Michal Josef Tóth: Lidé často čekají zázraky na počkání (I. část)

Patří bez nadsázky mezi největší odborníky na výživu v ČR. Zakladatel nejspíše největší skupiny na sociální síti věnující se zdravému životnímu stylu Fitness Motivation CZ, spoluautor knížky Co vám výživoví poradci neříkají a spolumajitel internetového obchodu s fitness doplňky FitStore.cz vám dnes povypráví o tom, jak dospět.

Ahoj Michale, jak ty ses vlastně dostal k dietologii a nutričnímu poradenství? Zajímal ses o zdravou výživu již dříve? Ať už jako sportovec či ze zdravotních důvodů?

Čau Michale, první zájem přišel ještě na střední škole, kdy jsem měl velké problémy s podváhou. Mé tělo zkrátka odmítalo přibrat za jakýchkoli podmínek. Když jsem přidal cvičení, objevila se u mě poměrně nepříjemná vada imunity, která mi bránila v normálním životu, natož ve sportu nebo v nějaké změně postavy. Správná strava tudíž byla jediná možnost, jak s tím pohnout a začít normálně fungovat a hlavně se normálně i cítit.

michal

Michal Josef Tóth se zabývá dietologií a nutričním poradenstvím.

Patřil jsi anebo stále patříš mezi aktivní sportovce, tzn. jezdíš na nějaké závody (fitness apod.)?

Rád bych si někdy soutěž vyzkoušel. Bohužel, „nemám koule“ ve svém zdravotním stavu riskovat přípravu. Abych řekl pravdu, doteď mám imunoterapie a občas se pěkně zapotím i při mém rekreačním cvičení a musím dělat dlouhodobé pauzy. Soutěže jsou pro mě tabu, nezbývá mi než zůstat věrným fanouškem.

Kde a jak se vlastně naučil všechno to, co umíš? Testoval jsi jednotlivé diety na sobě, případně si načítáš zahraniční studie, jezdíš na semináře?

Začátky v tomto oboru jsou jeho rozhodně nejhorší částí. Pokud nemáte skutečně odborné vedení, dříve či později se dostanete do pěkné blamáže neodborných článků a názorů, které si navzájem protiřečí. Česká Republika bývá ve většině oborů hodně zaostalá, v případě výživy to platí stonásobně. Doteď se běžně setkávám s poradci, kteří preferují  desítky let vyvrácené mýty. Svůj názor si hrdě obhájí argumentem „to nás učili na škole“. Jsem toho názoru, že studovat z českých zdrojů obor výživy je zcela nemožné. Ostatně to byl podnět pro sepsání naší první knihy: „Co vám výživový poradci neříkají? (Protože to nevědí)“, které se k dnešnímu dni prodalo více než 20 tisíc výtisků. Pokud chcete tento obor studovat, základem je výběr správných zdrojů ze zahraničí. Přiznám se, že nejsem zastáncem alternativních diet – zaměřuji se na léta ověřenou klasiku, která fungovala a vždy fungovat bude.

michal-02

Kniha Co vám výživoví poradci neříkají? (Protože to nevědí)

Kdy tě napadlo, že bys mohl tyto své zkušenosti zpeněžit? Respektive, že bys pomáhal lidem se změnou jejich stravovacích návyků a s dosažením jejich vytoužené postavy?

Upřímně řečeno, nebyl to ani tak úplně můj nápad. Vše vzniklo naprosto přirozeně. Právě kvůli studiu výživy a řekl bych, lidského těla všeobecně, jsem se dostával do okruhů lidí, kteří mají stejné ambice – pochopit reakce a funkce lidského těla. S ohledem na fakt, že mou motivací byl komplikovaný zdravotní stav, studia jsem se chopil opravdu intenzivně. Základní poradenství, které jsem dával, bylo a vždy bude zdarma. To je taky samotná podstata skupiny Fitness Motivation CZ, kterou jsem založil. Hodně lidí však chtělo víc než jen radu. Chtěli přímo „návod“, který mohou bezmyšlenkovitě dodržovat. Má práce poradce tedy vznikla v situaci, kdy jsem chtěl svým klientům dát více než jen prostou radu. Doteď mě neuvěřitelně potěší každá nová spolupráce – důvěra, kterou ve mně lidé mají, je tou nejlepší odměnou za tvrdě odvedenou práci.

Je to skutečně jen o stravě? Mohu třeba hubnout anebo naopak nabírat svaly jen tím, že razantně změním jídelníček? Stačí skutečně jen „správně jíst“ anebo je to také o tom mít dostatečný výdej?

Ještě, než odpovím na samotný dotaz, bych chtěl říct, že v 9/10 případů ve výživě neexistuje univerzální odpověď. Vždy je nějaké „ale“. Celý proces hubnutí leží v základu na poměru příjem (energie, kterou přijmu) a výdej (energie, kterou vydám). Pokud  je příjem menší než výdej, hubnu. Pokud je příjem a výdej v rovnováze, hmotnost nám zůstává stejná. Poslední případ je potom příjem vyšší než výdej a v takovém případě samozřejmě roste tuk.  Růst svalů je potom další proces, který opravdu není jen o stravě.

Samozřejmě, v případě správné stravy dochází k rozvoji svalové tkáně i při běžné pracovní činnost, bohužel tato činnost je vlivem evoluce mnohonásobně nižší, než tomu bylo v minulosti. Přitom větší úroveň aktivní hmoty nám trvale zaručí i větší výdej. Velkým problémem jsou potom předsudky žen, kdy dodnes panuje jeden z největších mýtů fitness „když budu chodit do posilovny, budu vypadat jako Rambo“. Ženy, nejezděte na nákupy autem, mohlo by ses stát, že po cestě vyhrajete závod Formule 1 a najdete ztracený poklad – šance na mužnou postavu na počkání a výhra trofeje s pokladem jsou asi stejné. Mužné postavy u žen jsou dosaženy opravdu dlouhodobým a intenzivním cvičením za podpory anabolických látek a dalších preparátů.

Cvičení s přidanou externí vahou naopak dodává ženskému tělu křivky. Do hry nám potom vstupují další proměnné, které jsou také silně spojeny s dnešní dobou – stres, spánková hygiena, pitný režim, hormonální profil, stav trávící soustavy, zdravotní potíže atd. Myslím, že už každému asi došlo, že hubnutí opravdu NENÍ jen o stravě. Tím pádem, neexistuje správný jídelníček nebo správná dieta, pomocí které na 100 % zhubnete. Vaše tělo je vždy odrazem vaší životosprávy. Pokud budete dokonale jíst, dokonale cvičit ale spát 4 hodiny denně, vaše výsledky budou hodně omezené. Celou tuto problematiku můžeme nazvat „zákonem minima“. Mé tělo je tak hezké a tak zdravé jako nejslabší faktor mé životosprávy.

Co třeba Češi dělají nejčastěji špatně, co se týče stravování? Určitě docela hojně konzumují pečivo, navíc tradiční česká kuchyně tomu asi taky příliš nepřidá. Takže, co bychom měli změnit, abychom nebyli národ „otesánků“?

Většina lidí by si na tuhle otázku dokázala odpovědět zcela sama – moc jíme, málo cvičíme. V případě pohybu je to zásah do černého, u jídla je to však přesně naopak. Průměrný Čech jí mnohem méně, než by měl. Jeho příjem je nejen nedostatečný, ale i složený ze špatných potravin. Takový jídelníček má samozřejmě vliv na cholesterol, cukry v krvi, imunitu, vytrvalost, kvalitu sexuálního života a zdraví všeobecně. To však dnešní klienty ve většině případů vůbec netrápí. 9/10 klientů řeší pouze hladinu svého tuku, případně horší kvalitu vlasů, nehtů a pleti, což jsou samozřejmě další faktory, které strava přímo ovlivňuje.

S jakými dalšími nejčastějšími zlozvyky se setkáváš u české populace?

Je to trošku paradox, ale většinu zlozvyků si všichni uvědomují. Mezi nejčastější rozhodně patří:

  • Nedostatečný příjem tuků (ryby, ořechy, semínka a další).
  • Nedostatečný příjem bílkovin (maso, vejce, mléčné výrobky a další).
  • Vysoká konzumace cukrů (sladkosti, sladké pečivo, slazení).
  • Konzumace slazených nápojů.
  • Nedostatečný nebo špatně zvolený pohyb.
  • Nekvalitní spánek.
  • Minimum pohybové aktivity.

A ze všech nejhorší. Netrpělivost. Při snaze změnit svou životosprávu je důležité uvědomit si základní předpoklad. Rychlé hubnutí nikdy není bez následků. V případě, že „zhubnu“ způsobem hladovky, pouze se odvodním a vypustím odpadní látky. Samozřejmě jen dočasně. Jako vedlejší účinek potom zpomalím svůj metabolismus a zhorším svůj stav trávicí soustavy – laicky mnohdy nazýváno „jojo efektem“. Pokud chcete mít trvale krásné a hlavně zdravé tělo, musíte svůj přístup k životosprávě také trvale upravit. Existuje jedna zkratka nebo spíše tajemství ke krásnému tělu – nehledat zkratky.

Kolik lidí, kteří se rozhodnout pro změnu, svého cíle nikdy nedosáhnou a proč? Je to kvůli tomu, že jim chybí motivace, znalosti, vůle či peníze?

Tohle je hrozně záludná otázka. Já skutečně věřím, že úplně každý může zlepšit svůj stav. Nejčastějším problémem bývá právě nedostatečná trpělivost. Většina lidí, kteří sejdou ze své cesty, bývají lidé, kteří očekávají výsledky na počkání. Každý den slýchám a čtu zprávu, která vypadá nějak takhle: „Už měsíc se snažím….“ Realita je taková, že lidé  dodržují desítky let špatnou životosprávu a následně čekají výsledek za měsíc. Takhle to opravdu nefunguje. Tělo je skutečně „zázračný stroj“ který umí zázraky, ale bohužel ne na počkání. Čím horší životosprávu držíme, tím déle bude trvat její náprava. Na otázku „A jak dlouho to bude trvat?“ je krásná odpověď – „Dokud to nebude lepší.“ V ideálním případě by vaše změny v životosprávě měly být trvalé. Trvalá změna v životosprávě je totiž jediná zaručená cesta k trvalým změnám na vašem těle. Pokud změny nevidíte, rozhodně to neznamená, že se nic neděje. Změny vždy začínají „uvnitř“ – redukce tuků a celková rekompozice je až druhořadá.

V druhé části rozhovoru s Michalem se věnujeme skladbě jídelníčku  jako takovému a doplňkům stravy. Tak šup na druhou část….

Komentáře

Nahoru