Místo pro pedofily, malé soukromí, výhrůžky – vítejte na fenoménu současnosti

Místo pro pedofily, malé soukromí, výhrůžky – vítejte na fenoménu současnosti

O trendu 21. století, Facebooku, bylo napsáno již hodně, a také bylo hodně napsáno o jeho bezpečnosti. Jelikož oblíbenost této sociální sítě dosáhla opravdu zázračné míry, jeho směrem se bohužel začali orientovat i různí hackeři, podvodníci ale i například pedofilové. Začneme s několika kauzami, které otřásli důvěrou mnoha lidí v bezpečnost této sociální sítě.

Pedofilové a zakázané ovoce

Jednou z kauz, která se dostala na širokou veřejnost, je opravdu aktivní pedofil z ciziny, kterému se během čtyř měsíců povedlo pomocí Facebooku sexuálně zneužít asi 80 dívek ve věku od 9 do 14 let. Přitom účet na Facebooku je podmíněn dosaženým 13. rokem věku. A pokud už se i 9ti-letému dítěti podaří obejít „zabezpečení“ proti registraci nezletilých, tak se není možné divit, že se takovéto případy objevují.

Nicméně Facebook nenese právní odpovědnost, tudíž jde jen o dobrou vůli tvůrců, zda začnou pracovat na nějakém účinném řešení.

Jedna síť, jedna hrozba

Dalším „úletem“ Facebooku se stala záležitost okolo operačního systému Android a programem FaceNiff. Pokud totiž máme mobilní telefon s Androidem, který má administrátorská práva (tzv. root), můžeme pomocí velmi jednoduché aplikace zobrazit všechny Facebook účty, které jsou přihlášené ve stejné WI-FI síti jako náš mobil s Androidem. Po zobrazení účtu se totiž do něj dostaneme jedním kliknutím, heslo sice program nezjistí, ale v žádném případě to nemění závažnost případu.

Obrana je naštěstí taktéž jednoduchá, stačí zajít do nastavení účtu a poté do nastavení zabezpečení a tam zvolit používání HTTPS kdykoliv je to možné.

Prodej soukromí, nebezpečí útoku a konkurence

V poslední době se však, po všech malých podvodnících a hackerech, ozvala i první velká hrozba a to v podobě skupiny Anonymous, která oznámila datum kdy má tato skupina Facebook napadnout. Datum je stanoveno na 5. Listopadu, ovšem právě datum vyvolává největší nedůvěru ve sliby hackerů. Anonymous má sice za sebou dost velkých projektů, které však nikdy nebyly oznámeny tolik dopředu.

Důvodem proto mohou být možná nižší zabezpečení Facebooku, případně to, že se jedná pouze o vyhrůžku. Objevují se dokonce i spekulace, že má útok zvýšit šance konkurenčního Google Plus, to je však nesmysl. Jako hlavní důvody uvedli hackeři fakt, že Facebook údajně prodává data soukromým agenturám a úřadům, což hackeři berou jako výrazné narušení soukromí. Aktuálně však hackeři útok opět odvolali.

Budoucnost Faceboku je, lidově řečeno, ve hvězdách. Prakticky na tom není jednička mezi sociálními sítěmi o moc lépe, než její konkurenti. Nejdůležitějším otázkou je, jak rychle budou bezpečnost řešit tvůrci Facebooku, zda se jim podaří zabránit výše zmíněným případům a jim podobným…

Co myslíte vy?

Student informačních technologií a ekonomiky. Mezi jeho největší záliby v IT patří mobilní technologie, weby a jejich samozřejmě i jejich správa.

Komentáře

Nahoru