Mýty a fakta o Doplňku X

Mýty a fakta o Doplňku X

Když už jste si vybrali vhodný dron a rozhodli jste se, že si natáčením z dronu začnete vydělávat, při studiu pravidel pro létání s drony jste určitě narazili na mýty a polopravdami opředený Doplněk X.

Co je Doplněk X?

Jde o komplexní předpis o používání bezpilotních prostředků a nejdůležitější dokument, jehož pravidly se musíme řídit, pokud létáme s drony (multikoptérou, copterem, UAV, UAS, s bezpilotnímy systémy… označení je celá řada) na území ČR.

Mýtus #1 Doplněk X neřeším, když mám malý a lehký dron pro rekreační použití

Pro hobby piloty jsou pravidla opravdu nejmírnější, ale pozor vlastníte-li stroj těžší než 0,91 kg! Takový dron už musí mít od výrobce zabudován tzv. fail-safe systém, který v případě poruchy, vybití baterie nebo ztráty signálu bezpečně přivede stroj zase na zem.

TIP: Každý dron nad 0,91 kg musíte opatřit unikátním ohnivzdorným ID štítkem.

Pokud s dronem podnikáte, stáváte se v očích ÚCL (Úřadu pro civilní letectví) profesionálem. V tom případě musíte dron i sebe jako pilota u ÚCL zaevidovat a absolvovat praktickou, teoretickou a ústní pilotní zkoušku. Po složení zkoušek získáte povolení k létání, které slouží jako prerekvizita pro povolení k provádění leteckých prací. Všichni profesionální piloti si také musí vést pilotní deníky, kam zanáší lokace pro létání a natáčení, kde se budou pohybovat.

Pokud je lokace ve zvláštním režimu, musíte ÚCL podat žádost o tzv. “HOP”, neboli žádost o jednorázové povolení pro konkrétní lokalitu a s ohledem na datum realizace. O realizaci akce je třeba pro ÚCL sepsat report. Dále je nutné zajistit souhlas majitelů pozemků a dalších institucí, které spadají do provozu bezpilotního prostředku.

TIP: Pilotní licence a povolení k létání jsou povinné pro všechny řídicí systémy těžší než 25 kg, nehledě na to, že jste hobby pilot.

Mýtus #2 Doplněk X přesně vymezuje povolenou vzdálenost dronu od osob a budov

Doplněk X opravdu upravuje, jak daleko se bezpečně pohybovat od kolemjdoucích osob a budov, ale pouze u vyšších váhových kategorií dronů. U dronů do 7 kg to nechává do jisté míry na našem zdravém rozumu, i když se uznává benevolentnější pravidlo 10-30-50. U kategorie 7-25 kg už vstupuje do hry striktní pravidlo 50-100-150.

  • Při vzletu a přistání minimální horizontální vzdálenost dronu od osob 50 metrů.
  • V průběhu letu ne méně než 100 metrů.
  • V hustě osídlenému prostoru na vzdálenost do 150 metrů.
  • Můžete vystoupat až do výšky 300 metrů, ale držte se vně oblak.
  • V řízeném okrsku letiště (CTR) a na letišti s neřízeným provozem (ATZ) je minimální vzdálenost od oblak stanovena striktně na 1500 metrů horizontálně a 300 metrů vertikálně.
  • Úplně zakázáno je létat v noci s výjimkou dostatečně osvětleného prostoru letiště.

TIP: U dronů nad 25 kg navíc potřebujete dozor (poučenou osobu).

Mýtus #3 Doplněk X zakazuje používání virtuálních brýlí

Tento mýtus patrně vznikl proto, že pravidla ohledně FPV jsou formulována poněkud „lišácky“ 🙂 V Doplňku X je totiž řečeno, že osoba řídící dron či multikoptéru s ní musí neustále udržovat oční kontakt. Pokud tedy používáte virtuální brýle a jiná zařízení na podobném principu, jako je například smartphone, potřebujete parťáka – 2. osobu kopilota, která obstarává samotné pilotování nebo přímý dohled nad strojem.

Snímek obrazovky 2018-04-10 v 14.49.12

3 zásady pro bezpečné létání s dronem bez pokut a nehod

  1. Bezpečnost– Ať už máte drony jako své hobby, nebo vás práce s dronem živí, naprostou prioritou by mělo být bezpečí vlastní i druhých a vyvarování se škodám na majetku.
  2. Ohleduplnost– Zapojte empatii. Jak by vám bylo, kdyby vám při opalování na zahradě začala nad hlavou kroužit létající kamera? Bez výslovného souhlasu nesmíte lidi natáčet a porušením zákona může být i přelet nad soukromým pozemkem.
  3. Líná huba, holé neštěstí– Nebojte se zeptat přímo na ÚCL, pokud si nejste některým pravidlem jistí.

Stále v pravidlech létání s drony tápete? Chcete si vyběhat povolení k leteckým pracím, ale nevíte, kde začít? Svěřte se do rukou profesionálů z letecké školy DronPro. Ke všem dronům školení zdarma a specializované kurzy létání, přesně pro váš druh dronaření.

Zdroj, text/foto: dronpro.cz

Zajímá se o tvůrčí psaní a online marketing. Studuje marketingovou komunikaci. Ve volném čase (kterého moc není) spravuje svůj blog - bezkiki.cz. Její život by nebyl kompletní bez rodiny, přátel, smíchu, hudby a dobrého jídla.

Komentáře

Nahoru