě na tom, o jaké tetování jde. Jestli už ten člověk nějaké tetování má, jestli je v tom zběhlý anebo ne. Pokud je to něco malého a jednoduchého na skrytém místě, tak asi není potřeba nad tím příliš filozofovat.

Ale pokud zákazník s tetováním žádné zkušenosti nemá, jde o rozsáhlý projekt, na hodně viditelném místě, tak tam by měl ten pohovor s tatérem být asi delší. Obzvlášť v případě, kdy je představa klienta v nějakých ohledech špatná.

Přinese si třeba nějaký návrh, který si stáhl někde na internetu, nebo mu to nakreslil kamarád. My ale vidíme, že je to hrůza, je to okopírované, amatérské, příliš trendy a šlo by to vymyslet lépe.

tattoo_filip

Tattoo by Filip, archiv Tribo

V takovém případě se snažíme toho člověka posunout trochu jinam a v tomhle směru jej trochu vzdělat. Vysvětlit mu, proč si myslíme, že tohle není zrovna dobrý nápad. A v rámci možností to posunout k tvorbě originálního návrhu tak, aby byl zákazník spokojený, líbilo se mu to a měl z toho radost, ale také abychom si za tou prací mohli jako tatéři stát.

Někteří lidé si dají říct a jsou pak rádi, že jsme jim s tím pomohli. Někteří zase ne. Taky se dost často stává, že to nakonec neděláme a oni pak jdou jinam.

Jak je to s tetováním u dětí?

Normálně tetujeme od 18 let, pouze v některých extrémních případech tetujeme mladší jedince třeba ve věku od 16.

Většinou nás třeba o to prosí rodiče, protože se bojí, že pokud to neuděláme my, tak to udělá někdo v bytě, třeba nějaký pokoutný domácí tatér nebo kamarád, co s tím začíná a potřebuje se na někom učit.

tattoo_david

Tattoo by David, archiv Tribo

Což je docela legitimní důvod. Takže pokud vidíme, že ty „děti“ jsou vyspělé a rodiče mají rozum, všichni vědí co a proč to chtějí, jsou rozhodnutí a není to nic velkého nebo extrémního, tak pak jsme třeba ochotní udělat tu výjimku. Ale moc se do toho zrovna nehrneme.

Raději to uděláme my než nějaký patlal, kvůli kterému pak bude mít ten člověk na těle něco, za co se pak bude stydět a my to stejně budeme muset za pár měsíců nebo let opravovat.

Setkal ses někdy, že člověk chtěl tetování třeba týden po odstranit?

Myslím si, že ne. Samozřejmě se stává, že k nám chodí hodně lidí se špatnými kérkami z jiných studií. Nebo si chtějí nechat předělat tetování od nějakých domácích tatérů. Ty jsou schopni se ozvat hned druhý den po akci a chtějí, abychom to zachránili.

Občas k nám zavítají lidé, co mají na sobě nějaký hřích z mládí. Také se stává, že někdo si nechá vytetovat jméno nějaké přítelkyně, které jsme třeba dělali my. A pak přijde s tím:

“Ty se mi budeš smát, ale…”

Takže spíše takhle se dostáváme s „nepovedenými“ nebo špatně zvolenými kérkami do styku my. Ale většinou se nestává, že by si někdo nechal udělat kérku a za týden zase přišel a chtěl ji odstranit. To ani nejde.

Samozřejmě, občas se stane, že člověk narazí na nějakého nevyrovnaného člověka nebo blázna, ale tomu se zamezit nedá. Ale většinou to není tak, že by tito lidé byli nespokojení s prací tatéra. Spíše si právě zvolili nějakou blbost, trvali na ní a tatéra k ní přemluvili a pak jim to někdo zhanil a oni přijdou a chtějí s tím něco dělat. Takže mají spíš problém sami se sebou a někdy si říkám, že by měli místo tatéra spíš navštívit psychologa.

Když jsi zmínil ty blázny, jakou nejbláznivější kérku si viděl?

Na tohle neumím odpovědět, protože jsem toho viděl vážně hodně 🙂 . Navíc mě teď nic nenapadá. Ale namátkově: Jednou po nás chtěl starší chlapík vytetovat na čelo vesmír a druhý zase chtěl jako první tetování na obličej kozla s pentagramem. Nebo mi psal někdo, že by chtěl dva rukávy, celá záda a hrudník a to celé se musí stihnout během vánočních prázdnin.

tattoo_koca2

Tattoo by Kóca, archiv Tribo

Co se ti víc líbí – nějaké vtipné tetování nebo umělecké?

Líbí se mi obojí. Na tetování je parádní právě ta nevratnost, že to tetování máš na celý život.

Takže je to vážná věc, ale na druhou stranu mám rád, když to obsahuje nějaké prvky humoru a musí to vypadat dobře. To je asi důležitější než aby to za každou cenu vypadalo umělecky.

Michale, ty celé studio vedeš sám? Nebo máš nějakého společníka?

Mám společníka Jardu, s kterým to děláme 18 let.

tatoo_koca

Tattoo by Kóca, archiv Tribo

Kolik lidí se podílí na chodu Tribu?

Momentálně zhruba patnáct..

Vy děláte tetování, piercing. Zajímalo by mě, zda taky nabízíte i odstraňovaní tetování.

Děláme to také, máme certifikovaný laser a používáme ho především na takové ty “překrývačky”.

Používáme ho spíše na zesvětlování starých a tmavých věcí, takže se pak nemusí tolik černit a výsledné práce mohou být menšího rozsahu než bez použití laseru, kdy se staré tetování musí schovat ve velké ploše.

Starší věci menšího rozsahu dokážeme odstranit takřka úplně. Ale většinou nám stačí u části tetování jenom zesvětlit některé tmavé plochy a pak přes to můžeme tetovat a vytvořit tak tetování nové, lepší nebo jiné.

Jak dlouho trvá zahojení po zákroku laserem?

Myslím, že to je hodně podobné jako u běžného tetování. Po třech nedělích, případně po měsíci nebo měsíci a půl je to zahojené a můžeme jít na další sezení. Ale opět je to hodně individuální, každému se to hojí jinak.

Bolí to stejně jako obyčejná kérka?

Bolí to… jinak 🙂 .

Zkoušel jsi to?

Zkoušel jsem si zesvětlit a odstranit tetování na ruce. Za mě můžu říct, že to občas docela bolí, ale je to docela krátké a bolest je taková palčivá, překvapivá, prostě jiná.

Co se změní na tetování třeba po deseti, patnácti letech?

Jak člověk stárne, tak stárne i tetování. Mění se, stejně jako se mění i jeho majitel. Reflektuje to, jak ten člověk žije, jak se o sebe stará. Když prostě ztloustne, tak se to tetování úměrně všemi směry zvětší. Časem získává na autentičnosti a dostává to pěknou patinu. A právě tohle se mi na tetování líbí, jak se v čase mění.

Je potřeba mít na paměti, že kůže pracuje, ten inkoust pracuje, že to není a nikdy nebude jako na papíře.

My můžeme udělat technicky perfektní, čerstvé, barevné, geometrické tetování, ale časem na slunci jako každá barva bude trochu blednout, některé linky se v kůži můžou lehce rozpít. To je normální.

Je potřeba tetování třeba po několika letech obnovovat?

Když někdo tu potřebu má, tak proč ne. Když je někdo spokojený s tím, jak to stárne, tak to potřeba není. Opět – každý to má úplně jinak.

tattoo_filip2

Tattoo by Filip, archiv Tribo

Co bych měl dělat hned po tetování, aby se mi to vše lépe a rychleji zahojilo?

Měl bys být především opatrný, dodržovat základní zásady hygieny a vždy by sis před kontaktem s čerstvým tetováním měl pořádně umýt ruce. Neuškodí ani na pár dní vynechat nějaký sport nebo trénink, ale sportovat se i s čerstvým tetováním dá při dodržování zpřísněných hygienických zásad.

Určitě je dobré mít čerstvé tetování zabalené ve fólii, pravidelně ho omývat antibakteriálním mýdlem, a nosit čisté a volné oblečení. Po jednom dvou dnech ho pravidelně mazat. Doporučil bych si tady u nás koupit na to speciální kosmetiku. A hlavně postupovat podle psaných instrukcí od tatéra, které mu dáme do ruky. V případě jakýcholiv problémů nebo pochybností okamžitě volat nebo se stavit. Pak by mělo vše probíhat bez komplikací 🙂 .

Měl bych samotnou fólii mít na tetování i po dobu i několika dní? A pokud ano, tak proč?

Není to vůbec od věci. Právě ta fólie chrání tetování proti zanesení infekce, nechtěnému podráždění, proti nečistotám z oblečení, které se mohlo na tetování přilepit. Má to zkrátka ochrannou funkci.

Hodně záleží na rozsahu toho tetování a na tom, co vlastně děláte. Hned po tetování se samozřejmě ten obrázek přikryje fólií a někdy jí stačí pak doma sundat a dle potřeby doporučujeme třeba zase přelepit na noc. Ale klidně ještě několik dní, když je ještě riziko nějaké té infekce, nebo se nevyhnete nějakému špinavému prostředí, tak vůbec není od věci tetování pravidelně přelepovat fólií dál a tu sundat vždy až doma, omýt a nechat dýchat. Začít mazat krémem až když je tetování suché a nic se z něj už nevylučuje.

tattoo_lukas

Tattoo by Lukáš, archiv Tribo

Jak bych se měl starat o tetování později? Mám na mysli starost o již zcela zahojené tetování. Je třeba ho natírat nějakým silným opalovacím krémem a chránit jej tak více před sluncem?

Je dobré tetování chránit opalovacím nebo přímo speciálním krémem s vysokým ochraným UV faktorem. Nová vrstva kůže je jemná a ztranitelná a je třeba jí chránit aby se nespálila, to by hojení rozhodně neurychlilo. Mazání opalovacím krémem působí také jako prevence aby tetování nevybledlo, platí to hlavně třeba v létě na dovolené tam, kde má slunce velkou sílu.

Pod jakou živnost spadá tetování? Je to nějaká volná živnost nebo vázaná?

Je to živnost, která se jmenuje “porušování integrity lidské kůže”. Dříve spadalo pod kosmetické služby a pak se z toho jako vydělila právě tato živnost. Je to živnost vázaná.

A tu živnost může dělat každý? Nebo se na to musí dělat zkoušky?

Musíš mít buďto střední zdravotnické vzdělání, rekvalifikační kurz nebo nějakou předchozí praxi.

tattoo_tereza

Tattoo by Tereza, archiv Tribo

Poznáš podle tetování, jaká bude povaha toho kterého člověka? A je to právě to, co se ti na tom tetování líbí?

Tak nevím, jestli dokážu poznat povahu, ale je fakt, že při pohledu zkušeným okem mi většinou tetování o člověku hodně napoví. Často mi stačí letmý pohled, abych věděl kdo to dělal, kdy a kde to dělal a co toho člověka k tomu asi vedlo.

Ale stejné je to i u jiných věcí, můžeš zkusit odhadnout člověka podle toho, jaké nosí oblečení, jakou poslouchá hudbu, jaké si vybere auto nebo kolo. Tak podle toho se dá také dost věcí usoudit. O tom je vlastně také trochu práce tatéra. Umět odhadnout lidi.

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru